به روز شده در: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
سردار جوانی:
تحلیل گر و کارشناس مسائل سیاسی گفت: جمهوری اسلامی ایران با گذشت 29 ماه از بحران در سوریه، مواضع شفاف و روشنی از بحران سوریه اعلام داشته و معتقد است راه حل برون رفت سوریه از این ناآرامی ها فقط راه حل سیاسی است نه نظامی.
کد خبر: ۲۵۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۵ - 30August 2013

ایران، مداخله نظامی علیه سوریه را محکوم می کند/ باید از طریق گفتمان سیاسی و دیپلماتیک آتش بحران سوریه را خاموش کنیم

سردار یدالله جوانی در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری دفاع مقدس اظهار داشت: ایران مداخله خارجی در سوریه را عامل بحران و اغتشاش در این کشور می داند و هر نوع اقدام نظامی علیه سوریه را اقدام علیه حاکمیت این کشور می داند؛ مواضع ایران بر این مبناست که مداخله خارجی در سوریه نه تنها عامل پایان بخشی به بحران نیست بلکه این عمل به ضرر کشورهای منطقه و به زیان امنیت و ثبات منطقه خواهد بود و نتایج مثبتی درپی نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: کشورهایی که تصور می کنند با اقدام نظامی و جنگ می توانند به اهدافشان در سوریه دست یابند، سخت در اشتباهند؛ ایران چنین نظری در خصوص بحران سوریه ندارد.

سردار جوانی خاطر نشان کرد: در فرمایشات مقام معظم رهبری به خوبی سیاست های جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسأله سوریه مشاهده و مورد تأکید قرار گرفته است؛ یقینا تهدید و حملات نظامی در سوریه جز ایجاد خسارت های جانی و مالی در منطقه، نتایج دیگری نخواهد داشت و قطعا کسانی که در سوریه با استفاده از زور و جنگ تلاش دارند به اهداف خود دست یابند، ضرر خواهند کرد.

سردار جوانی با تأکید بر اینکه راه حل بحران سوریه گفتمان سیاسی و دیپلماتیک است، نه راه حل نظامی، اظهار داشت: مردم سوریه باید سرنوشت کشورشان را خود تعیین کنند نه اینکه برخی کشورها به مداخله بپردازند؛ آمریکا و هم پیمانانش در مقطع کنونی در سوریه اهدافشان متفاوت از چیزی است که اعلام می کنند؛ آنها بحث حقوق بشر و دفاع از حقوق غیرنظامیان را مطرح می کنند اما این ادعا و حرف آنها دروغی بیش نیست.

سردار جوانی اظهار داشت: آمریکایی ها و شرکای آنها به منافع راهبردی و استراتژیک خود نگاه می کنند؛ باید واقع بین بود که آمریکایی ها در دو دهه اخیر در منطقه خاورمیانه با توجه به منافع راهبردی شان، همواره اقداماتی انجام داده اند که نتیجه عکس داشته است؛ به طور مثال در موضوع عراق، آمریکایی ها نیز با همین نگاه به مسأله ورود کردند و سلاح های هسته ای و شیمیایی رژیم بعثی عراق را بهانه کردند در حالی که واقعا قضیه چیز دیگری بود و بعد از اشغال عراق خبری از سلاح های هسته ای نشد؛ طرح سلاح های هسته ای و شیمیایی بهانه ای بیش نیست.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها به دنبال منافع خود در منطقه هستند اما باید گفت دوران امپراطوری آمریکا در غرب آسیا وخاورمیانه به پایان رسیده و این اقدامات ومداخله در میان کشورهای منطقه گرچه خسارت هایی برای کشورهای منطقه دارد ولی خسارت های بیشتر قطعا از آن متجاوزان خواهد بود.

وی تأکید کرد: باز هم یادآور می شوم موضع ایران در قبال مسأله سوریه کاملا روشن و شفاف است و این گونه تهدیدات و مداخله گری ها در این کشور را محکوم می کند؛ ایران معتقد است هرگونه اقدامات علیه سوریه محکوم به شکست است و شکست را از آن متجاوزان می داند.

سردار جوانی گفت: باید دولت های منطقه تلاش کنند از چنین اقداماتی علیه سوریه جلوگیری به عمل آید و قطعا اگر آمریکا دچار اشتباه راهبردی و بزرگ در مسأله سوریه شود و قصد ورود نظامی داشته باشد؛ یقینا دولت وملت سوریه قادر است از کشورشان دفاع کنند و همین طور که بارها کارشناسان مطرح کرده اند شرایط منطقه ای به گونه ای خواهد بود که جنگ علیه سوریه از سوی قدرتهای خارجی می تواند یک جنگ منطقه ای را به دنبال داشته باشد که در این جنگ منطقه ای متضرر اصلی ، رژیم صهیونیستی- یعنی متحد آمریکا - خواهد بود.

برچسب ها: دفاع مقدس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها