مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی:

۲ یادمان دفاع مقدس در آذربایجان غربی ثبت ملی می‌شود

«صفری» گفت: در حال حاضر دو پرونده مربوط به روستای «رشه هِرمه» که مورد اصابت بمباران شیمیایی سردشت قرار گرفته و یادمان محل شهادت «شهید بروجری» در محمدیار نقده در مسیر ثبت ملی شدن هستند.
کد خبر: ۶۷۵۹۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۷ - 01July 2024

دو یادمان دفاع مقدس در آذربایجان غربی ثبت ملی می‌شود

به گزارش دفاع‌پرس از ارومیه، «مرتضی صفری» مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی امروز در دیدار با «عزت‌الله ابراهیمی» مسئول اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه شهدای آذربایجان غربی، با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان غربی به‌ویژه در حوزه دفاع مقدس و گردشگری مذهبی علی‌الخصوص در مرز تمرچین پیرانشهر که یکی از مبادی تردد زائران اربعین حسینی است، اظهار داشت: در این راستا می‌توان همکاری‌های خوبی را انجام داد و با تقویت زیرساخت‌ها بیش از پیش از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

وی گفت: در حال حاضر دو پرونده مربوط به روستای «رشه هِرمه» که مورد اصابت بمباران شیمیایی سردشت قرار گرفته و یادمان محل شهادت «شهید بروجری» در محمدیار نقده تهیه شده و در مسیر ثبت ملی شدن هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: ایجاد یادمان‌های شهدا در استان می‌تواند از جمله اقدامات برای شناساندن شهدا و نیز توسعه گردشگری دفاع مقدس در استان باشد همچنان که یادمان شهید خالد حیدری امروزه به یکی از ظرفیت‌های فرهنگی دفاع مقدس در مهاباد تبدیل شده است.

این مسئول تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌های مشترک فرهنگی و رسانه‌ای از جمله جشنواره ابوذر نیز از جمله اقدامات تبلیغی برای شناساندن هر چه بیشتر ظرفیت‌های گردشگری دفاع مقدس می‌تواند باشد.

عزت‌الله ابراهیمی مسئول اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه شهدای آذربایجان غربی گفت: این استان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه راهیان نور است و آذربایجان غربی ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری دفاع مقدس دارد که این ظرفیت‌ها در کمتر جایی پیدا می‌شود.

وی تصریح کرد: یادمان‌های شهدای شیمیایی و شهدای دارساوین و بلفت سردشت، یادمان شهید امینی مهاباد، یادمان شهید بروجردی نقده، یادمان شهید ناصر کاظمی و شهدای تمرچین در پیرانشهر از جمله یادمان‌های مهم دوران دفاع مقدس در آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود که سالانه پذیرای زائران کثیری از اقصی نقاط کشور هستند که با حضور در این مکان‌ها حال و هوای خاصی پیدا می‌کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه برنامه‌های متعدد فرهنگی، هنری و بصیرتی برای زائران راهیان نور در استان اجرا می‌شود که رزمایش رزمی و بصیرتی علمداران ولایت مهمترین آنها است، گفت: سال گذشته به مدت ۴۱ شب شاهد اجرای این برنامه در موضوعات ۱۲‌گانه اعم از دفاع مقدس و گروه‌های سلفی و تکفیری و سایر بخش‌ها بودیم.

این مسئول با اشاره به احداث میعادگاه مرکزی راهیان نور شهید کاوه در مهاباد، افزود: این میعادگاه مجموعه‌ای کامل دربردارنده یادمان و زائرسرا بوده و در آن همه امکانات موردنیاز زائران مناطق عملیاتی دفاع مقدس از جمله سرویس بهداشتی، حمام، نمازخانه، غذاخوری، استراحتگاه و... در نظر گرفته شده که به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد. 

مسئول گردشگری و اردویی و راهیان نور سپاه شهدای آذربایجان غربی ضمن اشاره به اینکه فراهم کردن زیرساخت‌های راهیان نور یکی از دغدغه‌های جدی است، گفت: در این راستا نیز می‌توان همکاری‌های خوبی با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان داشت.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار