به روز شده در: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
روحانی:
رئیس جمهور با بیان اینکه پیشرفت های خوبی برای گسترش همکاری‌ها در بخش دفاعی میان ایران و ترکیه ایجاد شده است،گفت:همکاری دو کشور در تامین امنیت منطقه گسترش‌می‌یابد.
کد خبر: ۳۶۱۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶ - 16September 2019

پیشرفت‌های خوبی برای گسترش همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه حاصل شده استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور امروز در حاشیه پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه، با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دیدار و درباره مسائل و موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی با هم گفتگو و تبادل نظر کردند.

رؤسای جمهوری ایران و ترکیه پس از این دیدار، در نشست هیات‌های عالی رتبه دو کشور حضور یافتند و روند مناسبات و همکاری‌های فی مابین و چگونگی اجرا و عملیاتی شدن توافقات تهران - آنکارا را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس جمهور در این نشست با تقدیر از میزبانی شایسته و مهمان نوازی دولت و ملت ترکیه در برگزاری پنجمین اجلاس سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه با محوریت موضوع سوریه، اظهار امیدواری کرد این سفر موجب خیر و برکت برای دوملت، منطقه و بویژه در راستای منافع مردم سوریه باشد.

روحانی افزود: خوشبختانه روابط ایران و ترکیه همواره صمیمانه و برادرانه بوده و دو دولت و مردم دو کشور در شرایط مختلف در کنار هم ایستاده‌اند.

رئیس جمهور با تقدیر از مواضع روشن دولت ترکیه در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه علی رغم مشکلات به روابط اقتصادی همه جانبه خود ادامه خواهند داد.

روحانی با اشاره به همکاری‌های دو کشور و اینکه گسترش همکاری‌های تجاری فی مابین با استفاده از پول ملی در مناسبات اقتصادی تهران-آنکارا تجرک و جهش ایجاد می‌کند، گفت: ایران از حضور سرمایه گذاران و بخش خصوصی ترکیه در اجرای پروژه‌های مشترک استقبال می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: برگزاری بیست و هفتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ترکیه در روز‌های آینده، فرصت بسیار مهمی برای توسعه بیش از پیش همکاری‌های فی مابین در حوزه‌های مختلف خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه ایران و ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم دیدگاه مشترکی دارند، اظهار داشت: خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها در بخش دفاعی میان دو کشور حاصل شده و زمینه‌های مناسبی برای توسعه همکاری‌ها و انتقال تجربیات وجود دارد؛ از اینرو همکاری‌های ایران و ترکیه در تامین امنیت مرز‌های مشترک و منطقه ادامه داشته و گسترش خواهد یافت.

رئیس جمهور تاکید کرد: الگوی همکاری سه جانبه ایران و ترکیه با روسیه در تامین امنیت منطقه می‌تواند با همکاری‌های سه جانبه و چند جانبه اقتصادی با همسایگان، به توسعه و ثبات منطقه و ملت‌های دو کشور کمک کند.

روحانی با بیان این که حفظ امنیت آبراه‌های منطقه خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز همواره برای ایران به عنوان بزرگترین کشور ساحلی مورد توجه بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه‌های منطقه‌ای می‌داند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امنیت آبراه‌های منطقه صرفاً باید توسط کشور‌های ساحلی تامین شود و حضور نیرو‌های آمریکایی و دعوت آن‌ها از سایر کشور‌ها برای حضور در منطقه تنها موجب افزایش مشکلات و تنش‌های موجود خواهد بود.

وی حملات به یمن را نتیجه محاسبات اشتباه و آدرس‌های غلط آمریکا دانست و گفت: همه باید تلاش کنیم تا با مشارکت سازمان ملل متحد، ثبات و آرامش به یمن بازگردد.

روحانی با اشاره به اینکه همکاری ۳ کشور ضامن روند آستانه باعث شده امنیت بیشتری در سوریه حاکم باشد و مردم این کشور در بخش‌های زیادی از سرزمین خود شرایط بهتری داشته باشند، افزود: باید به دولت سوریه برای مبارزه با باقیمانده تروریست‌ها به ویژه منطقه ادلب و شرق فرات کمک کرد و همکاری‌ها تا ریشه‌کن شدن تروریست در منطقه ادامه یابد؛ از این رو امیدوارم نتیجه تلاش‌های سه کشور منجر به امنیت پایدار در سوریه و تحقق حاکمیت مردم آن کشور باشد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه و روبه توسعه ایران و ترکیه، گفت: مصمم هستیم گام‌های بزرگی که در روابط دو کشور برداشته شده را ادامه داده و توسعه دهیم.

رئیس جمهور ترکیه افزود: همکاری‌های تجاری بین دو کشور با استفاده از پول‌های ملی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و این روند ادامه خواهد یافت.

اردوغان خاطرنشان کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیر سازنده است و از نظر دولت ترکیه حفظ برجام به عنوان نماد مهم موفقیت گفتگو و دیپلماسی از اهمیتت اساسی برخوردار است.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: دو کشور و دو ملت ایران و ترکیه در روز‌های سخت در کنار هم ایستاده و خواهند ایستاد.

وی با بیان اینکه همکاری‌های سه جانبه ترکیه با ایران و روسیه در قالب روند آستانه نتایج بسیار خوبی برای ثبات و امنیت سوریه و منطقه داشته و توافقات سه کشور از تراژدی انسانی در مناطق مختلف جلوگیری کرده است، گفت: امیدواریم در نتیجه نشست امروز و تکمیل توافقات نشست قبلی در سوچی، ثبات و امنیت هر چه سریعتر در منطقه و بویژه ادلب حاکم شود.

اردوغان با بیان اینکه همکاری‌های مشترک ایران و ترکیه برای تشکیل شهرک‌های صنعتی مشترک در مناطق مرزی به خوبی پیش می‌رود که نقش زیادی در توسعه و رفاه مردم منطقه خواهد داشت، افزود: همانطور که در مبارزه با داعش و تروریسم در کنار دولت و ملت عراق بوده‌ایم، باید در مرحله بازسازی نیز به عنوان دو همسایه قدرتمند به ملت و دولت عراق کمک کنیم.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار