به روز شده در: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
صالحی:
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: با ساخت دو واحد جدید نیروگاهی در بوشهر حدود ۲۲ میلیون بشکه نفت‌خام صرفه‌جویی و از ورود ۱۴ میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری می‌شود.
کد خبر: ۱۰۰۰۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۱ - 10September 2016

ساخت دو واحد نیروگاهی در بوشهر باعث ۲۲ میلیون بشکه صرفه‌جویی نفت‌خام می‌شود

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، علیاکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز شنبه 20 شهریور در مراسم کلنگزنی دو واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر با اشاره به اینکه در آستانه عید سعید قربان مراسم ساخت دو واحد جدید نیروگاهی در ساختگاه بوشهر با حضور معاون اول رییسجمهور برگزار میشود، اظهار داشت: نقش و توجه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیسجمهور در پیشبرد تفاهمات مربوط به ساخت این دو واحد جدید را قابل تامل است.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از تلاشهای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه قدردانی کرد، گفت: با اجرای برجام مسیر کار برای اجرای این پروژه هموار شد.

علیاکبر صالحی با بیان اینکه ساخت این دو واحد در بازه زمانی ۱۰ ساله در چارچوب مقررات نظام ایمنی هستهای کشور انجام میشود، تصریح کرد: ساخت این دو واحد پاسخ شفاف به کسانی است که میگویند صنعت هستهای با کندی، رکود و توقف مواجه شده است.

وی اضافه کرد: اجرای این پروژه نشان از نشاط این صنعت است و این پروژه جز با زیرساختهای غنیسازی و اکتشاف و استخراج و و نیروی متخصص امکانپذیر نیست. همانطور که رییسجمهور گفتهاند هم باید صنعت هستهای پایدار و پیشرفت داشته باشیم و هم با دنیا رویکردی مبتنی بر تعامل سازنده توام با حفظ حاکمیت ملی داشته باشیم.

وی بیان داشت: با کشورهای دیگر هم برای همکاری هستهای در حال مذاکره هستیم که در صورت تکمیل مذاکرات اعلام خواهند شد.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه این دو واحد در چارچوب قرارداد پادمانی با آژانس و در چارچوب ان.پی.تی با اهداف مشخص پیش خواهد رفت، افزود: این قرارداد بر اساس سه سند تحت عنوانهای قرارداد، پروتکل و یادداشت تفاهم در سال ۱۳۹۳ در مسکو امضا شد که نویدبخش ورود کشور به مرحله جدید و همکاری صلحآمیز هستهای با روسهاست. همچنین ما با روسها در زمینه تولید مشترک سوخت و ایزوتوپهای پایدار همکاری خواهیم داشت.

صالحی تاکید کرد: این دو واحد جدید بر اساس بالاترین استاندارهای ایمنی و فنآوری روز دنیا ساخته خواهند شد تا ضمن تولید انرژی از این طریق در حفظ و تامین منابع طبیعی کمک کنیم. با ساخت این دو واحد حدود ۲۲ میلیون بشکه نفتخام صرفهجویی و از ورود ۱۴ میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری میکند. انشاءلله در کنار این واحدها، تاسیسات آب شیرین کن که قادر است ۲۰۰ هزار مترمکعب آب را شیرین کند با همکاری وزارت نیرو ساخته خواهد شد.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین از تصمیمات جدید چهارشنبه هفته گذشته برای حل مشکلات دو روستای نزدیک به ساختگاه بوشهر هلیله و بندرگاه خبر داد.

صالحی در پایان از زحمات و تلاشهای رییسان سازمان انرژی اتمی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی آقایان اعتماد، سحابی، امرالهی، آقازاده و عباسی قدردانی کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها