به روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرد؛
رئیس پلیس راهور ناجا از وجود 5 هزار و 400 نقطه حادثه‌خیز در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته 16 هزار نفر در کشور در تصادفات جان خود را از دست دادند و 333 هزار نفر نیز مجروح شدند.
کد خبر: ۲۷۵۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹ - 24January 2018

جان‌باختن 16هزار نفر در تصادفات سال گذشته/ وجود 5 هزار و 400 نقطه حادثه‌خیز در کشوربه گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، سردار «تقی مهری» رئیس پلیس راهور ناجا در اجلاس سالانه جوامع ایمن ضمن تسلیت به خانواده‌های حادثه دیدگان نفتکش سانچی اظهار داشت: سالیانه در دنیا یک میلیون و 250 هزار نفر به دلیل تصادفات می‌میرند و 55 میلیون نفر نیز مجروح می‌شوند؛ سال گذشته 16 هزار نفر در کشور ما در تصادفات جان خود را از دست دادند و 333 هزار نفر نیز مجروح شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته حدود 50 درصد کسانی که در حوادث جان خود را از دست داده‌اند به دلیل حوادث ترافیکی بود و 50 درصد دیگر نیز به دلیل آتش‌سوزی، سیل، طوفان و غیره فوت شده‌اند.

 رئیس پلیس راهور ناجا گفت: 73 درصد جان‌باختگان حوادث جاده‌ای در خارج از شهرها و 27 درصد آنها در درون شهرها جان خود را از دست می‌دهند، در این میان سهم عابر پیاده و موتورسواران در داخل شهرها 80 درصد است و در مجموع موتورسوارها 24 درصد و عابران پیاده 20 درصد در تصادفات سهیم هستند.

سردار مهری با بیان اینکه در سال 84، 27 هزار و 700 نفر جان خود را به دلیل این حوادث از دست دادند، تصریح کرد: اما آمار جان‌باختگان حوادث ترافیکی سال گذشته به 16 هزار نفر کاهش یافت، این موضوع نتیجه هماهنگی دستگاه‌های مختلف بود. یکی از اقدامات مهم پلیس در دهه 80 اجرای طرح‌هایی مانند همیاران پلیس، فرهنگ‌یاران ترافیک و راهوران محلات بود، علاوه بر آن فرهنگ‌سازی رسانه‌های گروهی و کمک‌های خوب صنعت بیمه برای تأمین تجهیزات لازم برای موتورسوران نیز در این زمینه مؤثر بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین اعلام کرد: سال‌های گذشته بیش از 8000 نقطه حادثه‌خیز در کشور شناسایی شد که تاکنون 3000 نقطه رفع و اصلاح هندسی شده است، اما هنوز 5400 نقطه حادثه‌خیز در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به افزایش شمار خودرو در کشور، گفت:‌ در سال 1384 حدود هفت میلیون و 500 هزار خودرو در کشور داشتیم اما امروز این رقم به بیش از 20 میلیون خودرو افزایش یافته است. در آن سال‌ها حدود چهار میلیون دستگاه موتورسیکلت داشتیم که امروز به 11.5 میلیون افزایش پیدا کرده است.

سردار مهری با بیان اینکه به رغم افزایش تعداد وسایل نقلیه اما فرهنگ‌سازی بهتر از گذشته انجام می‌شود، تأکید کرد: مشارکت مردمی و ارتقای فرهنگ ترافیک می‌تواند نقش مؤثری در کاهش حوادث ترافیکی داشته باشد.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است تا زمانی که چالش‌ها و تهدیدات تبدیل به بحران نشود برای آن تصمیم نمی‌گیریم خاطرنشان کزد: در 9 ماهه اول امسال 51 درصد کسانی که جان خود را در تصادفات از دست داده‌اند، 21 تا 50 سال سن داشتند، یعنی نیروی کار ما در این تصادفات از بین می‌رود.

مهری با بیان اینکه در حال حاضر استانداردهای ایمنی خودروها در اروپا تا 120 مورد افزایش یافته است، اظهار کرد: در کشور ما 51 استاندارد ایمنی برای خودروها مشخص شده اما در بعضی خودروها این استانداردها از 40 مورد بیشتر رعایت نمی‌شود.

سردار مهری در حاشیه اجلاس جوامع ایمن با اشاره به وجود بیش از 5000 نقطه حادثه‌خیز در کشور، گفت: 2000 مورد از این نقاط در شهرها و 3 هزار و 400 نقطه خارج از شهرها قرار دارند که برای رفع آنها باید اعتبار لازم پیش‌بینی شود. حوادث رانندگی در 50 درصد موارد مرگ‌ومیر دخیل هستند. به همین دلیل باید سرمایه‌گذاری بیشتری در حوزه درمان و پیشگیری انجام شود.

وی افزود: ایمنی محصول رعایت قوانین و مقررات است و باید اقدامات بیشتری در زمینه فرهنگ‌سازی و ارتقای استانداردهای جاده‌ها انجام شود. هر چه برای ایمنی سرمایه‌گذاری کنیم شاهد کاهش تلفات در حوادث خواهیم بود.

رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: با وجود اینکه در حال حاضر تعداد خودروها و موتورسیکلت‌ها سه برابر شده است. اگر استانداردهای جاده‌های کشور ارتقاء پیدا کند. تعداد جان‌باختگان حوادث ترافیکی نیز کاهش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار