به روز شده در: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۵
معرفی کتاب؛
کد خبر: ۳۵۷۴۵۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۱ - 13August 2019

«حنظله و گردان شهدا»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «حنظله و گردان شهدا» زندگینامه سردار شهید «علی اکبر زارع‌مجرد» است که به کوشش «سید علی رضوی» در هفت فصل منتشر شده است. کودکی، نوجوانی و جوانی، پیروزی انقلاب، خدمت سربازی، منطقه کردستان، خاطرات همرزمان و دوستان شهید، دلنوشته‌ها و وصیت‌نامه شهید بخش‌های مختلف این کتاب را تشکیل داده‌اند.

در پیشگفتار کتاب آمده است:

«کتاب حنظله و گردان شهدا، به زندگی‌نامه شهید علی‌اکبر زارع‌مجرد، یکی از سرداران غیور دفاع مقدس در منطقه کردستان می‌پردازد که در آن دیار او را به نام حنظله می‌شناسند. در خط روایی کتاب تلاش‌ شده است تا به تاریخ شکل‌گیری انقلاب اسلامی پس از سال‌های 40 و 41 که همزمان با ولادت شهید زارع‌مجرد و شروع التهابات سیاسی ایران همراه است پرداخته شود.

کتاب مذکور با تحلیل و بررسی تاریخ معاصر ایران در ادوار مختلف و گرامی‌داشت و شرح رشادت شهدای غیور این مرز و بوم و خاصه شهر شهیدپرور کاشان که مهد تولد شهید زارع‌مجرد نیز است، می‌پردازد تا به روشنگری در بصیرت اثبات کند که چگونه مردم فهیم ایران اسلامی در بزنگاه صیانت از انقلاب، جان خود و فرزندانشان را قدیم نهال نو پای انقلاب کرده‌اند تا شجره انقلاب به بار بنشیند.»

قسمتی از متن کتاب:

«فرماندهان جنگ در کردستان احساس کردند جای یک گروهان در بین گروهان عملیاتی است و قابلیت‌های این گردان باید به شکلی باشد که آماده  نبرد بوده و هر کجا به حضورش احتیاج بود وارد عملیات شود و نیروهای آن هم از نیروهای زبده، رشید، باشهامت و جان برکف باشند و نیروهای آن هم به صورت داوطلبانه باید جذب شوند تا هر نیرو با انتخاب خود وارد گروهان شهدا شود و فرمانده چنین گروهانی باید از همه نیروهایش جسورتر و با شهامت‌تر و با تجربه‌تر باشد. بعد از جلسات  زیاد، فرماندهان همه متفق‌القول، حنظله را برای فرماندهی این گروهان انتخاب کردند. حنظله با رشاد‌ت‌های خود و ذهن مهندسی‌ای که داشت، ثابت کرده بود که از این مسئولیت خطیر به خوبی بر خواهد آمد.»

«آدم نمی‌تواند چیزی داشته باشد مگر اینکه به خاطرش مبارزه کند. آدم از تشنگی بمیرد بهتر است تا اینکه در آب خفه شود. وقتی که آدم در زمان صلح با آرامش در کشورش زندگی می‌کند، باید در زمان جنگ با تمام وجود از آن دفاع کند. انسان دلیر کسی است که در اقدام به هر کاری نخست جوانب آن را به دقت بسنجد و پس از تصمیم گیری هیچ مانعی او را از اجرای مقصود بازنمی‌دارد. در تمام پهنه‌های زندگی و به ویژه در موقعیت‌های نظامی، موفقیت با افراد مصمم و با اراده است. افراد سست عنصر و دل نازک که از اقدامات صبورانه لرزه بر اندامشان می‌افتد، هیچ نقش سازنده‌ای در زندگی ندارند.»

«حنظله و گردان شهدا، زندگینامه سردار شهید علی اکبر زارع‌مجرد» در 300 صفحه مصور به کوشش «سیدعلی رضوی» به نگارش درآمده و توسط نشر «فرهنگ رضوی» در دوهزار نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار