به روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵
پنج سال پیش در چنین روز‌هایی رژیم صهیونیستی، نوار غزه را آماج تجاوزات خود قرار داد که طی ۵۱ روز، نزدیک به ۲ هزار و ۳۰۰ فلسطینی را شهید و حدود ۱۱ هزار نفر دیگر را زخمی کرد؛ اما مقاومت هم در این جنگ دست بسته نماند و ضربات کوبنده‌ای به دشمن متجاوز وارد کرد.
کد خبر: ۳۵۳۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱ - 08July 2019

ضربات کوبنده مقاومت فلسطین در جنگ ۵۱ روزه به متجاوزان صهیونیستیبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، رژیم صهیونیستی پنج سال پیش، آغاز عملیات موسوم به «صخره سخت» علیه نوار غزه را اعلام و هزاران نفر از نظامیان خود را فراخوانده و مخازن هواپیما‌های جنگی خود را برای رقم زدن جنایت وحشیانه دیگر علیه فلسطینیان آماده کرد.

جنگ با ترور شهید «محمد سعید شعبان» فرمانده نیرو‌های کماندو دریایی گردان‌های القسام آغاز شد و مقاومت فلسطین نیز به آن واکنش نشان داد.

گردان‌های القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز به این عملیات پاسخ داده و اجرای عملیات موسوم به «بنیان مرصوص» (الهام گرفتن از قرآن کریم) را آغاز کرد و طی آن شهرک‌ها و شهر‌های صهیونیست‌نشین به خصوص تل‌آویو را با شلیک ده‌ها موشک پیشرفته هدف قرار داد و در اثر آن تعداد زیادی از شهرک‌نشینان کشته و یا زخمی شدند، پرواز هواپیما‌های مسافربری از فرودگاه بن گورین و بالعکس متوقف شد.

در جنگ غزه چهره حقیقی رژیم اشغالگر آشکار شد و این رژیم صد‌ها خانه را به روی ساکنان آن ویران کرده و غیرنظامیان بی دفاع را قتل عام کرد و آنگونه که گزارش‌های حقوقی بین المللی نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در این جنگ از موشک‌های ممنوعه بین المللی علیه غیرنظامیان بی دفاع استفاده کرد.

این رژیم در مرحله نخست از طریق بمباران، تخریب خانه‌ها و قتل غیرنظامیان موفق نشد پاسخ مقاومت به این جنایت‌ها را متوقف کند و پس از گذشت ۲ هفته از آغاز جنگ وارد یک عملیات نظامی زمینی شد در حالی که در این جنگ آمادگی مقاومت فلسطین برای مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی و حجم موشک‌ها و تونل‌های هجومی آن آشکار شد و صهیونیست‌ها را غافلگیر کرد.

مقاومت فلسطین در این جنگ همچنین با بکار بردن شیوه‌های پیشرفته مقاومت از طریق ارسال هواپیمای شناسایی به داخل اراضی اشغالی و علاوه بر آن همکاری و اجرای عملیات‌های مشترک بین گروه‌های مقاومت از جمله گردان‌های القدس و القسام، صهیونیست‌ها را بیش از پیش متحیر کرد.

پس از گذشت ۵۱ روز از وحشی‌گری صهیونیست‌ها در نوار غزه، با وساطت مصر جنگ متوقف و توافق آتش بس بین گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی امضا شد.

در نتیجه تعطیلی بخش تولید و فعالیت‌های اقتصادی و نیز تعطیلی تاسیسات اقتصادی در بخش‌های مختلف اعم از تجاری، صنعتی، گردشگری، زراعی، خدماتی و مصرفی، روزانه حدود ۷.۶ میلیون دلار به تولید داخلی غزه خسارت وارد شد که مجموعا به حدود ۳۸۷ میلیون دلار در دوره این جنگ رسید. گذشته از آن رژیم صهیونیستی به اقتصاد فلسطین خسارت‌های مستقیمی وارد آورده و بیش از ۵۰۰ تاسیسات اقتصادی بزرگ و استراتژیک را به طور کامل و یا جزئی تخریب کرد.

جنگ ۵۱ روزه ارتش رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه گذشته از شهید و زخمی شدن انسان‌های بیگناه در نوار غزه، صحنه‌های زیبایی از ایستادگی و مقاومت رزمندگان فلسطینی و حمایت مردمی از آن‌ها و عزم و اراده مردم را برای ادامه نبرد با متجاوزان ترسیم کرد به طوری که اشغالگران به هلاکت ده‌ها نظامی خود و زخمی شدن بیش از ۱۶۰۰ نفر اعتراف کردند. این جنگ حدود سه تا چهار میلیارد دلار برای رژیم صهیونیستی هزینه داشت و صد‌ها میلیون دلار هم به طور مستقیم به شهرک‌های صهیونیست‌نشین خسارت وارد کرد و دست‌کم ۱۸ نفر از شهرک‌نشینان از کابینه این رژیم درخواست غرامت کردند.

نکته‌ای که درباره جنگ ۵۱ روزه باید مورد توجه قرار گیرد این است که مقاومت فلسطین در نبرد با متجاوزان توانست با دلاوری و شجاعت کم‌نظیری، ارتش رژیم صهیونیستی را با وجود برخورداری از بزرگترین زرادخانه نظامی در منطقه در باتلاق شکست و ناکامی قرار دهد و شوک و ضربه بزرگی به اشغالگران وارد کند، رزمندگان مقاومت در این جنگ توانستند چندین عملیات ویژه و منحصر به فرد علیه ارتش رژیم اشغالگر انجام دهند و عمق رژیم صهیونیستی و مراکز حساس آن از جمله نیروگاه‌های ناحال تسوراک و دیمونا و فرودگاه بن گوریون را هدف قرار دهند.

عنصر غافلگیرکننده یک عامل اساسی در ضربه زدن به روحیه جبهه داخلی رژیم صهیونیستی بود که رزمندگان مقاومت توانستند روند نبرد را به شیوه‌ای مدیریت کنند که دشمن را دچار آشفتگی و سردرگمی کنند، شلیک موشک‌های براق ۱۰۰، براق ۷۰، فجر ۵، جراد، قدس، موشک ۱۰۷، کورنت و مالوتکا از سوی مقاومت، روز‌های جهنمی را برای اشغالگران رقم زد.

انتهای پیام/ 251

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها