به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
حمید حسام، چهره سال هنر انقلاب، با آخرین اثرش به نام «راز نگین سرخ» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور خواهد داشت.
کد خبر: ۲۸۸۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸ - 25April 2018

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، آخرین اثر از حمید حسام نویسنده دفاع مقدس و چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال 96 به نام «راز نگین سرخ» توسط سوره مهر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.

کتاب «راز نگین سرخ» زندگی‌نامه داستانی سردار شهید مهندس محمود شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27 محمد رسول الله (ص) است که توسط حمید حسام نوشته شده است. کتاب حاوی خاطرات شهید از زبان خانواده و همرزمانش است. تمام شخصیت‌های این داستان ساخته ذهن نویسنده است. حوادث این داستان گوشه‌ای از فراز و نشیب‌های دفاع مقدس از آغازین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر را شامل می‌شود.

بر روی جلد کتاب، تصویری از محمد شهبازی فرمانده سپاه همدان در نبرد «الی بیت المقدس» و آزادسازی خرمشهر در سال 61 طراحی شده است. زندگی‌نامه داستانی «راز نگین سرخ» در 64 فصل با موضوع داستان‌های جنگ ایران و عراق به چاپ رسیده است.

حمیدحسام در سال 1340 در همدان متولد شد. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه تهران است. جوانی خود را در جبهه های نبرد سپری کرد و همین مسئله باعث شد تا دفاع مقدس رویکرد اصلی وی در نوشتن و خلق آثارش باشد. سردار حسام معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در زمینه نویسندگی نیز کارنامه قابل توجهی دارد. چهار کتاب حاصل دوران نویسندگی این مسئول فرهنگی است. در زمینه داستان کوتاه کتاب «دهلیز انتظار»، در بخش خاطره کتاب «غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند»، «دلیل» و در بخش رمان «راز نگین سرخ» مجموع فعالیت‌های این نویسنده را تشکیل می‌دهند.

حمید حسام با کتاب «غواص‌ها بوى نعنا مى‌دهند» که نوعى خاطره‌نگارى در حوزه ادبیات دفاع مقدس است، به جامعه ادبى معرفى شد. به دنبال آن داستان بلند «راز نگین سرخ» را در سال 78 به دست چاپ سپرد. مجموعه داستان‌هاى کوتاه «دهلیز و انتظار» مدتى پس از انتشار به قلم اسماعیل اریب به انگلیسى ترجمه و منتشر شده است. اخیراً کتاب «مسیح رزم» را در ژانر خاطره‌نگارى منتشر کرد. ضمن اینکه اکنون مشغول بازنویسى خاطرات على چیت‌سازیان فرمانده شهید دوران دفاع مقدس و فرمانده اطلاعات ـ عملیات لشکر 32 انصارالحسین (ع) است.

حضور حمید حسام با «راز نگین سرخ» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب

وی در هشت سال دفاع مقدس حضور فعالی داشته و اکنون یکی از جانبازان پرافتخار کشورمان محسوب می‌شود و مؤلف بیش از 14 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس نظیر خاطرات شفاهی، داستان کوتاه و داستان با عناوینی همچون کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، «آب هرگز نمی‌میرد»، «غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند»، «فقط غلام حسین باش»، «راز نگین سرخ»، «دهلیز انتظار» و... است.

او بنیان‌گذار اولین کانون بسیج کشور در همدان و کنگره سرداران و امیران و 8 هزار شهید استان همدان و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و بنیان‌گذار موزه دفاع مقدس استان همدان بوده که سال‌ها بعد به عنوان معاون ادبیات دفاع مقدس کشور نقش اساسی در تدوین کتاب‌های دفاع مقدس کشور را عهده‌دار بوده است. 

بنا بر این گزارش، حسام در هفته هنر انقلاب به خاطر نوشتن کتاب «وقتی مهتاب گم شد» زندگی‌نامه شهید علی خوش‌لفظ، به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی معرفی شد.

از آثار این نویسنده می‌توان به «عطر شب‌بوها»، «وقتی مهتاب گم شد»، «آب هرگز نمی‌میرد» و «دلیل» اشاره کرد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها