امام جمعه اصفهان:

پذیرش دانشجو باید مطابق نیاز کشور و استعداد فرد باشد

آیت‌الله «طباطبایی‌نژاد» با اشاره به نحوه نادرست ورود افراد به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و اثرات سوء آن بر آینده کشور عنوان کرد: در آزمون دانشگاه باید افراد با استعداد و درست انتخاب شوند، اما اکنون افراد به راحتی می توانند وارد دانشگاه شوند و این خطر فراوانی در آینده برای کشور دارد، زیرا سبب توقع این افراد و خانواده های آنها است و این در حالی است که آموزش مهارت به دانشجو مهم تر است.
کد خبر: ۶۷۶۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۲ - 01July 2024

پذیرش دانشجو باید مطابق نیاز کشور و استعداد فرد، باشدبه گزارش دفاع‌پرس از اصفهان، آیت الله «سیدیوسف طباطبایی‌نژاد» نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در دیدار با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان اصفهان با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت کار دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: رهبر انقلاب به دانشگاه فرهنگیان نظر دارند و این توجه بدون علت نیست و به دلیل اهمیت کار این دانشگاه است. 

نماينده ولي فقيه در استان با بیان این که گزینش معلم بالاتر از گزینش یک قاضی است گفت: اگر عدالت را در قاضی مهم می دانیم این مسئله در معلم مهم تر است، زیرا معلم یک انسان را می تواند به فردی مانند حضرت امام(ره) تبدیل کند و یا انسان فاسدی تربیت کند که سبب نابودی و خرابی شود، لذا باید بدانیم آموزش و پرورش اداره کار نیست و باید افراد مستعد وارد آن شوند.

امام جمعه اصفهان با اشاره به نحوه نادرست ورود افراد به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و اثرات سوء آن بر آینده کشور عنوان کرد: در آزمون دانشگاه باید افراد با استعداد و درست انتخاب شوند، اما اکنون افراد به راحتی می توانند وارد دانشگاه شوند و این خطر فراوانی در آینده برای کشور دارد، زیرا سبب توقع این افراد و خانواده های آنها است و این در حالی است که آموزش مهارت به دانشجو مهم تر است.

وی اضافه کرد: متاسفانه اکنون بدون توجه به این که کشور به چه اموری احتیاج دارد و دانشجو باید در چه رشته ای تحصیل کند پذیرش دانشجو در هر رشته ای صورت می گیرد، در حالی که باید گزینش به ویژه در دانشگاه فرهنگیان کامل باشد و در آن دقت کرد و حتی به خانواده و ریشه های تربیت خانوادگی دانشجو توجه نمود.

آيت الله طباطبايي نژاد با تاکید بر مسئله گزینش و احراز شرایط پذیرش و استخدام تا پایان دوران خدمت تصریح کرد: ما در حکومت اسلامی در زمینه انتخاب رهبری کاری انجام دادیم که در دنیا سابقه ندارد و مجلس خبرگان رهبری فردی را انتخاب می کند که دارای شرایط رهبری باشد و باید این شرایط را تا پایان داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: افرادی که استخدام می شوند باید التزام عملی به اسلام داشته باشند و اگر در حین خدمت معلمی، متوجه شدیم فردی التزام عملی به اسلام را از دست داده است باید کنار گذاشته شود، لذا باید این گزینش تا پایان دوران خدمت باشد و اگر اینگونه شد به تمدن اسلامی می رسیم، بنابراین این کار، کار حساسی است  و در دانشگاه فرهنگیان باید روی اصول و ضوابط دین کار کنیم. 

عضو خبرگان رهبري در ادامه سخنان خود با اشاره به دو دستگی های سیاسی به ویژه در خصوص رابطه با آمریکا گفت: عده ای اظهار می کنند باید با کدخدا باشیم و عده ای نیز می گویند زیر سلطه آمریکا نمی رویم، در حالی که مبنای رابطه ما با دیگردولت ها، عدم سلطه گری آنها بر کشور ما است، هم چنان که قرآن کریم نیز درباره رابطه با یهود و نصاری می فرماید " يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَىٰ أَوْلِيَاءَ ۘ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ".

وی حیات و مرگ واقعی در کلام امیرمومنان(ع) را مقهور نبودن در برابر دشمنان دانست و مقهور بودن حکام عربی در برابر آمریکا را نشانه مرگ آنها بیان کرد و افزود: تمدن اسلامی یعنی انسان درست کنیم و نظر انبیاء و ائمه اطهار این بوده است که انسانی تربیت شود که مقهور غیر خدا نباشد و مهم ترین کار برای کشور نیز انسان سازی است. 

در ابتدای این دیدار مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه فرهنگیان و ریاست این دانشگاه گزارشی از اقدامات انجام شده در دانشگاه فرهنگیان ارائه کرده و اظهار شد طی دو سال اخیر دوره های خوبی در جهت دانش افزایی برگزار شده و هم چنین نشست های هم اندیشی در حوزه های سیاسی، اجتماعی و مسائل روز به صورت ماهیانه و اردوهای زیارتی و سیاحتی برگزار شده است.

گفتنی است در حوزه دانشجویی نیز کارهای گسترده ای صورت گرفته و تیم تبلیغی از قم با حضور در خوابگاه های دانشجویی پاسخگوی سوالات و شبهات هستند.

افزایش ظرفیت هیئت علمی دانشگاه، با توجه به این که دانشگاه فرهنگیان اصفهان پس از تهران و مشهد جزء بزرگ ترین دانشگاه ها است اعضای هیئت علمی آن از 50 نفر به 80 نفر ارتقاء یافته است.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار