یادداشت/ سعید شهرابی فراهانی

داعش و ابوبکر البغدادی‌ها چگونه شکل گرفتند؟ 

داعش بدون حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا امکان فعالیت و قد علم کردن نداشت و به کمک همین حمایت‌ها نیرو‌هایی وحشی تربیت کرد تا در زمان نیاز به کشتار و توحش از آن بهره ببرد.
کد خبر: ۶۷۵۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۹ - 01July 2024

حمام خون داعش و ابوبکر البغدادی‌ها چگونه شکل گرفت؟ گروه بین‌الملل دفاع‌پرس- «سعید شهرابی فراهانی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل؛ اردوگاه بوکا در جنوب شرقی عراق محل نگهداری افسران بعثی و اعضای القاعده بود. کمپ بوکا که متعلق به ارتش آمریکاست تبدیل به دانشگاه داعش شده بود و در میان بازداشتی‌ها شخصی به نام ابراهیم بن‌عواد بدری حضور داشت. او سال ۲۰۰۴ بازداشت شده بود و پس از سال‌ها عفو خورده و آزاد شد. او هنگام دیدار با یکی از دوستانش که تحت تعقیب قرار داشت دستگیر شده بود.

این شخص یعنی ابراهیم بن‌عواد بدری کسی نبود جز ابوبکر بغدادی. او نه اسمش واقعی بود نه لقبش. اسم ابوبکر را برای یادآوری خلافت ابوبکر و لقب بغدادی را تهییج حس ناسیونالیستی اعراب گذاشته بودند. او اهل بغداد نبود و در نزدیکی سامرا متولد شده بود.

البغدادی از طایفه البوبدری است که حدود ١۰هزار نفر را شامل می‌شود و یکی از طوایف هفتگانه سامرا به شمار می‌رود و نسب خاندان بدری به جعفر فرزند امام هادی علیه السلام می‌رسد. جعفر کذّاب فرزند امام هادی و از مدعیان امامت پس از شهادت برادرش امام حسن عسکری (ع) بود؛ از این‌رو در بین شیعیان دوازده امامی به جعفر کذاب مشهور است. او تولد امام زمان را انکار کرده بود و خود را امام می‌دانست!

البغدادی طی ۴سال در بوکا که آموزشگاه تروریست‌ها شناخته می‌شد با سران بعث و القاعده و آمریکایی‌ها آشنا شده بود. سال ٢٠١٠ ابومهاجر که یک وهابی اهل مصر بود و هسته‌های داعش را فرماندهی می‌کرد کشته شد و از ۲۰۱۰ رهبری داعش به ابراهیم با نام جدید ابوبکر البغدادی می‌رسد!

اما چگونه به قدرت رسیدن ابوبکر بغدادی و تبدیل شدن داعش از جماعت به خلافت حیرت‌انگیز است. خود ابوبکر البغدادی که یک شخص تحصیل کرده بود تقریبا هیچ کاره بود عامل اصلی به قدرت رسیدن او شخصی بود به اسم عبد محمد الخلیفاوی ملقب به حاجی بکر، سرهنگ اطلاعات نیروی هوایی صدام که در زندان آمریکایی‌ها در کمپ بوکا با عناصر القاعده آشنا شده بود و به آنها پیوسته بود.

حاجی بکر یک بعثی و سکولار مسلک و وفادار به آرمان‌های صدام بود و تصاحب قدرت را در گرو همکاری با تروریست‌های تندروی القاعده دیده بود. 

حاجی بکر با ساختن هویت جدیدی برای ابوبکر البغدادی و گرفتن موافقت سلفی‌ها برای رهبری او، فورا اقدام به تسویه درون سازمانی کرد اعضای رده بالای القاعده را حذف کرد و نیرو‌های بعثی را جایگزین کرد. داعش بدون نظریه‌های ابوبکر و حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا امکان فعالیت و قد علم کردن نداشت.

داعش موفقیت‌های اولیه خودش در فتح سرزمین‌های شمال سوریه و عراق را مدیون طراحی و مدیریت حاجی بکر بود. البته او از شیوه حکومت صدام الگو گرفته بود چیزی تحت عنوان دولت وحشت با ویژگی خشونت بی‌حد، هوشیاری اطلاعاتی و مشت آهنین در برابر هرگونه مخالفت!

از سال۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ حاجی بکر عناصر امنیتی و جاسوسان و زیردستان خودش رو بین قبایل سنی مذهب و مخالفان دولت عراق فرستاد تا حمایت آن‌ها را جذب کند و موفق هم شد. عناصر جاسوس او آهسته آهسته در قلب قبایل سنی عراق نفوذ کردند.

کشتار مردم به بی‌رحمانه‌ترین روش و عملیات‌های انتحاری هیچ سودی برای گروهک تروریستی داعش نداشت جز لذت سردمداران آنها برای خونریزی و قتل و همچنین انتقام بعثی‌ها از مردم عراق. داعش یک فراخوان بود برای ذهن‌های مریض و بیمار که از کشتار لذت می‌برند.

داعش نیرو‌هایی وحشی و خالی از احساسات و منطق تربیت کرد تا در زمان نیاز به کشتار و توحش از آن بهره ببرند و زمانی که چنین افرادی بر مسند قدرت قرار گیرند حمام خون راه می‌ندازند.

انتهای پیام/ 271

نظر شما
پربیننده ها