به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴
پشت پرده تحولات اخیر در منطقه؛
کشور‌های عربی متوجه شده‌اند که آمریکا آدرس نادرست را به آن‌ها داده و در ازای دریافت دلار‌های نفتی آن‌ها، نمی‌تواند امنیت‌شان را تأمین کند و این کشور‌ها باید راه گفت‌وگو و تعامل را با ایران در پیش بگیرند.
کد خبر: ۳۵۵۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱ - 30July 2019

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌‌پرس به نقل از «مشرق»، بررسی تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه به ویژه منطقه خلیج فارس و تحرکات نظامیان آمریکایی در این مناطق که عموما با کاهش نظامیان و جابه‌جایی آن‌ها مواجه بوده حکایت از رخ دادن تغییرات مهمی در سیاست‌های راهبردی و استراتژیک آمریکا در قبال خاورمیانه به‌ویژه در خصوص تأمین امنیت اعراب که با دلار‌های نفتی خود دل به وعده‌های پوشالی آمریکا داده‌اند، دارد.

کشور‌های مرتجع عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات همواره آمریکا را قبله آمال خود در خصوص تأمین امنیتشان در برابر وقایعی که می‌تواند در منطقه خلیج فارس رخ دهد می‌دانند، اما اگر به اتفاقات چند ماه اخیر در منطقه خوب نگاه کنند متوجه می‌شوند که آمریکا نمی‌تواند از این کشور‌ها حمایت کرده و امنیت آن‌ها را تأمین کند.

تهدیدات ایران جواب داد؛ کوچ نیرو‌های آمریکایی از منطقه/ پیام مهم «سید حسن نصرالله» برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها

عربستان به تازگی بعد از ۱۶ سال با میزبانی مجدد نظامیان آمریکایی در این کشور موافقت کرده است؛ گرچه راز اصلی این موافقت در واقع ممانعت از وقوع هرگونه هرج و مرج داخلی در سایه تشدید تنش‌های داخلی در عربستان است، اما این اقدام در کنار امضای دیگر توافقات نظامی با آمریکا و افزایش خرید سلاح‌های آمریکایی از سوی ریاض در چارچوب توهمات اعراب برای تأمین امنیتشان توسط آمریکا می‌گنجد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بار‌ها با تحقیر سعودی‌ها رسما و مستقیما اعلام کرده که اگر آن‌ها امنیت می‌خواهند باید هزینه این امنیت را بپردازند؛ امنیتی که تنها با دلار‌های نفتی تأمین خواهد شد و چه بهتر که به امضای قرارداد‌های تسلیحاتی بیشتر نیز بیانجامد. ترامپ پا را از این حد فراتر گذاشته و اعلام کرده بود که اگر ما نباشیم عربستان یک هفته هم دوام نخواهد آورد. سخنی که با واکنش تند مقامات سعودی رو به رو نشده و شاید آن‌ها هم در میان خود به این مسأله اذعان دارند. اما این روزها، این تصور کاملا دگرگون شده و دیگر شکل قبلی خود را ندارد.

آمریکایی‌ها آن‌طور هم که نشان می‌دادند اسطوره تأمین امنیت کشور‌های خاورمیانه نیستند. تصویر این اسطوره طی ماه‌های اخیر شکسته شده و خود اعراب نیز به این سؤال رسیده‌اند که اگر آمریکا نمی‌تواند حتی امنیت خود را تأمین کند چگونه می‌تواند امنیت ما را تأمین کند و تا چه زمانی کشور‌های عربی گاو شیردهی برای آمریکا باشند. برای مشخص شدن این مسأله اتفاقات اخیر منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را بررسی می‌کنیم.

تهدیدات ایران جواب داد؛ کوچ نیرو‌های آمریکایی از منطقه/ پیام مهم «سید حسن نصرالله» برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها

آمریکا به تازگی از کاهش نظامیان خود در عراق سخن گفته و اعلام کرده که می‌خواهد تعداد این نظامیان را کاهش دهد. این عقب نشینی آمریکا از عراق در واقع به دلیل بازوی قدرتمند نظامی ایران در این کشور یعنی نیرو‌های حشد شعبی است.

همان‌طور که می‌دانیم نیرو‌های حشدالشعبی که همان بسیج مردمی عراق است از لحاظ فکری به ایران نزدیک بوده و اصولا مبنای تشکیل آن فتوای مرجعیت عراق می‌باشد که نشان می‌دهد پایه و اساس دینی دارد. این نیرو‌ها به صورت جد با حضور نظامیان آمریکایی در عراق مخالف بود و خواهان اخراج آن‌ها هستند. فرماندهان حشد الشعبی بار‌ها مواضع ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی اتخاذ کرده و حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند.

در این میان بدیهی است که آمریکا نتواند حضور یک بازوی نظامی قدرتمند که پیوند‌هایی با ایران دارد را در کنار نظامیان و منافع استراتژیک خود در عراق ببیند.

در افغانستان نیز شاهد کاهش تعداد نظامیان آمریکایی هستیم. رئیس جمهور آمریکا به تازگی در اظهارات غافلگیر کننده به «فاکس نیوز» گفت که حدود نیمی از نیرو‌های این کشور از افغانستان خارج شدند. ترامپ اظهار داشت: من می‌خواستم نیرو‌ها را خارج کنم و خیلی‌ها را نیز خارج کردم. در افغانستان ۱۶ هزار نظامی داشتیم که به ۹ هزار نیرو کاهش یافته است؛ بسیاری از آن خبر ندارند. وی افزود: بطور قابل توجهی نیرو‌ها در افغانستان را کاهش داده‌ایم، اما درباره آن زیاد صحبت نمی‌کنم.

در سوریه نیز شاهد آن بودیم که بعد از طولانی شدن جنگ در این کشور و ناکامی آمریکا در گسترش دایره حضور عناصر تروریست در سوریه در سایه حضور نیرو‌های مقاومت حزب الله و ایران، بنا به اذعان جیمز جفری فرستاده ویژه آمریکا به سوریه طی یک ماه گذشته، قرار است نظامیان دیگری جایگزین نظامیان آمریکایی شوند. وی اعلام کرد که قرار است نظامیان از کشور‌های ائتلاف بین المللی جایگزین نظامیان آمریکایی در سوریه شوند.

تا این جای کار آمریکا به دنبال کاهش تعداد نظامیان خود در عراق، سوریه و افغانستان است چرا که ایران را در برابر خود می‌بیند و چاره‌ای جز عقب نشینی ندارد. تحولات منطقه خلیج فارس نیز در جای خود قابل تأمل است. اقدام انقلابی ایران در توقیف یک نفتکش انگلیسی که قوانین بین المللی را زیر پاگذاشته بود این پیغام را به جهانیان به ویژه آمریکایی‌ها داد که ایران در برخورد با متجاوزان به حریم آبی و هوایی و خاکی خود با هیچ کشوری تعارف نداشته و از هیچ قدرتی نمی‌ترسد.

تهدیدات ایران جواب داد؛ کوچ نیرو‌های آمریکایی از منطقه/ پیام مهم «سید حسن نصرالله» برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها

ساقط شدن یک پهپاد آمریکایی به دست نیرو‌های ایرانی که با اقدام به موقع این نیرو‌ها در برابر تجاوز پهپاد مذکور به حریم هوایی ایران انجام شد یکی از نمونه‌های عجز و ناتوانی آمریکایی در تأمین امنیت خود در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس است. این واقعه به قدری برای آمریکا سنگین و شوک آور بود که ترامپ در ابتدا آن را تکذیب کرده و در نهایت اذعان کرد.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در تازه‌ترین سخنان خود که در جریان گفت‌وگو با شبکه المنار مطرح کرد از دروغ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قبال سرنگونی پهپاد متجاوز این کشور توسط نیرو‌های ایرانی پرده برداشت. ترامپ بعد از واقعه سرنگونی پهپاد آمریکایی با انتشار یک پست توئیتری نوشت: آن‌ها یک هواپیمای بدون سرنشین را حین پرواز بر فراز آب‌های بین‌المللی ساقط کردند. دیشب، آماده شلیک به سه نقطه برای تلافی بودیم که پرسیدم، چند نفر در این حمله کشته می‌شوند. یک ژنرال پاسخ داد، ۱۵۰ نفر. ۱۰ دقیقه قبل از حمله دستور دادم متوقف شود، چون متناسب با ساقط کردن یک هواپیمای بدون سرنشین نبود. عجله‌ای ندارم.

این در حالیست که سید حسن نصرالله اعلام کرد که واقعیت این است که ایران نامه‌ای از طریق یک کشور واسطه به آمریکا ارسال کرد و در آن تاکید کرد که اگر هرگونه هدف در ایران یا مربوط به ایران را بمباران کنید، این کشور نیز اهداف آمریکا در منطقه را هدف قرار خواهد داد و بعد از دریافت این نامه بود که ترامپ دستور توقف حمله را صادر کرده بود.

این افشاگری «سید حسن نصرالله» برای کشور‌های عربی که دلار‌های خود را در جیب آمریکا می‌ریزند تا امنیتشان تأمین شود یک پیام بسیار مهم دارد و آن اینکه خود آمریکا نه تنها نمیتواند امنیت منافعش را در منطقه تأمین کند بلکه از تهدیدات ایران نیز ترسیده و جرأت هیچ اقدام نظامی علیه تهران را ندارد؛ بنابراین کشور‌های عربی مقصد اشتباهی برای خود انتخاب کرده و طی یک چرخش منطقی در واقع ایران را حافظ امنیت منطقه می‌دانند.

تهدیدات ایران جواب داد؛ کوچ نیرو‌های آمریکایی از منطقه/ پیام مهم «سید حسن نصرالله» برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها

شاهد مثال این مدعا انتشار اخبار متعددی در خصوص پیغام‌های متحدان عرب آمریکا خطاب به ایران است. پیغام‌هایی که بیش از آنکه بوی تهدید داشته باشد نشان از تقلا برای درامان ماندن از حملات ایران و نیرو‌های مقاومت یمن است؛ الاخبار با انتشار گزارشی نوشت: امارات در پی فهم وضع خود در قبال ایران و یمن، تصمیم گرفت به صورت آبرومندانه از یمن خارج شود و برای همین یک نماینده به تهران فرستاد و سه پیشنهاد به ایران داد.

بر اساس منابع دیپلماتیک مطلع، هیأت عالی‌رتبه اماراتی پیشنهادی با خود داشتند که اماراتی‌ها در آن زمان فکر می‌کردند غیرقابل رد است؛ این پیشنهاد شامل سه بند بود: بازگرداندن روابط میان دو کشور بر اساس روال قبلی، تأمین حمایت مشترک دو طرفه از گذرگاه‌های دریایی تا (امنیت) جریان (انتقال) نفت از تمام کشور‌های (حاشیه) خلیج (فارس) تأمین شود و سوم که مهم‌ترین بند است آمادگی امارات برای ترک یمن بود.

در همین حال، عبدالله المعلمی نماینده دائم عربستان در سازمان ملل تنها طی دو هفته زبان به تعامل با ایران و گفتگو با تهران چرخاند که نشان از یک واقعیت دارد؛ اماراتی‌ها و سعودی‌ها خیلی زود با دیدن واقعیت‌های منطقه به این حقیقت پی بردند که آمریکا توان حمایت از آن‌ها را ندارد که اگر داشت دست کم باید از خود و پهپادهایش در برابر ایران محافظت می‌کرد. در این خصوص مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که ما توان حفاظت از کشتی‌ها در منطقه خلیج فارس را نداریم.

تهدیدات ایران جواب داد؛ کوچ نیرو‌های آمریکایی از منطقه/ پیام مهم «سید حسن نصرالله» برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها

این اقتدار منطقه‌ای ایران حتی مورد توجه کشور‌های مطرح دنیا یعنی روسیه و چین نیز قرار گرفته و آن‌ها با دیدن عقب نشینی نظامی آمریکا در منطقه و ناتوانی آمریکایی‌ها برای تأمین امنیت خود در برابر اقدامات ایران برای نخستین بار در اجلاس شانگ‌های ایران را شریک راهبردی خود توصیف کردند.

در نهایت باید گفت که کشور‌های عربی متوجه آن شده‌اند که آمریکا آدرس نادرست را به آن‌ها داده و در ازای دریافت دلار‌های نفتی آن‌ها، نمی‌تواند امنیت‌شان را تأمین کند و این کشور‌ها باید راه گفت‌وگو و تعامل را با ایران که کشور مقتدر منطقه به شمار می‌رود در پیش بگیرند.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار