مشاور وزیر ارشاد:

قرارگاه محرومیت‌زدایی و عدالت فرهنگی از برکات دولت شهید رئیسی است

«مقیمی» گفت: ایجاد قرارگاه محرومیت‌زدایی و عدالت فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برکات دولت شهید آیت‌الله رئیسی است.
کد خبر: ۶۷۵۹۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۸ - 30June 2024

قرارگاه محرومیت‌زدایی و عدالت فرهنگی از برکات دولت شهیدآیت‌الله رئیسی

به گزارش دفاع‌پرس از کرمان، «احمد مقیمی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در نشست با مدیرکل، معاونان و مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اظهار داشت: محرویت‌زدایی از اهداف انقلاب اسلامی است که کارهای بسیاری در حوزه‌های مختلف انجام شده است.

وی افزود: اگرچه در بعضی مباحث فرهنگی و دینی همچون مباحث قرآنی در مناطق محروم فعالیت‌هایی انجام شده اما در مباحث فرهنگ و هنر مانند موسیقی، هنرهای تجسمی و... مسئله محرومیت‌زدایی مطرح نبوده است.

مقیمی عنوان کرد: برای نخستین‌بار در دولت سیزدهم به این موضوع توجه شد و ایجاد قرارگاه محرومیت‌زدایی و عدالت فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برکات دولت شهیدآیت‌الله رئیسی است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در قرارگاه عدالت فرهنگی ۶۰ سفر به مناطق محروم با حدود ۲ هزار و ۶۰۰ هنرمند این مناطق دیدار داشتیم، افزود: در نتیجه این سفرها شورای راهبردی محرومیت‌زدایی فرهنگی و گسترش عدالت فرهنگی شکل گرفت.

وی از برنامه‌ریزی و تدوین طرح‌هایی در راستای محرومیت‌زادیی و عدالت فرهنگی در مناطق دوردست خبر داد و تصریح کرد: حدود ۱۸ طرح در نظر گرفته شده و نخستین آن طرح «ثامن» بود که در هشت مرحله، هشت بسته اقلام فرهنگی از طرف رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی به ائمه جمعه شهرستان‌ها تحویل داده می‌شود تا به کودکان و نوجوانان هدیه داده شود که در اولین مرحله، این بسته‌ها برای ۱۳ استان ارسال شده است.

مقیمی ادامه داد: طرح «قلم» برای حمایت از نویسندگان مناطق محروم، طرح «ادبیات طنز» (در این ارتباط کلاس‌های آموزشی برگزار خواهد شد که در مناطق محروم رایگان است)، طرح «تور آموزشی تئاتر خیابانی»، فراخوان فیلم کوتاه و مستند با عنوان طرح «گریز از مرکز»، طرح «نهضت تاریخ شفاهی»، طرح «آموزش خبرنگاری» در شهرستان‌ها و مناطق محروم، برگزاری اردوی یک‌روزه آموزشی برای هنرمندان هنرهای تجسمی مناطق، بزرگداشت مفاخر شهرستان، حمایت از مؤسسات فرهنگی هنری و قرآنی، خرید حدود هزار تابلو از هنرمندان و... از جمله این طرح‌هاست.

وی از حمایت روستاهای قرآنی و برطرف کردن موانع این روستاها خبر داد و گفت: در این راستا برای حمایت از ۴۰ روستای قرآنی کشور آمادگی داریم که به صورت موردی از این روستاها بازدید می‌کنیم و از مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها درخواست داریم این شهرستان‌ها را معرفی کنند.

مشاور امور فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با بیان اینکه امیدواریم راه شهید آیت‌الله رئیسی در مناطق محروم و ریل‌گذاری قرارگاه عدالت فرهنگی تداوم یابد، عنوان کرد: تلاش ما بر این است جریان قرآنی روستاهای قرآنی به کمال خود برسد و فرهنگ قرآنی به سایر روستاها نیز انتقال پیدا کنند.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها