به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
روند جذب قطر به محور مقاومت ادامه دارد؛
یک کارشناس مسائل سیاسی میزبانی قطر از وزیر خارجه کشورمان را دارای پیامی مهم برای آمریکا دانست که این کشور تحریم دکتر ظریف را قبول ندارد و افزود: امیدواریم روند جذب قطر به محور مقاومت ادامه یابد.
کد خبر: ۳۵۷۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱ - 13August 2019

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «فرزان شهیدی» کارشناس مسائل سیاسی درباره سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به قطر در برنامه رویداد «رادیو گفت‌وگو» اظهار داشت: از زمانی که روابط قطر با عربستان و امارات در خرداد ۹۶ دچار تیرگی شد و این کشور‌ها قطر را تحریم کردند، گرایش قطر به سمت جمهوری اسلامی ایران افزایش یافت و روابط دو جانبه در ابعاد سیاسی و اقتصادی و نیز سایر همکاری‌ها در عرصه امنیتی رو به بهبود و تقویت گذاشت.

شهیدی با اشاره به افزایش تنش‌ها در خلیج فارس و شکست طرح ائتلاف نظامی بین‌المللی در این منطقه افزود: سفر ظریف به قطر معنا و مفهوم خاصی دارد و با توجه به اینکه از سال ۹۶ روابط دو طرف رو به تقویت گذاشته، امید می‌رود این مناسبات تعمیق و تقویت شود؛ چراکه دو طرف نیز مایل به بهبود روابط هستند.

وی خاطرنشان ساخت: قطر میزبان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی است؛ خاصه در شرایطی که آقای ظریف شخصا از سوی آمریکا تحریم شده و این روند پیامی به آمریکاست که ما تحریم شما را قبول نداریم.

شهیدی موارد مطرح شده در دیدار ظریف با امیر قطر و وزیر خارجه این کشور و نیز تاکید بر امنیت حوزه خلیج فارس را متذکر شد و افزود: سیاست کلی جمهوری اسلامی بر این است که امنیت خلیج فارس باید توسط همسایگان این حوزه تامین شود و این پیامی مهم برای آمریکایی‌ها دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ایران تلاش دارد کشور‌ها را از ائتلاف آمریکایی دور نگه دارد و این مسئله دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی خواهد بود.

شهیدی افزود: اگر قرار باشد در بحث امنیت حوزه خلیج فارس همکاری داشته باشیم، باید فی ما بین کشور‌های حاشیه خلیج فارس باشد که کشور‌ها را از ائتلاف آمریکا و عربستان دور می‌کند.

وی اضافه کرد: امروز در خلیج فارس شکافی جدی ایجاد شده است. عربستان در اتحادیه عرب و شورای همکاری ادعای فصل الخطاب بودن داشت، ولی امروز با سایر کشور‌ها دچار شکاف شده است.

شهیدی ادامه داد: امروز امارات، عربستان و بحرین در یک جبهه قرار دارند، اما سایر کشور‌ها ازجمله کویت، عمان و قطر در جبهه مقابل‌اند و دیپلماسی ایران مبنی بر این است که روابط خود را با این کشور‌ها (گروه دوم) تقویت کند.

وی افزود: قطری‌ها حاضر شدند همچنان مراودات تجاری با ما داشته باشند و آسمان ایران به سوی پرواز‌های قطری گشوده شده است و این نشانه‌ها برآمده از تحکیم روابط ایران و قطر و تقویت مناسبات سیاسی است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها