به روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۰
با دستور رییس جمهور صورت گرفت؛
چند طرح مهم امنیتی و دفاعی با تایید مصوبات شورای عالی عتف از سوی رئیس جمهور در اولویت طرح‌های کلان ملی قرار گرفت.
کد خبر: ۳۴۶۳۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷ - 14May 2019

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهور با تایید مصوبات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، مجوز داد تا چند طرح کلان ملی در حوزه‌های دفاعی و امنیتی در اولویت قرار بگیرند.

شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۳ تشکیل شده و مصوبات لازم در مورد تحقیقات و فناوری، آموزش عالی و مکانیزم‌های اجتماعی جهت هماهنگی و نظارت بین دستگاه‌ها و اعتبارات تحقیقاتی را تعیین می‌کند.

طبق تبصره ماده سه قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم مصوب مرداد سال ۱۳۸۳، مصوبات شورای عالی عتف، پس از تایید رییس جمهور برای کلیه موسسات آموزشی، تحقیقاتی و دستگاه‌های اجرایی لازم‎الاجراست.

این طرح‌ها که در بیست و دومین جلسه شورای عالی (عتف) از سوی اعضا مصوب و به تایید رئیس جمهور رسیده، عبارتند از:

- بومی‎سازی و توسعه فناوری‌های حوزه زیرسطحی

- اکتساب فناوری طراحی، ساخت و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه سرد

- طرح معماری و راه‎اندازی مرکز ملی دفاع سایبری و سامانه‌های زیرساختی فضای سایبری (مدسا)

- طرح جامع ایجاد و توسعه فناوری‌های مورد نیاز جهت تجهیز و بروزرسانی شبکه رادار‌های پدافند هوایی کشور

- طرح توسعه علم و فناوری رمز کشور

بنا بر این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است ردیف هزینه‌ای با عنوان طرح‌های کلان ملی را در لایحه بودجه سالیانه کشور در نظر گرفته و اعتبار مورد نیاز را در چارچوب امکانات بودجه عمومی دولت تامین کند.

براساس این گزارش، از جمله دیگر طرح‌های کلان ملی اولویت‎دار در این مصوبه، توسعه فناوری‌های کلیدی هواپیمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفره است که در این خصوص نیز کارگروهی متشکل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیرخانه شورای عالی عتف، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه تشکیل و تصمیم‎گیری خواهد شد.

انتهای پیام/ 251

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها