به روز شده در: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین‌الملل و حقوقی سازمان انرژی اتمی و مقام های بلندپایه شرکت دولتی روس اتم برای برگزاری مذاکرات مربوط به همکاری‌های هسته‌ای ایران و روسیه در تهران و مسکو توافق کردند.
کد خبر: ۲۳۷۴۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱ - 29April 2017
مذاکرات هسته ای ایران و روسیه در تهران و مسکو ادامه می یابد

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، در مذاکرات هیئت ایرانی با آلکسی لیخاچف مدیرعامل و نیکلای اسپاسکی معاون امور بین‌الملل شرکت دولتی روس اتم، راهکارهای همکاری در حوزه های مرتبط هسته‌ای بررسی شد.

بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در روسیه امروز (شنبه) اعلام کرد: در جریان مذاکرات توافق شد هیئت‌هایی از دو کشور برای پیگیری موضوعات مهم به تهران و مسکو سفر کنند.

توافق برجام و اجرای این پیمان سبب شده موانع همکاری‌های هسته‌ای دو کشور رفع شود و روسیه طرح‌های مختلفی را در ایران دست اجرا دارد و همچنین برای توسعه روابط در این بخش‌ها مذاکره می‌شود.

ساخت و بهره‌برداری از واحد اول نیروگاه بوشهر با همکاری روسیه انجام شده است و همچنین واحدهای دوم و سوم هم با مشارکت این کشور و همکاری شرکت های ایرانی کلنگ خورده است.

در قرارداد ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید، سهم مشارکت ایران 10 درصد است و افزون بر آن توافق شده تا پیمانکاران ایرانی هر کار مربوط به پروژه‌ها که توان انجام آن را دارند، بر عهده گیرند.

با توجه به این توافق و همچنین مسئولیت اجرای عملیات ساختاری اولیه مانند کارهای ساختمانی نیروگاه‌ها از سوی پیمانکاران داخلی، سهم شرکت‌های ایرانی تا 25 درصد کل کارها را می تواند شامل شود.

روسیه در صنعت ساخت نیروگاه هسته‌ای یکی از پیشگام‌ترین‌ها در جهان است و بیشتر کشورهایی که در حال ساخت نیروگاه اتمی هستند از جمله چین و هند با روس ها مشارکت دارند.

روس اتم با سهم 40 درصد غنی سازی و 17 درصد تولید سوخت هسته‌ای جهان، در برگیرنده 260 شرکت به عنوان زیر مجموعه و همکار با 400 هزار کارشناس و کارمند در 40 کشور جهان است.

برجام 23 تیر 1394 پس از 20 ماه مذاکرات فشرده و سخت که از آن به عنوان «مذاکرات قرن» نام برده می‌شود، بین ایران و کشورهای 1+5 به امضا رسید.

انتهای پیام/ 151
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها