به روز شده در: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۵
در یک مستند تلویزیونی مطرح شد
زمانی که یک تیم از لیبی به کشورمان سفر کرده بود، تا ما را در بکارگیری موشک‌های دریافتی از دولت این کشور کمک کنند؛ در آن شرایط تحقیرهایی را احساس کردیم، که شاید هر کسی نمی‌توانست آن را بپذیرد.
کد خبر: ۷۸۱۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷ - 18April 2016

دغدغه حاج حسن چگونه برطرف شد؟/ ماجرای خیانت تیم موشکی لیبی به ایران

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار محمد طهرانیمقدم برادر شهید سرلشکر پاسدار حسن طهرانیمقدم در یک مستند تلویزیونی، درباره توانمندیهای موشکی کشورمان که حاصل تلاشهای برادر شهیدش است، اظهار داشت: شهید طهرانیمقدم در تحقق افزایش توانمندیهای موشکی کشورمان شعار نداد؛ بلکه به آنچه میگفت، عمل کرد؛ البته تمام موفقیتهایی که بهدست آمده مرهون تلاشهای کار جمعی بوده است.

وی افزود: تلاشهای شبانهروزی برادرم و همرزمانش اکنون به این نتیجه رسیده که اگر رژیم صهیونیستی بخواهد تهدیدات نظامی خود علیه ایران را عملی سازد، شهرهای رژیم صهیونیستی و در رأس آنها حیفا و تلآویو را میتوانیم با خاک یکسان کنیم.

سردار نامی، از همرزمان شهید طهرانی مقدم نیز در این برنامه تلویزیونی با اشاره به اولین روزهای فعالیت موشکی کشورمان عنوان کرد: زمانی که یک تیم از لیبی به کشورمان سفر کرده بود، تا ما را در بکارگیری موشکهای دریافتی از دولت این کشور کمک کنند؛ در آن شرایط تحقیرهایی را احساس کردیم، که شاید هر کسی نمیتوانست آن را بپذیرد؛ اماچون برای یک هدف بزرگتر فعالیت میکردیم، تمام سختیها را میپذیرفتیم.

وی افزود: زمانی که گروه یاد شده ایران را ترک کردند متوجه شدیم اطلاعاتی از فعالیتهای خود در ایران به رژیم بعث عراق دادهاند؛ به عبارت دیگر اطلاعاتی که از فعالیتهای موشکی ایران در اختیار صدام قرار داشت، ناشی از اطلاعات ارسالی از سوی همان تیم لیبیاییها بود.

این همرزم شهید طهرانیمقدم با اشاره به اینکه در طول هشت سال دفاع مقدس ایران تعداد 88 فروند موشک علیه اهداف مورد نظر خود به خاک عراق شلیک کرده، تصریح کرد: بعد از دوران دفاع مقدس ما سامانههای موشکی که داشتیم، موشک اسکاد B با برد 300 کیلومتر و موشک نازعات که در اواخر جنگ توانستیم آن را بکار بگیریم، بردی معادل 150 کیلومتر داشت.

وی ادامه داد: در دهه 70 با همکاری شهید طهرانیمقدم و صنعت دفاعی توانستیم موشک شهاب 1 را با برد 300 کیلومتر و شهاب 2 را با برد 500 کیلومتر تولید کنیم، و همچنین در اواخر همین دهه موفق شدیم موشک شهاب 3 را به مرحله تولید برسانیم.

سردار نامی در ادامه گفت: زمانی که شهاب 3 را تولید کردیم، یکی از آرزوهای شهید طهرانیمقدم به تحقق پیوست؛ زیرا در دهه 60 واقعا این دغدغه را داشت که روزی به این توانمندی دست یابیم که بتوانیم اقدامی جدی در برابر رژیم صهیونیستی انجام دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: بعدها بهواسطه تلاشها و زحمات شهید طهرانیمقدم توانستیم برای بعضی اهداف حتی اهداف متحرک موشکهایی مانند خلیج فارس و فاتح 110 که کاملا نقطهزن است، را طراحی و تولید کنیم، و حتی موشکهایی همانند سجیل با برد حدود 1700 کیلومتر را به مرحله تولید برسانیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها