به روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
حجت‌الاسلام خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه:
امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مقاوم باشیم و تقوا پیشه کنیم، توطئه‌های دشمنان اثر نمی‌کند؛ چرا که ملت ما در این ۴۰ سال دیدند که توطئه‌ها، جنگ تحمیلی و کودتا‌ها را خداوند خنثی کرد.
کد خبر: ۳۵۹۹۰۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰ - 30August 2019

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید احمد خاتمی» امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته تهران اظهار داشت: در عرصه شعار نمانید و خداباوری را در صحنه زندگی‌تان بیاورید.

وی افزود: علم یک چیز است و باور چیز دیگری است. باید باور را نسبت به خدا داشته باشیم و خداباور باشیم.

امام جمعه موقت تهران همچنین عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب هفت توصیه دارند که توصیه دوم ایشان معنویت و اخلاق است. ایشان معنویت را به معنای برجسته کردن ارزش‌های معنوی از قبیل اخلاص ایثار، توکل و ایمان بر خود و جامعه می‌دانند؛ یعنی خود، خداباور شویم و جامعه خداباور شود این عنصر اصلی یک جامعه اسلامی است.

وی با برشمردن چهار جلوه از جلوه های خداباوری از قرآن کریم تصریح کرد: با خدا باشید تا بن بست نداشته باشید؛ آنهایی بن بست دارند که با خدا قهر هستند و با او ارتباطی ندارند چه فرد و جامعه که خدا باور شد برای او بس است هر چند مشکل طبیعی زندگی است.

خاتمی بیان کرد: راه برون رفت، از سوی خدا برای مومن ایجاد می‌شود؛ ابتدای انقلاب کسانی می‌گفتند انقلاب به بن بست رسیده که امام راحل فرمودند شما به بن بست رسیدید؛ انقلاب اسلامی به بن بست نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه شما یاد خدا باشید و خدا هم یار شما خواهد بود، گفت: این وعده خدا را باور کنید؛ اگر مقاوم باشید، خسته نشوید و تقوا پیشه کنید، هیچ‌یک از توطئه‌های دشمنان اثر نمی‌کند. ملت بزرگ ما در این ۴۰ سال این وعده را دیدند و لمس کردند که توطئه جنگ قومیت‌ها، جنگ تحمیلی، کودتاها، حمله آمریکا به طبس و ده‌ها کد دیگر را خداوند خنثی کرد.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران تصریح کرد: اگر خسته شدید و از اصول خود کوتاه آمدید، مطمئن باشید که آسیب می‌ببینید؛ اگر در عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اداری و خانوادگی بی‌تقوایی کردی،د آسیب می‌بینید؛ اینها باورهای قرآنی است.

خاتمی در ادامه گفت: مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توطئه‌هایی همچون جنگ قومی و قبیله‌ای، جنگ تحمیلی، کودتا، فتنه‌ها، توطئه حمله آمریکا به طبس و ده‌ها توطئه دیگر را دیده‌اند که همه این نقشه‌ها را خداوند نقش بر آب کرده است.

وی در خطبه‌های دوم نماز عنوان کرد: برای رسیدن به جامعه نمونه اسلامی توجه به رهنمود‌های امام راحل عظیم الشأن و رهبر معمظ انقلاب اسلامی برای دولتمردان سرمایه خوبی است؛ به ویژه رهنمود‌هایی که امسال مقام معظم رهبری به دولت و مردم گفتند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: قانون اساسی ما ظرفیت بسیار خوبی برای اداره جامعه دارد؛ دولتمردانی که آمده‌اند، با همین قانون اساسی کشور را اداره کردند و با همین قانون اساسی می‌شود کشور را اداره کرد.

خاتمی در ادامه تصریح کرد: رهبری در همین رابطه فرمودند که حاشیه‌سازی نشود و معطل حاشیه نشویم؛ انتظار می‌رود که مسئولان خلاف این گفتار، حاشیه درست نکنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برخی از مسئولان برای خودشان حاشیه درست نکنند و گرفتار نشوند؛ چرا که با همین قانون اساسی می‌توان مملکت را به خوبی اداره کرد.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد در عرصه ساختاری و اجرایی یک ضرورت است، گفت: سرنوشت نظام ما به مبارزه با فساد گره خورده است. شهید مظلوم بهشتی در سال ۵۸ فرمود که از مهمترین عوامل سقوط رژیم شاه فساد نظام اداری بود.

لزوم قدردانی از قوه قضاییه

خاتمی در همین راستا خطاب به مسئولان بیان کرد: حالا که بحمدالله قوه قضاییه در مبارزه با فساد عزمش را جزم کرده و قوی وارد میدان شده، «خسته نباشید» به آن‌ها بگویید و کمکشان کنید، آن‌ها را تایید کنید. قصه یک قوه نیست بلکه بحث سلامت نظام اداری کشور و در نهایت به سود نظام اسلامی و به سود هر سه قوه است.

وی همچنین تصریح کرد: در هفته گذشته سوژه‌ای که خیلی بازارگرمی داشت، مسئله مذاکره با آمریکا بود که مقام معظم رهبری قاطعانه فرمودند هیچ مذاکره‌ای با آمریکا صورت نخواهد گرفت؛ چه در متن سازمان ملل و چه در حاشیه آن؛ خوشبختانه همه مسئولان یک‌صدا این مطلب را گفتند.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت: در رابطه با این مذاکرات باید بگوییم مذاکره با عهدشکنان نابخردی است؛ همانی که رئیس‌جمهور گفت دیوانگی است؛ ما دیوانه نیستیم که با دشمن مذاکره کنیم. مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود.

امام جمعه موقت تهران همچنین یادآور شد: در شرایط مساوی، مذاکره معنا دارد نه در شرایط نامساوی که او آن طرف میز بنشیند و من این طرف میز و او بگوید هرچه من می‌گویم، شما هم بگویید چشم؛ این مذاکره و سلطه را ۴۰ سال است که مردم ما نپذیرفتند و نخواهد پذیرفت.

وی تاکید کرد: مذاکره تحت فشار، «مذاکره» نیست، بلکه «تسلیم» است؛ لذا شعار ملت عاشورایی ملت «هیهات من الذله» است.

خاتمی در بخش دیگری از خطبه‌های خود تصریح کرد: مسئولان به گونه‌ای سخن بگویند که دشمنان از آن سوژه نگیرند. شما که نمی‌خواهید مذاکره کنید، چرا به گونه‌ای حرف می‌زنید که دشمن از آن حرف شما بهانه بگیرند. در قرآن کریم هم آمده که مومنان به گونه‌ای حرف بزنند که یهودی‌ها از آن بهانه نگیرند.

وی بیان کرد: از مسئولان انتظار می‌رود که بهانه دست دشمن ندهند. آمریکایی‌ها به ویژه ترامپ نیاز به مذاکره دارند، به هر حال سال انتخابات است و او در این انتخابات می‌خواهد قهرمانانه بگوید که ایران را پای میز مذاکره نشانده است. رهبری فرمودند پس از مذاکره تلفنی چند ثانیه‌ای که بین رئیس جمهور و اوباما صورت گرفت، آن‌ها را جشن گرفتند. ما نیازی به مذاکره نداریم بلکه آن‌ها هستند که نیاز به مذاکره دارند؛ در شرایط کنونی و روشی که آمریکا و ترامپ دارد، این آرزو را باید به گور ببرند.

وی افزود: خوشبختانه مردم و مسئولان به خوبی فهمیده‌اند که آمریکا و اروپا بر سر و ته یک کرباس هستند؛ لذا مسئولان دل به آن‌ها نبندند. به خدا اعتماد کنند و تکیه بر مردم‌شان داشته باشند.

خاتمی در خصوص مسائل خارجی و منطقه‌ای گفت: شاهد حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به لبنان و عراق هستیم. این حمله نشان داد که خوی رژیم صهیونیستی خوی تجاوزگری است و تا رژیم صهیونیستی هست، تجاوزگری هم هست؛ لذا راه درست همان است که امام فرمود؛ «اسرائیل باید از بین برود».

خطیب این هفته نمازجمعه تهران با اشاره به دیگر تحولات منطقه یادآور شد: مدت ۲۰ روز است که مسلمانان کشمیر تحت فشار دولت هند قرار دارند. از دولت هند انتظار می‌رود سیاستی منصفانه در قبال مردم کشمیر در پیش بگیرد و به مردم مسلمان منطقه زور نگوید.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره اولین دادستان انقلاب اسلامی شهید آیت الله قدوسی و سرتیپ شهید وحید دستجردی که توسط منافقین به شهادت رسیدند، گفت: به استقبال جشن عاطفه‌ها می‌رویم که نیکوکاری ارزشمندی است که در آغاز سال تحصیلی به کمک به نیازمندان در این عرصه می‌رویم.

امام جمعه موقت تهران در ادامه ضمن برشمردن پنج موضوع در عرصه داخلی گفت: ۱۳۸۰ سال از داغ جانگداز اباعبدالله (ع) می‌گذرد، اما این داغ خاموش‌شدنی نیست. کشورمان با تمام شکوه به استقبال برپایی باشکوه عزای حسینی می‌رود. ما مدیون حسین (ع) هستیم و آزادیمان به همین دلیل است.

خاتمی ادامه داد: برپایی عزای باشکوه اباعبدالله (ع) هم تعظیم شعائر و هم تشکر از اباعبدالله است. در این ۱۳۸۰ سال از یزید گرفته تا دیگر جلادان خواستند که این چراغ را خاموش کنند، اما نتوانستند.

وی بیان کرد: بانیان عزای اباعبدالله (ع)، شرکت‌کنندگان در این عزا و خطبا و مداحان به این عزاداری یک نگاه سرمایه داشته باشند؛ سرمایه‌ای که دین ما را نگه داشته است؛ لذا خطبای حسینی و مداحان، سخنان، اشعار و نوحه‌های خود را از فرهنگ حسینی پر کنند.

امام جمعه موقت تهران بر همین اساس اضافه کرد: عزاداری اباعبدالله (ع) یک سرمایه نفیس است که با اخلاص باید انجام شود. «منم منم» از تمام عزای عبدالله کنار برود و فقط خدا را در نظر داشته باشیم تا این عزاداری‌ها ذخیره ابدیمان باشد.

خاتمی با اشاره به دهه اول محرم و هفته اول و هفته امر به معروف و نهی از منکر گفت: روح اباعبدالله همین غیرت دینی است؛ این غیرت دینی هم تجسم یافته در همین امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر نظارت عمومی است، گفت: اگر مردم در عرصه‌های مختلف در صحنه باشند جلوی مفاسد و فساد گرفته می‌شود. فسادی که شما علیه آن شعار می‌دهید (و درست است)، با احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر ممکن است.

امر به معروف و نهی از منکر را محدود به مسائل فردی نکنیم

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر را محدود به معروف‌های فردی نکنیم. منکر‌ها را هم محدود به منکر‌های فردی نکنید. منکر‌های سیاسی هم منکر است.

خاتمی افزود: ناامید کردن مردم از انقلاب امروز از منکر‌های بزرگ است. منکر‌های اقتصادی، اختلاس‌ها، گرانی‌های افسارگسیخته همه مصداق منکر است. منکرات اخلاقی، فرهنگی، معروف‌ها و منکر‌ها را گسترده ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: در همه عرصه‌ها از مهمترین معروف‌ها، قانون مداری است. حتی در عرصه امر به معروف و نهی از منکر هم کسی حق شکستن قانون و عبور از آن را ندارد. امر به معروف مترادف با خشونت نیست، بلکه با مهر توأم است؛ امر به معروف و نهی از منکر مترادف با تدبیر است؛ باید با تدبیر امر به معروف و نهی از منکر کرد به گونه‌ای که این امر به معروف و نهی از منکر تاثیرگذار باشد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به ترور یاران صدیق انقلاب اسلامی شهیدان رجایی و باهنر توسط منافقین گفت: این‌ها شهیدانی مخلص، وفادار و خستگی‌ناپذیر بودند به همین مناسبت امروز روز مبارزه با تروریسم نامیده شده است.

خاتمی اضافه کرد: ایران قربانی تروریسم است؛ ۱۷ هزار شهید ما شهیدِ مبارزه و ترور هستند؛ شهیدانی که قرآن به دست اسیر منافقین سیاه‌دل شدند؛ بنابراین به اعتراف خود تروریست‌ها، ایران در عرصه مبارزه با تروریسم، مدعی و جلودار است.

خطیب این هفته نمازجمعه تهران گفت: در تبلیغات انتخاباتی همه شنیدند که ترامپ به کلینتون گفت «شما داعش را درست کردید»، حقیقت هم همین است. طالبان را هم آمریکا درست کرده و اکنون تمام گروه‌های تروریستی به گونه‌ای وصل به آمریکا هستند. این شرم‌آور است که این‌ها دم از مبارزه با تروریسم می‌زنند.

وی ادامه داد: سازمان جهنمی منافقین با این ترور‌های کور از لیست سازمان‌های تروریستی حذف شده است؛ بنابراین اگر دنیا می‌خواهد تاریخچه تروریسم را بفهمد، بداند که دولت آمریکا در صدر تروریست‌های دولتی دنیا قرار دارد.

خاتمی در ادامه خطبه‌های خود بیان کرد: آمریکایی‌ها ادبیات شان این است که در دنیا اسم غیرتمندان با شرف را تروریست می‌گذارند. حزب الله لبنان در شرایطی هستند که از وطنشان باشرف دفاع می‌کنند و آمریکا آن‌ها را تروریست می‌نامد. همچنین انصارالله یمن و حشدالشعبی عراق و مبارزان فلسطینی را تروریست می‌نامد که این خود نوعی تروریسم فکری و تحریف است. این‌ها تروریست نیستند، بلکه انسان‌هایی با شرف و مدافع ارزش‌ها هستند.

امام جمعه موقت تهران افزود: جوان‌های ما بدانند که تروریست خواندن غیرتمندان، اغواگری و دروغ است.

وی در رابطه با هفته دولت نیز گفت: به دولت محترم تبریک می‌گویم؛ هفته پرکاری را آقایان پشت سر گذاشتند. دولتمردان ما در این هفته به استان‌های مختلف رفتند و پروژه‌هایی را افتتاح کردند و کلنگ زدند که در این میان سه ویژگی امنیت، آرامش و رفاه مناسب را باید در نظر داشت.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار