به روز شده در: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
در ششمین نشست تخصصی چهل شاهد مطرح شد؛
ششمین نشست تخصصی چهل شاهد با موضوع بررسی 40 سال سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با حضور جمال شورجه و محمدتقی فهیم در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. ششمین نشست تخصصی چهل شاهد با موضوع بررسی 40 سال سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
کد خبر: ۲۹۱۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲ - 14May 2018

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، ششمین نشست تخصصی چهل شاهد با موضوع بررسی 40 سال سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با حضور جمال شورجه و محمد تقی فهیم دوشنبه 24 اردیبهشت ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

«محمد تقی فهیم» منتقد سینما در این نشست که اولین نشست تخصصی سینمای انقلاب بود با اشاره به تاثیر فرهنگ در انقلاب اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی با شعار اصلی انقلاب فرهنگی آغاز شد و در روزهای آغازین انقلاب حضرت امام خمینی (ره) سینما را تایید کردند ولی شروع جنگ تحمیلی سینمای انقلاب فرصت نضج پیدا نکرد.

وی افزود: دفاع مقدس نعمت هایی داشت که از آن جمله بروز و ظهور سینمای بومی در ایران به نام سینمای دفاع مقدس بود که تمامی عناصر این گونه سینمایی فریاد می زند که این سینما متعلق به ایران است و امروز با آسیب هایی این سینمای خاص را تهدید می کند.

این منتقد سینما اظهار داشت: در ابتدای جنگ تحمیلی فیلمسازانی در این عرصه ورود کردند که بیشتر به جنبه تبلیغاتی جنگ می پرداختند و نتوانستند تاریخ ساز شود اما در همان دوران نیز فلیم های پر مخاطبی بودند.

فهیم بیان داشت : در تمام دنیا یکی از اصلی ترین عوامل سینما مخاطب است و وقتی به دوران دفاع مقدس می نگریم با فیلم عقابهای مرحوم خاچیکیان روبرو می شویم که هجده میلیون مخاطب داشت و هنوز از نظر تعداد مخاطبان پر فروش ترین فیلم سینمای ایران است.

وی خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس، با سینمایی پر مخاطب روبرو بودیم که از منظر محتوا برگرفته از مفاهیم ایرانی اسلامی بود و از نظر ساختار استاندارد های سینما را نیز در بر داشت و متاسفانه امروز سینمای دفاع مقدس از نظر کمی بسیار کم تعداد است و در برخی سالها فیلم دفاع مقدس که یک سینمای بومی است تولید نشده است و در حالی که با یک سینمای بومی روبرو بودیم در حفظ و ادامه آن نتوانستیم به خوبی عمل کنیم.

فهیم تصریح کرد: با سینما می توانیم مفاهیم ارزشمند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به دنیا معرفی کنیم و این نیاز مند یک برنامه ریزی بلند مدت و پشتیبانی همه نهاد ها و سازمان ها است.

این منتقد سیما افزود: با سه گرایش در سینمای ایران روبرو هستیم ؛ اول سینمای سطحی دوم سینمای روشنفکری و جشنواره ای و سوم سینمای انقلابی و دفاع مقدسی که سینمای انقلاب و دفاع مقدس بین دو گرایش دیگر گیر افتاده است و فشار زیادی را متحمل می شود.

حقیقت انقلاب در سینما تصویر نشده است

در ادامه این نشست جمال شورجه کارگردان سینما گفت: سینمای ما در صورتی ماندگار است که به سراغ سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برویم تا بتوانیم مفاهیم ارزشمند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به دنیا معرفی کنیم.

این فیلمساز اظهار داشت: متاسفانه در چهل سالگی انقلاب پنج فیلم خوب در حوزه انقلاب اسلامی ندارد.

وی افزود: درباره بحث چهلمین سالگرد انقلاب ابعاد گسترده‌ای قابل بحث است. برای همین ضروری می‌دانم که افرادی مختلف در این حوزه حرف بزنند تا ابعاد مختلف موضوع مد نظر قرار گیرد. به هر حال ما قبل از انقلاب هم سینما داشتیم، اما آن سینما اهداف طاغوت را دنبال می‌کرد؛ اتفاقی که در سینمای کشورهای سرمایه‌داری هم اکنون رخ می‌دهد.

وی افزود: برای بررسی سینمای انقلاب باید در آغاز به روی این نکته بحث کرد که سینما تا چه حد در خدمت انقلاب اسلامی بوده است؟ برای درک بهتر مثالی می‌زنم. انقلاب اسلامی از همان روزهای ابتدایی با فتنه افراد و کشورهای مختلف مواجه شد، اما متاسفانه آنگونه که باید این فتنه‌ها در سینما مد نظر قرار نگرفت!

شورجه گفت: آدم‌هایی که بر مسند سینما نشستند، نتوانستند سینما را به سوی ارزش‌های انقلاب هدایت کنند. در دهه شصت سینما تحت حمایت فارابی و زیر نظر بهشتی و انوار هدایت می‌شد. که به اندازه کافی مروج سینمای انقلاب اسلامی نبود. گرایش آن مدیران تا به امروز ادامه پیدا کرد، البته عده‌ای نیز بودند که کارهای به صورت خودجوش تولید می‌شد که همه آنها در سایه جریان حاکم گم شد.

این فیلمساز ادامه داد: با مرور زمان عده‌ای از سینماگران انقلابی کار خود را از جبهه‌ها آغاز کردند که در ادامه به سینما راه یافتند و بخشی از مفاهیم انقلاب در کارهایشان مد نظر قرار گرفت. جدا از این رویش، اتفاق دیگری نیز در سینما رخ داد، آن‌هم توجه به سینمای جشنواره بود. در این شکل تنها چیزی که اهمیت داشت، رضایت داوران خارجی بود! تربیت درست و منسجمی در حوزه سینمای انقلاب صورت نگرفت. برای همین از چنین وضعیتی نباید توقع چندانی داشت.

شورجه با بیان این‌که حقیقت انقلاب در سینما تصویر نشده، تصریح کرد: تاسف می‌خورم وقتی می‌بینم ما در حوزه انقلاب تا به این اندازه ضعیف عمل کرده‌ایم، درصورتی‌که باید به گونه‌ای عمل می‌کردیم که در ایام پیروزی انقلاب می‌توانستیم هفته‌های فیلم در سراسر دنیا با مضمون های انقلابی برگزار کنیم. بدتر از کم کاری مدنظر، سیاه‌نمایی است که در سینمای ایران صورت می‌گیرد. یعنی علاوه بر اینکه ما نتوانستیم مبلغ انقلاب باشیم به واسطه برخی فیلم‌ها در جهت تخریب چهره انقلاب حرکت نیز کرده‌ایم!

وی در پایان تاکید کرد: امسال سال حمایت از کالای ایرانی است. برای همین نهادهای دولتی، مجلس و ارگان‌ها تاکید ویژه‌ای روی آثار انقلابی داشته باشند. رسیدن به این خواسته نیز دور از ذهن نیست چون با بیانات رهبر معظم انقلاب رسیدن به این خواسته نیز دور از ذهن نیست. این مسئله را به خوبی می‌توان در دیدارهای رهبری با سینماگران به خوبی مشاهده کرد.

گفتنی است سلسله نشست های تخصصی چهل شاهد که به بررسی چهل سال هنر و ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می پردازد روزهای دوشنبه ساعت 10 صبح با حضور اساتید و چهره های شاخص هنر و ادبیات کشور در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می شود.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها