به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
مسعود امیرخانی در نشست جایزه ادبی یوسف:
دبیر جشنواره ادبی یوسف با بیان اینکه کتاب «یوسف 7» چاپ می‌شود، گفت: یک هزار و 25 داستان کوتاه دفاع مقدس به جایزه ادبی یوسف ارسال شد.
کد خبر: ۲۶۷۳۲۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳ - 21November 2017
کتاب «یوسف 7» چاپ می‌شود/ ارسال 1025 داستان کوتاه دفاع مقدس به جایزه یوسف
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، نشست رسانه‌ای جشنواره سراسری جایزه ادبی یوسف «داستان کوتاه دفاع مقدس» صبح امروز (سه شنبه، 30 آبان) با حضور امیر «حمیدرضا گرامی» رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، سرهنگ احمد یارمحمدی و مسعود امیرخانی دبیر این جشنواره برگزار شد.
 
«مسعود امیرخانی» دبیر علمی جشنواره ادبی یوسف با بیان اینکه جایزه ادبی یوسف از سال 1385 در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کلید خورده است، اظهار داشت: این جایزه با هدف شناسایی استعدادها و کمک به خلق داستان کوتاه با موضوع دفاع مقدس است و در ژانر داستان کوتاه است. امسال موضوع مدافعان حرم و دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام به موضوعات جشنواره افزوده شده است.

وی گفت: تاکنون در طول  11 سال برگزاری این جایزه شش دوره از این جایزه برگزار شده است و این جایزه تاثیر فوق‌العاده‌ای در شناسایی استعدادها داشته است. بسیاری از نویسندگان از تمام کشور در طول این مدت در این جایزه شرکت کرده‌اند چون این جایزه غیرحرفه‌ای هاست.

امیرخانی ادامه داد: غیر حرفه‌ای به این معنی نیست که کارهایی که ارسال می‌شود ضعیف است بلکه نویسندگان این جایزه در مسیر اولیه ادبیات داستانی هستند. در بحث کتاب سال دفاع مقدس، نویسندگان حرفه‌ای حضور دارند که کتاب‌های آن‌ها به نقد و داوری گذاشته می‌شود.

دبیر علمی جشنواره ادبی یوسف افزود: از اسفند 1395 فراخوان جایزه یوسف آغاز و فراخوان به سراسر کشور اعلام شد و تا پایان خرداد ماه فرصت داشت. یک هزار و 25 داستان کوتاه به دبیرخانه ارسال شد. داوری در سه مرحله آثار از منظر حداقل‌های داستانی و ارزش‌های محتوایی صورت گرفت. کار مرحل اول توسط 2 داور بررسی شد و 355 اثر به مرحله دوم راه یافت. در مرحله دوم سه داور آثار را نقد و بررسی کردند. سپس 53 اثر را نامزد قرار دادند و در نهایت هفت داور آثار نهایی را بررسی کردند و 20 برگزیده مشخص شده است.

وی خاطر نشان کرد: جایزه رتبه اول، دوم و سوم و تقدیر از 17 داستان در مراسم انجام اختتامیه صورت خواهد گرفت. رونمایی از داستان‌های برگزیده در قالب کتاب «یوسف 7» انجام خواهد شد. داورهای با معیارهای روشن و تجربیات و تخصص هیئت داوران انجام شده است. وجود درون مایه مبتنی بر ارزش‌های دفاع مقدس و پرداخت عمومی،‌ طرح، ‌شخصیت پردازی و سوژه از ملاک‌های داوران برای انتخاب برگزیده‌ها بوده است.

امیرخانی بیان کرد: عمده آثار با درون مایه‌های تاثیرجنگ بر زندگی غیر نظامیان، توجه به اقشار مختلف، نگاه ستایش‌انگیزه به شهدای جوان و نوجوان، ‌بحث انتظار و توجه به خانواده شهدا از جمله مضامینی بود که در کل آثار دیده شد.

دبیر جایزه ادبی یوسف خاطر نشان کرد: بیشترین شرکت کنندگان در این جایزه متولدین دهه 1360 بودند که بیشترین اثر را فرستادند. همچنین استان‌های تهران، ‌خراستان رضوی،‌ آذربایجان، ‌قم، همدان، اصفهان و فارس بیشترین آثار را به جشنواره ارسال کرده بودند.

وی درباره مبلغ جوایز این جایزه نیز گفت: جایزه نفر اول پنج میلیون تومان، جایزه نفر دوم چهار میلیون تومان و جایزه سوم سه میلیون تومان و از نفر سوم تا چهاردهم هر کدام 1.5 میلیون تومان و نفرات چهاردهم تا بیستم هر کدام یک میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

انتهای پیام/ 121
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار