به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
مهدوی زادگان:
حجت الاسلام مهدوی زادگان در نشست «تحجر و تکفیر از منظر گفتمان سیاسی امام خمینی» گفت: جامعه انقلابی ایران امروز با نوع جدیدی از تحجر گرایی مواجه است بنام تحجر گرایی مدرن.
کد خبر: ۸۲۰۶۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹ - 11May 2016

تحجر مدرن چیست؟

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، بیستم اردیبهشت ماه به دعوت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران حجت الاسلام مهدوی زادگان و دکتر غلامعلی رجایی در نشست علمی با عنوان «تحجر و تکفیر از منظر گفتمان سیاسی امام خمینی» حضور یافتند.

مهدوی زادگان در این نشست با بیان اینکه اهمیت تحجر گرایی به دلیل وجود گفتمان سیاسی امام خمینی(ره)  است، گفت: اگر این گفتمان نبود؛ بحث در باره تحجر گرایی مهم نمی شد.

وی افزود: ما ممکن است در امام خمینی(ره) متحجر شویم؛ آن گونه که نسبت به پیامبر متحجر شده ایم. آن وقت با امام علیه امام عمل می کنیم. تحجر در امام خمینی(ره)  آن است که امام را فقط در گذشته ببینیم و مایل به زندگی کردن با ایشان در حال و آینده نیستیم. لذا برای پرهیز از تحجر در امام خمینی(ره)؛ باید از منطق بحث ایشان بهره بگیریم.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: تحجر گرایی را باید در گفتمان سیاسی امام مطالعه کرد. این گفتمان سال گذشته توسط مقام معظم رهبری در سالگرد امام خمینی(ره) تحت عنوان اصول منظومه فکری امام خمینی(ره) بیان شد. یکی از آن اصول ، اسلام ناب محمدی صلی اله علیه و آله در مقابل اسلام آمریکایی است.

وی در ادامه اظهار داشت: باید برای کاربرد اندیشه امام خمینی(ره) در شرایط امروز به سراغ تعریف ایشان از تحجر گرایی رفت و سپس مصادیق را بررسی کنیم. لذا با توجه به فرمایشات ایشان، متحجر کسی است که باور به جدایی دین از سیاست دارد. انسان متحجر معتقد به محدودیت قلمرو دین است و حضور دین در عرصه های سیاسی و اجتماعی را بر نمی تابد.

مهدوی زادگان افزود: با این تعریف می توان گفت تحجر گرایی انواعی دارد و اختصاص به مقدس نما ها ندارد. مقدس نما، نماد تحجر گرایی سنتی است ولی نوع دیگر تحجرگرایی، شکل مدرن آن است که توسط روشنفکران سکولار تبلیغ و ترویج می شود. تمام تلاش علمی و عملی آنان القای فکر جدایی دین از سیاست است و از این جهت با مقدس نماها قرابت و پیوند نا گسستنی دارند. آن قدر هجمه ای که به گفتمان سیاسی امام خمینی(ره) دارند، با مقدس نما ها ندارند بلکه تلویحاً از آنان حمایت می کنند. بنابر این جامعه انقلابی ایران امروز با نوع جدیدی از تحجر گرایی مواجه است بنام تحجر گرایی مدرن. خطر این نوع تحجر گرایی به مراتب بیشتر از نوع سنتی آن است. زیرا تحجرگرایی سنتی فقط خودش است و بس ؛ دیگر هیچ عدّه و عدّه ندارد. ولی عدّه و عدّه تحجر گرایی مدرن در مقیاس جهانی است و فرد به تنهایی نیست بلکه غرب با تمام توان سیاسی، نظامی، اقتصادی و رسانه ای از آن پشتیبانی می کند.

وی در پایان گفت: تحجر گرایی مدرن از اسلام تاریخی (اسلامی که به گذشته تعلّق دارد) دفاع می کند و حاضر به زندگی سیاسی و اجتماعی با اسلام نیست. در مقابل، گفتمان سیاسی ضد تحجر امام خمینی(ره)،خواهان بر داشتن فاصله تاریخ با اسلام نبوی(ص) است. گفتمان امام خمینی(ره) می خواهد در تمام کوچه پس کوچه های جامعه و سیاست با اسلام ناب محمدی بگردد و درد و رنج مردم گوشت و استخوان دار را حل کند اما راه رهایی از دام تحجر گرایی سنتی و مدرن همانا در پیروی از گفتمان سیاسی امام خمینی(ره)؛ یعنی ولایت فقیه است.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار