به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳
روحانی در جمع مردم زابل:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته است، گفت: امروز خوشحالیم که ملت‌های منطقه در کنار ارتش‌های خودشان و کمک کشورهای دیگر توانستند بر تروریست‌ها پیروز شوند.
کد خبر: ۲۶۸۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹ - 02December 2017

پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته/ راه نجات ما وحدت استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جمع مردم استان سیستان و بلوچستان و در شهرستان زابل با ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم این استان، اظهار داشت: مردم سیستان و بلوچستان در طول تاریخ ایران و تاریخ انقلاب اسلامی همواره بار سنگین مسئولیت حراست از ایران و مرزهای شرقی کشور را بر عهده داشته‌اند.

وی افزود: اینجا سرزمینی است که حتی اسطوره‌های تاریخی ما به نام آن در تاریخ جای گرفته‌اند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این سرزمین حامل پیام ایران و اسلام به شبه قاره هند بود، خاطرنشان کرد: دریاچه هامون به‌عنوان مرز آن زمان ایران بزرگ و شبه قاره هند یاد می‌شد و مردم همین دیار بودند که قند پارسی را به بنگاله بردند و فرهنگ عظیم اسلام را به شبه قاره هند و شرق جهان صادر کردند.

روحانی ادامه داد: گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است؛ اما همه مذاهب از یک درخت به نام اسلام، پیامبر عظیم‌الشان و قرآن مجید سرچشمه می‌گیرند. همه اقوام از ایران و ایرانیت سرچشمه می‌گیرند و افتخار ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: این سرزمین، سرزمین بزرگان، علما، شهیدان بزرگ و سرزمین آیت‌الله عظمی سیستانی است که امروز به‌عنوان یک ملجاء برای شیعه، سنی و کُرد در سرزمین عراق است. آن روز که اهل سنت نیاز به حمایت دارند او از نجف سخن می‌گوید؛ آن روزی که جان مردم کُرد در خطر باشد و روزی که داعش و تروریسم استقلال کل عراق را تهدید می‌کنند به فرمان او مردم در برابر داعش قیام می‌کنند.

روحانی با اشاره به ایام هفته وحدت، تاکید کرد: حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبری است که هرچه فخر و شرف مسلمانان دارند و هرآنچه جهان بشریت از علم و دانش و انسانیت دارد، در سایه دین متعالی او است که اشرف مخلوقات عالم است. امروز پیامبر رحمت، از هر زمان دیگر می تواند می تواند راهنمای انسان ها به سوی سعادت باشد.

وی افزود: امروز در جایی زندگی می‌کنیم که افتخار ما آن است که وحدت و اتحادمان را حفظ کردیم. سیستان و بلوچستان با تمام تنوع، وحدت خود و مرزداری از ایران بزرگ و فرهنگ اسلام را حفظ کرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان تمام جان و دلشان مالامال از عشق به اسلام و ایران است، خاطرنشان کرد: مردم این استان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حتی در زلزله غرب کشور هم حضور یافتند و به مردم کرمانشاه کمک کردند. وحدت مردم در حوادث غیرمترقبه نشان می‌دهد ایران متحد در شرایط حساس امروز منطقه، چگونه می‌تواند از پیچ تاریخی عبور کند.

روحانی ادامه داد: در ایامی که در عراق و سوریه و یمن دچار اختلاف بین اقوام و مذاهب و ترور و تروریسم هستیم، مردم دلاور ایران از شیعه و سنی در سراسر کشور وحدت و ایمان خود را به خوبی حفظ کردند.

وی با اشاره به اینکه تروریست‌ها در همه جا بجز ایران عزیز رخنه کردند، خاطرنشان کرد: دلیل ناکامی جریان تروریسم، وحدت و ایمان مردم به اسلام با محبت اهل بیت بود؛ و همین اسلام را مردم به شرق جهان صادر کرده‌اند. هیچ گاه مردم این منطقه و این دیار فرصتی را برای تروریسم و خشونت فراهم نکردند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز خوشحالیم که ملت‌های منطقه در کنار ارتش‌های خودشان و کمک کشورهای دیگر توانستند بر تروریست‌ها فائق آیند.

روحانی ادامه داد: نقشه شومی که آمریکا و اسرائیل برای این منطقه طراحی کرده بودند شکست خورد. بنا نبود تروریسم و داعش ظرف چند سال نابود شود، آن‌ها توطئه‌ای را برای کل خاورمیانه طراحی کرده بودند می‌خواستند تروریسم را از عراق و سوریه به کل آسیا انتقال دهند، تمدن اسلامی را از بین ببرند چهره اسلام را مخدوش کنند، اسرائیل را تقویت کنند، جای پای خود را ثابت کنند، اما مردم هوشیار و بیدار منطقه ما توانستند این توطئه را باطل کنند. امروز خوشحالیم که پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته است امیدوارم روز شاهد از بین رفتن اساس خشونت و تروریسم در منطقه باشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: راه نجات ما وحدت و برادری است، ما یک قبله، یک پیامبر، یک عید فطر، عید قربان، ماه رمضان و یک اخلاق داریم و آن اخلاق محمدی است. ما همه از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالت هستیم، ما همه در پی آن هستیم که کشورهای اسلامی در کنار هم متحد باشند و ما همواره یار و یاور همه مسلمانان در سراسر این منطقه خواهیم بود.

وی ادامه داد: اما سیستان و بلوچستان سرزمین پهلوانان و دلاوران، سرزمینی که توسعه شرق ایران از آن آغاز خواهد شد، دولت یازدهم همه تلاش خود را بر این قرار  داد که کمبودهای انباشته تاریخی را تاحدی جبران کند. مقدار بودجه عمرانی دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان دو و نیم برابر 4 سال قبل بود این نشان می‌دهد ما از همه توان خود برای توسعه استان استفاده کرده‌ایم؛ اما نیاز استان بسیار بیشتر است. در این سفر در جلسه وزرا مقرر شد، 24 طرح و پروژه مهم به ارزش هزار و سی و هشت میلیارد تومان اجرایی شود.

روحانی گفت: من سفر دولت دوازدهم و سفر استانی را از سیستان و بلوچستان آغاز کردم؛ استانی که در مشارکت مردم در انتخابات 96 در سطح بالای مشارکت بود. مردم با این حضور دین خود را نسبت به انقلاب اسلام و ایران ادا کردند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: قول من به مردم زابل در سفر سال 93 این بود که بتوانیم 46 هزار هکتار زمین را با کشاورزی مدرن آبادکرده و در اختیار مردم قرار دهیم از این 46 هزار هکتار 10 هزار هکتارش آماده است از لحاظ برق رسانی در همین ایام 1500 هکتار برق‌رسانی خواهد شد و کارش را آغاز خواهد کرد. ان‌شاالله تا پایان سال 10 هزار هکتار زمین فعال خواهد شد بقیه طرح هم در سال 97 و اوایل سال 98 فعال خواهد شد. تا تحولی بزرگ در کشاورزی منطقه آغاز شود خوشحالم این قول در حال اجرا است.

وی تاکید کرد: ایجاد منطقه سیستان تحول بزرگ اشتغال و اقتصادی در این منطقه بوجود خواهد آورد.

انتهای پیام/ 151
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها