رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا خبر داد؛

حذف وثیقه خروج از کشور مشمولان غیر غایب در ایام محرم و صفر

سردار مهری از حذف وثیقه خروج از کشور مشمولان غیر غایب در ایام محرم و صفر خبر داد.
کد خبر: ۶۷۷۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۳ - 11July 2024

به گزارش خبرنگار جامعه دفاع‌پرس، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره شرایط خروج از کشور مشمولان در ایام محرم و اربعین اظهار داشت: موضوع امنیت زیر ساخت و زیر بنای هر گونه فعالیت است، نیرو‌های مسلح در نظام مقدس جمهوری اسلامی رسالت مهم آنها تأمین امنیت است چه در داخل و چه در مرز‌ها و خارج از کشور بنابراین ایجاد بازدارندگی در دشمنان، نیرو‌های مسلح این وظیفه را به عهده دارند.

حذف وثیقه خروج از کشور مشمولان غیر غایب در ایام محرم و صفر

سردار مهری افزود: سربازان در کنار نیرو‌های پایور برای دفاع از استقلال تمامیت ارضی نقش مهمی را ایفا می‌کنند بنابراین جایگاهی که خدمت سربازی دارد جایگاه فوق العاده مهمی است و خدمت مقدس است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در خصوص تسهیلات تردد مشمولین غیر غایب به کشور عراق گفت: دانشجویان، طلاب، مشمولان دارای برگه اعزام و یا افرادی که در مهلت قانونی قرار دارند می‌توانند بدون سپردن وثیقه از اول ماه محرم ۱۷ تیرماه تا پایان ماه صفر ۱۴ شهریور ماه از کشور به قصد زیارت عتبات و راهپیمایی اربعین استفاده کنند به صورت سامانه‌ای و هوشمند می‌توانند ثبت درخواست خروج از مرز‌های هوایی، زمینی از طریق سامانه سخا با پلیس من یا سایت وظیفه عمومی ثبت کنند.

وی ادامه داد: تا کنون افرادی که ثبت نام داشتند توانستند از این تسهیلات استفاده کنند.

سردار مهری گفت: متولدین ۱۳۸۵ نیاز به ثبت درخواست ندارد و می‌توانند مستقیم به سامانه پلیس +۱۰ مراجعه و درخواست گذرنامه و از کشور خارج شوند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا بیان کرد: کسانی که وارد سامانه می‌شوند و جواب مثبت برای خروج دریافت نکردند افرادی هستند که سال گذشته ثبت درخواست کردند ولی هنگام‌بازگشت ورودشان به کشور ثبت نشده اینها باید به نظام وظیفه استان خودشان مراجعه و این ثبت را درست کنند.

وی گفت: مشمولین غایب فقط با تعیین و مشخص کردن علت غیبت می‌توانند از کشور خارج شوند.

سردار مهری به سربازان در حین خدمت اشاره وبیان داشت: سربازان به یگان خود مراجعه کنند؛ چراکه سامانه جدایی در مرز تسکیل شده و می توانند در این سفر معنوی شرکت کنند‌.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا در ادامه به مشکلات احتمالی در ثبت نام در سامانه اشاره و بیان داشت: اگر در داخل سامانه برای درخواست افراد جواب مثبتی نبود احتمالا سال گذشته این افراد حین ورود به کشور در سامانه گذرنامه ورودشان ثبت نشده و باید به وظیفه عمومی شهرستان خود مراجعه کنند تا مشکل حل شود.

وی افزود: مشمولان غایب به مرزها مراجعه نکنند چرا که طبق قانون اجازه خروج ندارند و باید وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف کنند؛ پس به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند.

سردار مهری تاکید کرد: مشمولان حتی با برگ اعزام و در حین خدمت هم با هماهنگی می توانند به زیارت عتبات در اربعین بروند.وی افزود:اگر طلاب، دانش آموزان و دانشجویان معافیت تحصیلی‌شان تایید نشده گواهی خود را از مرکز مربوطه دریافت و به نظام وظیفه ارائه دهند تا اگر مشکلی است مرتفع شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا به متقاضیان شرکت در پیاده‌روی اربعین را دارند توصیه کرد: از همین حالا ثبت نام خود را ثبت کنند.وی افزود: در سال گذشته ۱۲۰ هزار نفر از طلاب، دانش آموزان و دانشجویان با دریافت مجوز توانستند در راهپیمایی اربعین شرکت کنند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت سربازی برخی از ورزشکاران از جمله سامان قدوس و ... با توجه به اتمام توافق موجود بین ستادکل با وزارت ورزش ادامه داد: طبق توافق وزارت ورزش و ستادکل و تجزیه و تحلیل شرایط موجود سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال از معافیت ورزشی استفاده می کردند که تا اول مرداد ماه این توافق تمام می شود؛ در این بین برخی افراد که دارای معافیت تحصیلی هستند مشکلی ندارند و برای بقیه در تربیت بدنی و نیروی انسانی ستادکل قرار است جلسه ای برگزار شده و در قالب برخی از مقررات برای این افراد تصمیم گیری شود.

سردار مهری گفت: کفالت و کسر خدمتها مثل قبل برقرار است.سردار مهری با بیان اینکه مدت خدمت سربازی طبق قانون ۲۴ ماه است تصریح کرد: با ابلاغ ستاد کل مدت خدمت سربازی از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه کاهش پیدا کرده است؛ اما بر اساس شرایط جغرافیایی کشور خدمت سربازی ۱۴ ماهه در برخی مناطق مرزی و ۱۵ ماهه و غیر بومی ۱۸ ماهه هستند و بومی ها ۲۱ ماه خدمت می کنند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا ادامه داد: افرادی که دارای ۴۰ سال سن و دارای ۳ فرزند هستند از خدمت سربازی معاف هستند چه مشمول غایب بوده و چه غیر غایب.رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا تصریح کرد: یکی از اقدامات خوب، موضوع مهارت آموزی شغلی سربازان در حین خدمت است و برای کلیه سربازان کلاس‌های مهارت آموزی شغلی برگزار می شود تا هر سرباز یک مهارت را یاد بگیرد.وی به اعطای وام اشتغال به سربازان ماهر منقضی خدمت پرداخت و گفت: از سال گذشته برای ۱۲۹۰۰ نفر پرونده تشکیل شده تا برای دریافت وام اشتغال مراحل را طی کنند.سردار مهری خاطرنشان کرد: برای تمام سربازان در حین خدمت این کلاس‌ها برگزار می شود.

وی افزود: کسانی که در ثبت‌نام خود در سامانه برای دریافت تسهیلات اشتغال مشکل داشتند می توانند تا ۲۸ تیرماه مجددا در سامانه درخواست خود را ثبت کنند. سردار مهری ادامه داد: در برنامه هفتم معافیت مشمولان غیرغایب بالای ۳۵ سال و دارای دو فرزند در شرف ابلاغ از سوی ستادکل نیروهای مسلح است.

سردار مهری ادامه داد: مورد دیگر مجوز ادامه تحصیل مشمولان دیپلم و کاردانی است که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند، که در حال تهیه دستورالعمل هستند.وی افزود: طبق قانون افراد ذکور تا ۲۰ سالگی اگر معافیت تحصیلی دارند اشکالی ندارد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار