به روز شده در: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
مذاکره از نگاه دولت‌های آمریکا هم دموکرات و هم جمهوری خواه وسیله‌ای برای چیدن محصول فشارها است و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکایی‌ها یعنی نقد کردن همان مواردی که با فشار زمینه تحقق آن را فراهم کرده‌اند.
کد خبر: ۳۴۹۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰ - 04June 2019

فریب پامپئوبه گزارش گروه سایر رسانه‎های دفاع‎پرس به نقل از کیهان، رئیس جمهور شنبه شب در دیدار با ورزشکاران و قهرمانان ملی اظهار داشت: «ما اهل منطق و مذاکره با کسی هستیم که با احترام سر میز بنشیند، نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند.»

به فاصله کوتاهی پس از این اظهارنظر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با ایگنازیو کاسیس، همتای سوئیسی خود گفت: واشنگتن برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران آمادگی دارد.

پمپئو در حالی از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران صحبت کرد که در ادامه همچنان بر تلاش‌های آمریکا درخصوص آنچه که تغییر رفتار ایران خواند، تأکید کرد.

وی تصریح کرد که واشنگتن همچنان به تلاش‌های خود برای تغییر اساسی فعالیت‌های بدخواهانه ایران و سپاه پاسداران ادامه خواهد داد.

نکته قابل توجه اینجاست که رسانه‌های ضد انقلاب از جمله بی‌بی‎سی فارسی با ذوق‌زدگی پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا درخصوص مذاکره بدون پیش شرط را در صدر اخبار خود قرار دادند.

عقب‌نشینی فریبکارانه

در هفته‌های اخیر مقامات آمریکایی در ابتدا به لاف زنی و گزافه گویی درباره حمله نظامی به ایران پرداختند.

رسانه‌ها و مقامات آمریکایی در قالب عملیات روانی تقلا کردند تا به خیال خام خود با لاف‌زنی درخصوص حرکت ناو آمریکایی آبراهام لینکلن به سمت خلیج ‌فارس و پرواز هواپیمای «بی 52» و نصب سامانه ضد موشکی پیشرفته در منطقه و... با هراس‌افکنی، ایران را وادار به پذیرش خواسته‌های خود کنند.

پس از آنکه این ترفند نخ‎نما با واکنش قاطع مقامات نظامی و سیاسی کشور مواجه شد، دولت آمریکا از لاف‎زنی خود عقب‌نشینی کرده و پیشنهاد مکالمه تلفنی را مطرح کرد. در همین راستا ترامپ اعلام کرد که یک شماره تلفن را برای تماس مقامات ایرانی با وی در اختیار سفارت سوئیس قرار داده است.

در روزهای بعد چندین بار پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ مطرح شد. پس از آن نیز پمپئو موضوع مذاکره بدون پیش شرط را مطرح کرد. تغییر موضع واشنگتن از یکسو نشان داد که لاف زنی درباره حمله نظامی صرفا ابزاری برای عملیات روانی علیه مردم و مقامات ایرانی بود و خود آمریکایی‌ها نیز به خوبی می‌دانند که گزینه نظامی در واشنگتن به هیچ عنوان روی میز نیست.

این تغییر موضع همچنین نشانه‌ای از یک عقب‌نشینی تاکتیکی بود. ترفندی که با عملیات روانی بزک کنندگان توافق- در ایران و خارج از ایران- اینگونه تلقین کند که آمریکا با تمام وجود خواهان رفع اختلافات با ایران است. به عبارت دیگر، آمریکا به مرگ (جنگ) گرفت تا ما را به تب (مذاکره مجدد) راضی کند.

دولت اوباما نیز با تظاهر به احترام پای میز مذاکره آمد با حیله‌گری می‌کوشید تا با استفاده از دروغ‌ها و مکرهای متعارف خویش، چهره‌ای زیبا از هیولای بدسیرت آمریکا به نمایش بگذارد، در دولت اوباما، از ورود نماینده ویژه دولت روحانی به سازمان ملل ممانعت به عمل آمد و کاخ سفید نماینده دولت روحانی را تروریست نامید. تحریم آیسا تمدید شد. قانون وضعیت اضطراری علیه ایران تمدید شد و 2 میلیارد دلار از اموال مردم ایران نیز غارت شد. در دولت اوباما و با همکاری کنگره این کشور حدود 80 طرح ضد ایرانی تصویب شد.

دیوانگی مذاکره

وزیر خارجه آمریکا گفته است: «واشنگتن برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران آمادگی دارد.» دولت ترامپ توافق قبلی (برجام) را زیر پا گذاشته و تقلا می‌کند تا توافق جدیدی با محتوای کامل‌تر (دائمی کردن برجام و تعمیم برجام به حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای) را دیکته کند. این نامش مذاکره نیست، بلکه محاکمه ایران و تحمیل خواسته‌های سلطه گرانه و به عبارتی همان اجرای 12 شرط است.

روحانی پیش از این و با اشاره به عهدشکنی‌های مکرر آمریکا گفته بود: «داستان مضحکی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم، فعلا قرص و محکم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریکا با زبان و عمل می‌گوید که اهل مذاکره و تعهد نیست اما به برخی کشورهای شرق آسیا (کره شمالی) می‌گوید بیا با ما مذاکره کن؛ مگر دیوانه‌اند که با شما مذاکره کنند؟ شما به مذاکره‌ای که به تایید سازمان ملل رسیده، پایبند نیستید.»

همان‌طور که روحانی به درستی‌ اشاره کرده بود، مذاکره مجدد با آمریکا دیوانگی است. نباید عقب‌نشینی تاکتیکی ترامپ ما را به این دیوانگی بکشاند. مذاکره از نگاه دولت‌های آمریکا هم دموکرات و هم جمهوریخواه وسیله‌ای برای چیدن محصول فشارها است و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکایی‌ها یعنی نقد کردن همان مواردی که با فشار زمینه تحقق آن را فراهم کرده‌اند.

دولت می‌بایست در شرایط فعلی با اهتمام جدی به اقتصاد مقاومتی و تلاش برای رونق تولید، واشنگتن را در اجرای نقشه‌های شوم ضد ایرانی، بیش از پیش ناامید کند. 

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار