به روز شده در: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
این نمایش در جشنواره فتح خرمشهر مقام اول را کسب کرده واز این طریق به جشنواره تئاتر مقاومت راه یافته است.
کد خبر: ۱۳۷۳
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۸ - 23July 2013

آسیب های اجتماعی جنگ در

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، نمایش "تو هرگز نخواهی گشت" به کارگردانی سامان خلیلیان از30 تیرماه، در تالار سایه تئاتر شهر به صحنه آمده است. موضوع "توهرگزنخواهی گشت" دفاع مقدس است ودر قالب سه اپیزود به آسیب هایی می پردازد که پس از جنگ به خانواده های مرتبط با جنگ وارد شده است.

اپیزود نخست نمایش، دفتری است که وظیفه رسیدگی و امداد به خانواده هایی را دارد که به دنبال گمشده هایشان می گردند. در اپیزود دوم با فضایی شبیه به دادگاه و اختلاف یک خانواده بر سر ارثیه پدری و اختلالات روانی یکی از اعضا بر اثر شرکت در جنگ مواجه ایم و اپیزود سوم ماجرای یک نانواست که شاگردش را مجبور به ازدواج با دخترش می کند در حالی که بعداً می فهمیم دختر مرده است.

کارگردان برای انتقال بهتر مفهوم نمایش از شیوه و طراحی رئالیستی بهره برده و با چیدن یک دکور دوسویه در تالار، سعی کرده که تماشاگر را به فضای نمایش نزدیک تر کند.

نمایش "تو هرگز نخواهی گشت"، به نویسندگی مرتضی شاه کرم و کارگردانی سامان خلیلیان پیش از این در جشنواره های تئاتر استان تهران و جشنواره منطقه ای کیش شرکت کرده و اثر برگزیده شده است. همچنین این کار در جشنواره فتح خرمشهر مقام اول را کسب کرده واز این طریق به جشنواره تئاتر مقاومت راه یافته است. این نمایش در جشنواره سال گذشته نیز نامزد دریافت جایز بازیگری مرد بوده است.

اجرای عمومی این اثر در شورای حمایت و مجموعه تئاترشهر مصوب شده و طبق آن مقرر شده بود که این نمایش تا پایان سال جاری در تالار مولوی روی صحنه برود اما این طور نشد و بنا به پیشنهاد تئاتر شهر از ۲۴ تیر در تالار سایه روی صحنه رفت.

مرتضی شاه کرم - نویسنده - که تا چندی پیش نمایش "تمام من همه عدو" را روی صحنه داشت از اهالی خرمشهر است و جنگ را از نزدیک تجربه کرده و آن را به خوبی می شناسد. او به این دلیل وارد حوزه نمایش شده تا بتواند پیام مردمش را به به گوش همه برساند و به عنوان یک فرد آگاه که جنگ را از نزدیک تجربه کرده است از تحریف هایی که در این زمینه پیش می آید جلوگیری کند.

مرتضی شاه کرم، سارا قلی زاده، پروانه آقاجانی و احمد صمیمی در این اثر نمایشی به ایفای نقش می پردازند. سایر عوامل نیز عبارت اند از: طراح نور: اکبرشجاعی همراه با خلیلیان، دستیار کارگردان: میلاد مولوی، مدیر صحنه: مهدی ضیاییان پور، طراح پوستر و بروشور: میلاد فداکار، آهنگساز: سیدمحمدحسین مرعشی پور و روابط عمومی: روح الله زندی فر.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها