به روز شده در: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
سردار دهقان در گفتگوی ویژه خبری عنوان کرد
وزیر دفاع با اعلام این خبر که سامانه S300 بسته بندی و آماده تحویل است گفت: اگر به سامانه پدافندی S400 هم نیاز داشته باشیم آن را تهیه خواهیم کرد.
کد خبر: ۶۹۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۵ - 10February 2016

کرار؛ جدیدترین تانک ایرانی با قابلیت‌های T90/ سامانه S300 آماده تحویل است/ خرید جنگنده سوخو در مرحله پیش از قرارداد

 به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی به منظور تشریح دستاوردها و توانمندیهای نظامی کشور بخصوص در حوزه موشکی در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما حضور یافت.

وزیر دفاع در این گفتگو با اشاره به تحویل انبوه موشک های هواپایه کروز نصر به نهاجا گفت: ما همواره به دنبال ارتقای تجهیزات هستیم و موشک نصر هم که هواپایه شد، تا پیش از این ساحل به دریا و سطح به سطح بود که برای اینکه روی هواپیما نصب شود، تغییراتی روی آن اعمال شد.

وی افزود: این موشک قابلیت شلیک از روی جنگنده فانتوم F4 را پیدا کرده است.

وزیر دفاع با تاکید بر اینکه ما همواره طبق برنامه ریزی، تحویل دهی محصولات را در دستور کار داریم، گفت: ما توانستهایم رادار نجم را به نتیجه رسانده و شناورهای زیادی را تولید کنیم.

وی از ساخت جدیدترین تانک ایران بانام «کرار» خبر داد و افزود: طراحی این تانک از صفر تا 100 در صنعت دفاعی صورت گرفته و اگر ویژگیهای آن بهتر از تانک T90 (روسیه) نباشد، کمتر هم نیست.

دهقان افزود: این تانک در رده پیشرفتهترین تانکهای جهان است.

وزیر دفاع همچنین از تحویل مجموعه ای از شناورها به نیروی دریایی سپاه در هفته آینده خبر داد.

وی با اشاره به حواشی تست موشک عماد اظهار داشت: موشک عماد تولید انبوه میشود اما همین موشک در دقت اصابت بهتر خواهد شد و سال آینده ورژن دوم آن رونمایی خواهد شد.

سردار دهقان با تاکید بر اینکه ما باید به سمت سیستمهای هدایت ارزان برویم، از تست نمونه اولیه آن تا پایان سال خبر داد.

وزیر دفاع با بیان اینکه موشک عماد نقض برجام یا قطعنامه 2231 نیست و آنها (غربیها) این موشک را نقض قطعنامه قبلی میدانستند، افزود: ما هیچوقت قصد استفاده از کلاهکهای اتمی را نداشته ایم و این یک تهمت بود.

وی گفت: تست موشک عماد را به این دلیل انجام دادیم که به دنیا بگوییم برنامههای خود را به هیچ عنوان تعطیل نمیکنیم.

وزیر دفاع به نامه اخیر رئیس جمهور اشاره کرد و اظهار داشت: برنامههای ما دارای زمان بندی است و نامه رییس جمهور هم تاکید بر تسریع و گسترده کردن برنامههای ما بود.

سردار دهقان با بیان اینکه جریانهای افراطی و صهیونیستی برای فشار به ایران این موشک را بهانه کردند، گفت: آنها میگفتند ایران به دنبال نابودی رژیم صهیونیستی است در حالیکه خود بخود با توجه به جریان مقاومت و اوضاع منطقه، این رژیم نابود خواهد شد و البته ما هم در هر شرایطی از مقاومت اسلامی حمایت می کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص خرید سامانه موشکی S300 از روسیه گفت: اولین هیات آموزشی ایران ظرف دو سه روز آینده به کشور برمیگردد و هیات بعدی اعزام خواهد شد.

وزیر دفاع گفت: سامانههای S300 آماده و حتی بستهبندی هم شده و در حال فکر برای انتقال آن هستیم که بخشی از آن را در 3 ماهه اول سال میلادی و بخش دیگر را بعد از آن را تا نیمه اول سال آینده میلادی تحویل میگیریم.

سردار دهقان با بیان اینکه موضوع S300 قدیمی شده است، گفت: به هرحال شاید این سامانه مشکلاتی داشته باشد که رفع خواهد شد و ما هم در قرار داد گنجاندیم که تغییرات جدید در آن اعمال شود و سیستم بروز شده است.

وی تاکید کرد: اگر به S400 هم نیاز داشته باشیم آن را میگیریم.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: البته ما سیستم پدافندی برد بلندی را نیز در کنار این موارد طراحی و تولید کردیم که نمونه اولیه آن تا پایان سال 95 تست خواهد شد.

وی گفت که از آخرین فناوری های دنیا در این حوزه و در ساخت سامانه باور373 استفاده شده است.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: برای برطرف کردن نیازها اگر فرصت نداشته باشیم، می خریم وگرنه آن را خودمان طراحی و تولید میکنیم.

وزیر دفاع تاکید کرد:  ما به دنیا اعلام کردهایم که برای آنها «بازار» نیستیم بلکه شریکیم.

وی افزود: در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین نیز پهپادهایی متناسب با نیاز امروز خود داریم و البته به سمت پهپادهای بُرد بلند و رادارگریز شناسایی و رزمی نیز حرکت کرده ایم.

سردار دهقان افزود: پهپادهای ما به انواع موشک های ضدهوایی و ضدسطحی تجهیز هستند.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر تجهیز نیروی هوایی ارتش به جنگنده های سوخو30 اظهار داشت: امروز نیاز داریم توجه جدی به نیروی هوایی و جنگنده ها شود و هواپیمایی که متخصصان در ستادکل اعلام کردند، هواپیمای سوخو روسی بود که آن را مطرح کردیم و به سمت قرارداد میرویم و گفتیم با همکاری و شراکت باید در ساخت و تولید نیز شرکت کنیم.

وی افزود: درخصوص جنگنده J10 چینی صحبتی نشده است.

سردار دهقان در پاسخ به سوالی درخصوص تولید جنگنده های بومی در داخل کشور نیز گفت: جنگنده صاعقه را تولید و تحویل نیروی هوایی دادیم و عملیاتی نیز شده است.

وی درباره جنگنده قاهر نیز اظهار داشت: این هواپیما یک طراحی مفهومی و طراحی مهندسی شد و یک نمونه از آن را نیز ساختیم ولی ادامه نیافت چون صاعقه و کوثر 88 که یک هواپیمای آموزشی در حد صوت است را در دستور کار داشتیم تا نیاز آموزشی نهاجا برطرف شود و بعد به سمت قاهر که یک هواپیمای پشتیبانی نزدیک است، برویم و در ورژنهای بعدی هم آن را رهگیر و بمب افکن کنیم. لذا بعد از اینکه کوثر88 وارد فاز تولید شد، کارهای تحقیقاتی قاهر را ادامه میدهیم.

وزیر دفاع درخصوص توان ساخت زیرسطحی نیز گفت: ما زیردریاییهای سبک را با تجهیز موشک و اژدر میسازیم و زیردریایی فاتح نیز تاکنون چند بار تست شده و موارد اصلاحی آن در حال انجام است و بنا داریم تا سال آینده الحاق آن صورت بگیرد.

سردار دهقان همچنین درخصوص پایگاه فضایی امام خمینی(ره) نیز گفت: در این پایگاه بجز پرتابهایی که بخواهد ماهواره را در مدار هماهنگ با زمین قرار دهد، مشکلی نداریم و باقی پرتابها نیز در باقی مدارها میتواند انجام شود که برای رفع این نقص نیز یا باید این پایگاه را ارتقا دهیم و یا از ماهوارههایی که توان تغییر مداری دارند، استفاده کنیم.

وزیر دفاع ادامه داد: در این پایگاه پرتاب ماهواره تا مدار 500 کیلومتر صورت می گیرد و استقرار آن نیز تمام شده که بنا داشتیم آن را در روز فضایی افتتاح و ماهوارهبر سیمرغ را نیز پرتاب کنیم که به دلایلی عقب افتاد.

وی با بیان اینکه سیستم های ناوبری می تواند زمینی باشد، گفت: در وزارت دفاع این سیستمها را طراحی و یک نمونه را نیز تولید کردیم که برای پوشش کل فضای کشور 5 سامانه کافیست اما برای آنکه به یک سطح بالاتر برویم و بتوانیم خارج از مرزها را هم پوشش دهیم باید به ماهواره متصل شویم.

وزیر دفاع گفت: در حال حاضر سیستم های ناوبری در حد نیازمان را در اختیار داریم.

سردار دهقان درخصوص حوادث منطقه نیز گفت: آنچه که در منطقه رخ میدهد، طراحی آمریکایی-صهیونیستی است و آمریکاییها میخواهند برگشتشان به منطقه، بعد از فضاحت دخالت در عراق و افغانستان، قابل توجیه باشد.

وی ادامه داد: آمریکا نمیخواهد در جنگ نیابتی هزینهای کند، اما میخواهد بیشترین سود را ببرد.

وزیر دفاع درخصوص بحث های ورود عربستان به سوریه نیز اظهار داشت: عربستان علاقه مند است حرف ورود به سوریه را بزند چراکه تمام برنامه های آنها در منطقه با شکست مواجه شده است.

دهقان افزود: عربستان از ابتدا در سوریه حضور داشته و تروریستها را تجهیز و تامین کرده است اما امروز سوریه دست بالا را در مذاکرات دارد و سعودی ها میخواهند آن را پایین بیاورند لذا این ادعا یک ژست و بلوف از طرف سعودی هاست و آنها هر کاری میکنند تا بشار اسد نباشد.

وی ادامه داد: عربستان نمیتواند ببیند یک دولت شیعی در عراق حاکم باشد و برای همین هر اقدامی در جهت تضعیف آن میکند و در این باره با امریکا و ترکها هم جهت شده است.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار