به روز شده در: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
قاسمی در نشست خبری:
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولت عراق از هر جناح و حزبی شکل بگیرد، همکاری‌های ما با آنها در آینده ادامه خواهد داشت؛ چراکه ما به عنوان دو کشور همسایه در کنار هم زندگی می‌کنیم.
کد خبر: ۳۰۷۲۱۸
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴ - 03September 2018

دولت عراق از هر جناحی باشد، همکاری های ایران ادامه خواهد داشتبه گزارش گروه سیاست خارجی دفاع پرس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری هفتگی خود که صبح امروز (دوشنبه 12 شهریورماه) برگزار شد، پیرامون نشست سران «سه کشور ضامن صلح در آستانه» در تهران اظهار داشت: این نشست در ادامه جلسات کارشناسی و در سطح وزرای امور خارجه است که پیشتر چندین جلسه از آن برگزار شد و تصور اینکه با یک نشست مساله دیرپایی چون سوریه بخواهد حل شود، منطقی نیست ولی همچنان راهکار سیاسی تنها مسیر ممکن است.

وی گفت: قطعا این نشست می‌تواند به پیشرفت صلح و امنیت و ثبات در سوریه کمک کند و امیدوارم نشست کارآمدی برای مردم منطقه و به‌ خصوص سوریه باشد.

قاسمی با اشاره به جلسه روز گذشته مجلس و پاسخ‌های ظریف به سوالات نمایندگان تصریح کرد: فکر می‌کنم جامعه ما، روشن‌بین است و مسائل را به خوبی پیگیری می‌کنند و شناخت خوبی از روند تحولات و رفتار مسوولان و ارگان‌ها دارند و خوب و بد را در حوزه‌های مختلف متوجه هستند.

وی اضافه کرد: اینکه برخی مواردی که روز گذشته مطرح شد، تاثیری بر مردم و نوع نگاهشان به وزارت خارجه دارد یا خیر، فکر می‌کنم بیشتر این مساله را باید به عنوان مساله‌ای شخصی دید که نسبت به مسوولان وزارت خارجه صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: با توجه به نوع ماهیت وزارت خارجه، ممکن است برخی نسبت به رویه وزارت خارجه انتقاداتی داشته باشند و هیچ ایرادی هم ندارد و ما هم در چارچوب منافع و مصالح کشور پاسخ می‌دهیم و برخی اوقات هم به خاطر حفظ منافع ملی سکوت می‌کنیم و تاریخ هم قضاوت خود را خواهد داشت.

وی بیان کرد: هر نوع رفتار و گفتاری در داخل تا حدی می‌تواند آثاری هم در بیرون از مرزها بگذارد چراکه دیگر کشورها هم مسائل ایران را رصد و تحلیل می‌کنند.

قاسمی درخصوص برخی پیشنهادات اروپا در قالب برجام ادامه داد: در بحث همکاری‌های آتی میان ایران و اروپا، چند ماهی است که آمد و شدهایی هست و پیشنهاداتی ارائه شده که در حال بررسی است اما هنوز آنگونه که انتظار ما بوده، به مرحله نهایی نرسیده ایم و امیدوارم در زمان باقی‌مانده بتوانیم به نتیجه خوبی برسیم و اروپا بتواند از این آزمون سربلند بیرون آید و نظر ایران را جلب و منافع ایران را هم تامین کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما در خصوص حوزه‌های مختلف مالی، پولی، بانکی و مسائل دیگر اقتصادی با طرف اروپایی گفتگوهای بسیاری داشتیم که فعلا از بیان جزئیات آن و مکانیزم‌هایی که در این گفت‌وگوها داریم، خودداری می‌کنم.

قاسمی در خصوص دو سفر اخیر  وزیر امور خارجه به پاکستان و ترکیه بیان کرد: در ادامه اقدامات وزارت امور خارجه در راستای پیشبرد اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آقای ظریف سفری را به دو کشور همسایه پاکستان و ترکیه انجام دادند و گفت‌وگوهای خوبی را در موضوعات مختلف با طرف‌های خود صورت دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضوعات مورد بحث در سفر آقای ظریف بررسی روند همکاری‌ها و روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بود و به اعتقاد من سفرهای انجام شده مفید، سازنده و به هنگام بود و امیدواریم این سفرها نتایج خوبی را هم در آینده به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: سفر آقای ظریف به پاکستان اولین سفر یک مقام خارجی به این کشور بعد از روی کار آمدن دولت جدید پاکستان به حساب می‌آید که این بیانگر اهمیت پاکستان در دیدگاه سیاست خارجی ایران است. میان ایران و پاکستان زمینه‌های همکاری مختلفی وجود دارد و امیدوارم این سفر آغاز فرآیندی باشد برای ارتقا و توسعه همکاری‌های دو کشور همسایه که از ثمره ارتباط این دو کشور تمام منطقه منتفع می‌شود.

قاسمی در خصوص روابط ایران و اروپا در قالب برجام و ادامه گفت‌وگوها درباره تعیین وضعیت برجام اظهار کرد: ما در خصوص مکانیزم‌های پولی، مالی، صنعتی، فناوری و دیگر حوزه‌هایی که می‌توانیم در آنها همکاری‌هایی را با اروپا داشته باشیم و با طرف مقابل گفت‌وگوهایی را انجام دادیم اما نمی‌توان برای این موضوعات ضرب‌الاجلی تعیین کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه طرف ایرانی صرفا یک ارگان و یک وزارتخانه که آن هم وزارت خارجه باشد نیست، بیان کرد: دستگاه‌های مختلف و وزارتخانه‌های مرتبطی در کنار وزارت خارجه در این موضوع دخیل هستند. از نظر ما مذاکرات با اروپا کمی طولانی شده که شاید زمان تعطیلات کشورهای اروپایی در روند گفت‌وگوها تاثیر گذاشته باشد ولی آنچه که هست اصرار ما به اروپا برای این است که آنها بتوانند هر چه زودتر چارچوب‌های مشخصی را که باید در قالب برجام به طرف ایرانی ارائه دهند را  مشخص کنند.

وی ادامه داد: ما زیاد نمی‌توانیم منتظر آنها باشیم و باید برنامه‌ریزی‌های خودمان را در داخل داشته باشیم. اما طرف اروپایی هم باید روند این گفت‌وگوها را تسریع کنند و در نهایت ما امیدواریم با همکاری بهتر طرف اروپایی نتیجه مناسبی را از مذاکرات دریافت کنیم.

قاسمی در خصوص موضوع ادلب سوریه و برخی تحولات مربوط به آن منطقه تصریح کرد: یکی از موضوعات پیچیده مسئله سوریه موضوع منطقه ادلب است که این منطقه به عنوان آخرین سنگر شورشیان مخالف دولت ملی سوریه و محل استقرار عناصر تروریستی به حساب می‌آید. دولت سوریه مصمم است در ادامه پاکسازی‌هایی که در مناطق مختلف آن کشور انجام داده به این ماجرا پایان دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این موضوع منجر به نگرانی جریانات حامی تروریست‌ها شده و آنها هیاهو و تبلیغات منفی علیه موضوع ادلب را به راه انداختند. اما باید در نظر گرفت که دولت سوریه به عنوان یک دولت مستقل حق دارد کشور خود را در برابر تروریست‌ها محافظت کند.

وی با اشاره به اینکه ایران همچنان به عنوان حامی دولت و مردم سوریه باقی خواهد ماند افزود: کمک‌های مستشاری ایران تا زمانی که طرف سوری به آن نیاز داشته باشد ادامه خواهد داشت و این کمک‌ها همان گونه که همگان شاهد بودند در مبارزه با تروریسم نقش سازنده و مفیدی را ایفا کرده است.

قاسمی در خصوص مسئله ایجاد شده در هورالعظیم میان ایران و عراق و آخرین وضعیت آن بیان کرد: وزارت خارجه از طریق سفارتخانه و کنسولگری خود در ارتباط مستمر با طرف عراقی است و اقدامات لازم را برای حل این فاجعه زیست محیطی  انجام داده و خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: برخی اقدامات را در این خصوص باید طرف عراقی انجام دهد که در این راستا گفت‌وگوهایی نیز انجام شده و همگان در تلاش هستند تا این مشکل برطرف شود. امیدوارم با توجه به تعامل و هم‌افزایی خوب میان دو کشور حل این موضوع نیاز به مراجعه به محاکم و عناصر ثالث نداشته باشد.

وی پیرامون سفر معاون وزیر خارجه انگیس به تهران بیان کرد: این سفر در قالب سفرهای متعارف انجام شده میان دو کشور ایران و انگلیس بود که مشابه این قبیل گفت‌وگوها را ما با دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی داشته و داریم و امر معمولی است.

قاسمی گفت: دور گذشته این گفت‌وگوها در لندن برگزار شد و نشست دور اخیر هم در تهران و با حضور معاون وزیر خارجه انگلیس انجام شد که در آن نشست موضوعات مختلف کنسولی، برجام، مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تفاهم‌نامه میان دو وزارتخانه بهداشت و امور خارجه گفت: این تفاهم‌نامه یک چارچوب همکاری میان دو وزارتخانه خارجه و بهداشت به حساب می‌آید که تفاهم‌نامه بسیار جامعی است و صرفا هم مرتبط با بحث‌های پزشکی و اقلام و تجهیزات آن نیست. این تفاهم‌نامه از مساعدت‌ها برای جذب تولید برخی داروها و تجهیزات پزشکی در داخل  و یا واردات آنها به کشور تا کمک‌ها جهت برگزاری هر چه بهتر همایش‌ها و سمینارهایی که وزارت بهداشت قصد برگزاری آنها را در داخل و یا شرکت در آن همایش‌ها را در خارج از کشور دارد، شامل می‌شود.

وی افزود: وزارت خارجه با توجه به رسالت ذاتی خود هر گونه کمکی را که بتواند به دستگاه ها و نهادهای داخلی داشته باشد، انجام خواهد داد و همانگونه که گفتم این تفاهم نامه هم که بسیار مفصل است در راستای گسترش همکاری این دو وزارتخانه به امضا رسید.

قاسمی درباره برخی فضاسازی‌های انجام شده پیرامون گردشگران عراقی که وارد ایران می‌شوند بیان کرد: دشمنان ما تمام عزم خود را جزم کرده‌اند تا روابط ایران با کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه را تخریب کنند و برای همین تلاش بسیار را در راستای جنگ روانی گسترده در این موضوع آغاز کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه که به ذهن من می‌آید طی یکی، دو هفته گذشته بیش از 8 مورد فضاسازی‌ها و بحث‌هایی را در قالب جنگ روانی میان ایران و عراق به راه انداختند که اینها همه در راستای ایجاد سوءتفاهم، تنش و تخریب روابط دو کشور است.

وی در خصوص برخی اظهارنظرات مقام های اروپایی درباره ضرورت مذاکره موشکی با ایران اظهار کرد: موضوعاتی از این دست پیشتر هم توسط کشورهای اروپایی مطرح شده بود و پاسخ های لازم را از سوی مقامات ایران دریافت کردند.

قاسمی تصریح کرد: مذاکرات ما با طرف‌های اروپایی در حوزه همکاری‌های مالی، پولی و بانکی، اقتصادی و مشخصا موضوع برجام بوده و هیچ گاه در مورد موضوع موشکی گفت‌وگو نکرده و نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موضع ایران در قبال تحولات سیاسی عراق و تلاش جناح‌های مختلف سیاسی آن کشور در تشکیل کابینه جدید چیست، گفت: طرح برخی از موضع گیری‌ها در قبال این مسئله که ایران نسبت به چیدمان سیاسی جدید عراق اعمال نفوذی داشته و یا دارد بی اساس است و پاسخ‌های لازم هم به هنگام داده شده است و آنچه که برای ما اهمیت دارد استقلال و تمامیت ارضی کشور عراق است که بیشترین مرز را با آن کشور داریم و روابط دیرینه ای میان ما با دولت و مردم عراق وجود دارد.

وی گفت: برای ایران این مسئله مهم است که آنچه از سوی مردم عراق به عنوان مسوولان دولت جدید آن کشور انتخاب شوند چه کسانی هستند که قطعا مورد  احترام خواهند بود و از هر جناح و حزبی که دولت آینده این کشور شکل بگیرد همکاری‌های ما با آنها در آینده ادامه خواهد داشت چرا که ما دو کشور همسایه‌ای هستیم که باید با رعایت حسن همجواری و حفظ تمامیت ارضی یکدیگر در کنار هم زندگی کنیم.

قاسمی تصریح کرد: ما همواره به رای و نظر مردم عراق و دیگر کشورهای منطقه اهمیت داده و خواهیم داد و سیاست کلی ایران عدم دخالت در امور داخلی این کشورهاست که به جد به این مسئله اعتقاد داریم و در مقابل هرگز اجازه نخواهیم داد کسی بخواهد به امور داخلی ما دخالتی  داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: به اعتقاد من ریشه‌های مطرح کردن برخی اتهامات به ایران در قالب دخالت در امور داخلی عراق به همان موضوع جنگ روانی که اشاره کردم بازمی‌گردد که دشمنان تلاش دارند روابط ما با عراق را به عنوان دو متحد، همسایه و  دوست تخریب کنند که البته سرانجام هم به این هدف نخواهند رسید.

وی در خصوص دستور کارهای نشست سران سه کشور ضامن در گفتگوهای آستانه که قرار است در تهران برگزار شود، اظهار داشت:  قطعا در این نشست یک موضوع مورد بحث قرار نخواهد گرفت بلکه در کنار بحث سوریه آخرین تحولات منطقه‌ای، دوجانبه و سه جانبه، مسائل بین‌المللی و موضوعاتی که می‌تواند مورد علاقه هر یک از طرفین این نشست باشد از جمله دستور کارهای دیدار سران سه کشور خواهد بود.

قاسمی تصریح کرد: ترجیح می‌دهم در این خصوص پس از برگزاری نشست صحبت‌های لازم را داشته باشم، باید منتظر آینده ماند و دید نتیجه این نشست چه می‌شود و امیدوارم همچون گذشته این نشست بتواند تاثیرات خوبی را در تقویت صلح، ثبات و امنیت برای منطقه و به خصوص مردم سوریه داشته باشد.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار