به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۱
حجت‌الاسلام روحانی:
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توسعه رایزنی و همکاری‌های ایران و ارمنستان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و بین المللی گفت: اراده جدی جمهوری اسلامی ایران تقویت روزافزون روابط با ارمنستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه است.
کد خبر: ۳۵۲۸۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷ - 03July 2019

اراده تهران، تعمیق روابط با ایروان است/ استقبال ایران از توسعه روابط اقتصادی با اوراسیابه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهور امروز در دیدار معاون نخست وزیر ارمنستان، اظهار داشت: مردم ایران از نظر تاریخی و فرهنگی روابط بسیار خوب و صمیمانه‌ای با مردم ارمنستان دارند و دو کشور علاوه بر همسایگی، از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای همکاری برخوردارند.

حجت‌الاسلام روحانی از انرژی و برق به عنوان یکی از زمینه‌های همکاری بین ایران و ارمنستان و سایر کشور‌های منطقه یاد کرد و افزود: می‌توانیم با اجرای سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی، برق و حمل و نقل، همکاری‌های دو کشور را ارتقاء دهیم.

رئیس جمهور در ادامه از رود مرزی ارس به عنوان یک رودخانه حیاتی برای دو کشور نام برد و با تاکید بر موضوع محیط زیست به عنوان اولویت اول ایران در این زمینه، گفت: با توجه به اینکه جمعیت زیادی از مردم ایران از آب رود ارس برای آشامیدن و کشاورزی استفاده می‌کنند، سلامت و آلوده نبودن آب رود ارس از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع ترانزیت در توسعه روابط ایران و ارمنستان، تصریح کرد: علاقمندیم منطقه خلیج فارس و دریای عمان به دریای سیاه متصل شود و یکی از راه‌های موجود برای تحقق این هدف، مسیر ایران، ارمنستان و گرجستان است و این اتصال باعث تقویت ارتباط بین دو کشور و دیگر کشور‌ها خواهد شد.

حجت‌الاسلام روحانی مسئله حمل و نقل و لزوم تسهیلات لازم در این زمینه را نیز از موضوعات مهم برای دو کشور دانست و افزود: روابط اقتصادی در سایه ارتباط بانکی قابل توسعه است و می‌توانیم با استفاده از پول ملی، مسیر ارتباط تجار دو کشور را تسهیل کرده و سرعت ببخشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برغم قرار داشتن در شرایط اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، تهران و ایروان می‌توانند روابط خود را مستحکم‌تر کنند، تاکید کرد: از اینکه در این تقابل ناعادلانه، پیروز نهایی ما هستیم، تردید ندارم و دراین شرایط است که کار نزدیک با همسایگان در تاریخ ما و منطقه ماندگار خواهد شد.

وی همچنین همکاری و ارتباط با منطقه اوراسیا را برای تهران بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی ایران سند همکاری با منطقه اوراسیا را تصویب کرده است و تجارت ایران با کشور‌های این منطقه فرصت خوبی برای ما است که ارمنستان هم می‌تواند نقش خوبی در این زمینه ایفا کند.

معاون نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم نخست وزیر این کشور به دولت و مردم ایران، سفرش به کشورمان را بسیار موفق و سودمند در زمینه همکاری‌های مشترک دانست و گفت: تردید ندارم که در موضوعاتی همچون انرژی و تجارت، اثرات توافق‌های این سفر در کوتاه‌ترین زمان خود را نشان خواهد داد.

«مهر گریگوریان» با اشاره به ریاست فعلی ارمنستان بر منطقه اوراسیا، گفت: در رابطه با توسعه روابط ایران و اوراسیا خود را مسئول می‌دانیم و برای تحقق این هدف همه تلاش خود را بکار خواهیم بست.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ارمنستان و ایران با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور اعم از انرژی، حمل و نقل و تجارت، افزود: اطمینان می‌دهم که همه برنامه‌ها و سرمایه گذاری‌های مشترک در راستای توسعه و تعمیق روابط دو کشور اجرایی می‌شود.

گریگوریان با تاکید بر اینکه توسعه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری بین دو کشور هدف اصلی ما است، گفت: رویکرد خوبی در زمینه انرژی داریم و توافقات فیمابین در حوزه برق و ترانزیت جاده‌ای نیز در حال اجرا است.

معاون نخست وزیر ارمنستان همچنین درخصوص سلامت آب رودخانه ارس و اهمیت محیط زیستی آن برای ایران، گفت:در این زمینه به شما اطمینان می‌دهیم و حضور وزیر محیط زیست ارمنستان در این سفر، نشانه توجه ویژه ایروان به این مسئله است.

گریگوریان در پایان از رویکرد جمهوری اسلامی ایران درخصوص هموطنان ارامنه ساکن کشورمان قدردانی کرد.

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها