به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
فیلم کوتاهی با کیفیت پایین با تکان‌های شدید دستی که فیلمبرداری کرده از یک فضای محو از جمعیت پراکنده در قبرستان و صدای جیغ یک زن و تصویر زن دیگری که نیمه‌هوش روی زمین نشسته است، در یک قطعه ویدئو به‌ نمایش در آمده و ادعا شده که این  فیلم، در واقع فیلم «ضرب و شتم زن‌های افغانستانی روز پنجشنبه سر مزار شهدای گلدشت نجف‌آباد اصفهان، به‌ دست مردان ایرانی» است.
کد خبر: ۳۰۳۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱ - 13August 2018

راست و دروغ فیلم منتسب به خانواده شهدای افغانستانی؛ باز پای BBC در میان استبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، فیلم کوتاهی با کیفیت پایین با تکان‌های شدید دستی که فیلمبرداری کرده از یک فضای محو از جمعیت پراکنده در قبرستان و صدای جیغ یک زن و تصویر زن دیگری که نیمه‌هوش روی زمین نشسته است، در یک قطعه ویدئو به‌نمایش در آمده و ادعا شده که این  فیلم، در واقع فیلم «ضرب و شتم زن‌های افغانستانی روز پنجشنبه سر مزار شهدای گلدشت نجف‌آباد اصفهان، به‌دست مردان ایرانی» است. این فیلم توسط بی‌بی‌سی افغانستان منتشر شده است، فیلمی از واکنش چند نفر بعد از یک درگیری که در ایام درخشش حماسه‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان مقاومت علی الخصوص رزمندگان افغانستانی لشکر فاطمیون، بهانه‌ای دم‌دستی برای رسانه حکومتی انگلیس است در جهت تخریب خانواده شهدا و سیاه‌نمایی از وجهه برخورد با خانواده شهدای افغانستانی.

این فیلم مبهم که بخش تقطیع‌شده بدون مقدمه و مؤخره یک ویدئوی بی‌کیفیت موبایلی است، صرفاً از فضای بعد از یک درگیری در قبرستان حکایت می‌کند. هرچند طبق تأیید مردم محلی نجف‌آباد این فیلم متعلق به آرامستان گلدشت نجف‌آباد است اما ربطی به بخش گلزار شهدا ندارد و افراد صرفاً میان قبور عادی آرامستان حضور دارند. طبق استعلام تسنیم از مسئول خانواده شهدای فاطمیون در این شهرستان و حاضرین در ماجرا، هیچ کدام از افراد داخل فیلم خانواده شهید نیستند و ماجرا اصلاً ضرب‌وشتم نبوده است بلکه اتفاق پیش‌آمده صرفاً دعوای شخصی بین مردان دو خانواده در قبرستان بوده و زن‌ها در این دعوا نقشی نداشتند. مبهم بودن فضای این فیلم موبایلی حکایت از خالی بودن دست خبرنگاران بی‌بی‌سی برای دامن زدن به کمترین اختلافات ممکن میان قشر عامه مردم دارد. تصویرهای بی‌سروتهی که برچسب قابل باوری برای دروغ منتشرشده در خبر این رسانه انگلیسی نیست.

اختلاف‌افکنی میان قومیت‌ها، ملیت‌های مسلمان علی‌الخصوص ایران و افغانستان و سوء استفاده از مسئله اعتراض در جغرافیای جمهوری اسلامی از اهداف مهم خبرنگاران بی‌بی‌سی است که سال‌ها با توسل به این موضوعات دست به انتشار شایعات و دروغ‌پراکنی در مورد روابط مردمی ایرانیان با سایر ملت‌ها، قومیت‌ها و ادیان می‌کند. این درحالیست که مردم اقصی نقاط ایران با برگزاری باشکوه تشییع‌های شهدای فاطمیون و همچنین وداع‌های بی‌نظیر با پیکر این شهدا، دوستی و برادری خود را ثابت کرده‌اند و اتفاقاً بحث شهدای فاطمیون به نقطه اشتراک مردم خطه افغانستان و ایران تبدیل شده و وحدت و همدلی بیشتری میان مردم این دو کشور برقرار کرده است.

منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار