به روز شده در: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
قائم مقام وزیر بهداشت:
قائم مقام وزیر بهداشت،‌ با ابراز نگرانی از شیوع رفتارهای پرخطر در بین دانش‌آموزان که طی یک پژوهش علمی نیز به ثبت رسیده است، از عدم ابتلای هیچ ایرانی به ویروس زیکا خبر داد و گفت: متاسفانه آمار برخی متخصصان در انجام سزارین ۱۰۰ است.
کد خبر: ۶۸۶۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴ - 01February 2016

نگرانی وزارت‌بهداشت از افزایش رفتارهای پُرخطر/هیچ ایرانی

به گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، ایرج حریرچی در ادامه نشست خود با اصحاب رسانه در مورد انتشار گزارشی در مسئله نظام بالای شیوع رفتارهای پرخطر علیالخصوص در دانشآموزان اظهار داشت: این مطالعه در سال 91 با اعتبارات صندوق پژوهشی ریاست جمهوری صورت پذیرفت و گزارشهای آن نیز همان زمان اعلام شد ولی اخیرا در یک مجله علمی در بهزیستی به چاپ رسیده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای این پژوهش واقعا آمارها تکاندهنده بوده و رفتارهای پرخطر به حدی بوده که باید اقدامات جدی در این صورت گیرد و با آن مقابله کرد و به هیچ عنوان نباید این مسائل را سرپوش گذاشت.

حریرچی گفت: آموزش و پیشگیری مهمترین نکته برای برخورد با این مسئله است و نباید صورت مسئله پاک شود. البته متولوژی این تحقیق نیز به این صورت بوده است که در مقابل برخی مدارس در آموزش و پرورش فرمهای بینام به دانشآموزان ارائه شده است و آنها رفتارهای پرخطر خود را به صورت داوطلبانه اعلام کردهاند.

متخصصانی که صددرصد سزارین میکنند

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برخی مشکلات در زمینه ترویج زایمان طبیعی و نگرانی که متخصصان زنان و زایمان در این زمینه دارند توضیح داد: آمار سزارین در ایران بسیار بالا است و این آمار هم به ضرر مردم بوده و هم به ضرر ارائه کننده خدمت است. بنابراین در سال اول طرح تحول سلامت ترویج زایمان طبیعی را در پیش گرفتیم. به هر حال ترویج فرهنگ زایمان طبیعی امری دوطرفه است که هم به عهده مردم بوده و هم باید پزشکان در این زمینه کمک کنند زیرا ما پزشکانی داشتیم که متاسفانه آمار سزارین آنها صددرصد بود زیرا انجام زایمان طبیعی وقت گیر است و برخی از همکاران پزشک فقط به سمت انجام سزارین اقدام کرده بودند.

موردی از ابتلا به "زیکا" در کشور نداشتیم

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت شیوع زیکا در کشور توضیح داد: زیکا از سال 1945 در یکی از جنگلهای آفریقا کشف شده است و در طول 50، 60 سال اخیر در یکی از مناطق جنوبی و استرالیا پیش رفته است و اخیرا این ویروس در آمریکای جنوبی مشاهده شده است.

وی ادامه داد: بیماری زیکا از یک نوع حشره منتقل میشود و هنوز انتقال و ابتلای آن از انسان به انسان ثابت نشده است و به نوعی زیکا شرایطش مانند «تب دنگی» است و هماکنون نیز این ویروس در خاورمیانه و آفریقای شمالی دیده نشده است کما اینکه عوامل آن در برخی از مناطق ما وجود دارد که نوعی پشه و حشره است و اگر تاکنون این ویروس مورد اهمیت قرار نگرفته به دلیل آن بوده که ابتلایی از این ویرویس در کشور نداشتیم و عامل آن نیز که یک حشره است زیاد نیست. کما اینکه علائم بیماری این ویروس نیز ابتلا به کوفتگی است ولی تاکنون شواهدی از کوچک شدن مغز نوزادان بر اثر ابتلا به این ویروس در آمریکای جنوبی و برزیل گزارش شده ولی هنوز ثابت نشده است که دقیقا این مشکل به دلیل ویروس زیکا بوده است.

با افزایش تعرفههای معقول پزشکی موافقیم

سخنگوی وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موضع وزارت بهداشت درباره تعرفههای پزشکی عنوان کرد: در زمینه تعرفه یک بخش آن مربوط به وزارت بهداشت میشود و یک بخش آن مربوط به شورای عالی بیمه ولی چیزی که وزارت بهداشت به آن توجه دارد این است که تعرفه یک ابزار سیاستگذاری است و میتوانیم به آن کارهای مناسبتری برای سلامت مردم ترویج دهیم. مثلا تعرفه زایمان طبیعی را برای ماماها و متخصصان زنان و زایمان به اندازه سزارین بالا بردیم ولی هزینه آن را برای مردم رایگان کردیم.

وی تصریح کرد: بنابراین تعرفهها در یک بسته سیاستگذاری تعریف میشود و باید تعرفه با توجه به تورم و دارای یک افزایش معقولی باشد که نظر ما همین است و نباید به صورت دستوری تعرفهها را پایین نگه داشت کما اینکه به مردم نیز نباید فشار وارد شود یعنی دولت و بیمهها باید افزایش هزینه تعرفهها را متقبل شوند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تعیین تعرفههای پزشکی هر ساله به سال جدید موکول میشود توضیح داد: مکانیزم این تاخیرها که باعث میشود تعرفهها به سال بعد موکول شود عوامل داخلی و خارجی دارد که عوامل خارجی آن مربوط به تعیین تکلیف بودجه کشور است و مسلما هر چقدر هم تعرفهها دیرتر تعیین و ابلاغ شود بیشترین ضرر آن را وزارت بهداشت خواهد کرد.

سرنوشت بیمارستان سوختگی اوقافی در تهران

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره سرنوشت بیمارستان سوختگی که در روز افتتاح آن مردم گلایههای زیادی داشتند و قرار بود پس از بررسیهای لازم تکلیف این بیمارستان که زمین آن وقف شده است مشخص شود، توضیح داد: ساخت این بیمارستان براساس مجوزهای قانونی و با معیارهای شهرداری است البته ما نیز معتقدیم باید چنین بیمارستانی با رعایت استانداردها و جلب رضایت مردم صورت پذیرد ولی این را نیز باید در نظر داشت ما از نظر بیمارستان سوختگی در تهران دچار کمبود هستیم و غالبا نیز باید بیمارستانها در داخل شهر ساخته شود وگرنه مردم باید برای ارائه دریافت خدمت به بیمارستان خارج از شهر مراجعه کنند بنابراین ساخت بیمارستان در داخل شهر بر اساس نیازهای جامعه در دستور کار است.

منبع:تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار