به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
در مراسم رونمایی از مستند «نان گزیده‌ها» مطرح شد؛
مراسم رونمایی از مستند «نان گزیده‌ها» به کارگردانی محمدرضا حاج محمد حسینی برگزار شد.
کد خبر: ۳۶۳۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱ - 24September 2019

پنج سال است که روی لبه تیغ راه می‌رویم/ به داد کارگران هپکو برسیدبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، مراسم رونمایی از مستند «نان گزیده‌ها» با موضوع کارگران هپکو به کارگردانی محمدرضا حاج محمد حسینی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر عصر روز گذشته یکم مهرماه در لانه جاسوسی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی مطهر تهیه‌کننده این اثر اظهار داشت: ساختن چنین فیلم‌های به‌ویژه برای مجموعه‌های که جمهوری اسلامی برایشان مهم است سخت است چون بعدش به این فکر می‌کنند که واکنش مردم نسبت به مسأله مطرح شده چیست که خدا را شکر ما از «نان گزیده‌ها» فیدبک‌های خوبی گرفته‌ایم.

مطهر با اشاره به اینکه حسینی کارگردان «نان گزیده‌ها» خودش در جریان اتفاقات کارخانه هپکو بود و هنگام ساخت این مستند تحت تاثیر جو قرار نگرفته بود، اظهار کرد: این فیلم از یک سال پیش آماده شده بود اما ما در نظر داشتیم که «نان گزیده‌ها» از تلویزیون پخش شود و سپس اکران‌های دانشگاهی آن را آغاز کنیم به همین دلیل مقداری دست‌دست کردیم با این وجود این اتفاق نیفتاد.

این تهیه‌کننده توضیح داد: اگر خدا از سر همه تقصیرات مجاهدین بگذرد از این نمی‌گذرد که برخی حرکات آنها، باعث شد مسئولان محافظ داشته باشند و همین موضوع باعث شد مسئولان از مردم دور بمانند و حالا ندانند در اطراف آنها چه می‌گذرد.

مطهر عنوان کرد: هرچند کارگران هپکو اعتراضاتی دارند اما برخی رسانه‌های خارجی، موضوع را به گونه‌ای نشان می‌دهند که انگار این معترضان با نظام مشکل دارند در حالی که در این موج‌سازی آنها، همین کارگران نابود می‌شوند. نکته دیگر این است که خیلی‌ها درباره گذشته کارخانه هپکو رویاپردازی می‌کنند در حالی که اوج درخشش هپکو برای بعد از انقلاب است چراکه هپکو به داد جنگ رسید اما باید پرسید که چه شد این کارخانه به این روز افتاد؟

در ادامه یکی از کارگران هپکو پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد: این شرکت یک بِرَند ملی است و برای نجات آن باید عزم ملی باشد یعنی باید دست‌به‌دست هم بدهیم و این برند ملی را یک‌بار دیگر زنده کنیم. جا دارد از همشهری‌های خودم عذرخواهی کنم چراکه در جریان اعتراضات ما یک سری اتفاقات بد رخ داد برای مثال ما مسیر ریل قطار را بستیم اما واقعیت این است که ما چند سال است به خیلی جاها نامه می‌دهیم اما مسئولان به حرف‌های ما گوش نمی‌کنند. ما می‌دانیم بستن ریل قطار کار اشتباهی بود اما چاره دیگری نداشتیم با این وجود همین حرکت باعث شد صدای ما شنیده شود برای مثال بعد از همین اتفاق آقای رییسی گفت ما صدای کارگران را شنیدیم، دستشان درد نکند ولی کاش حرف ما را هم بشنوند.

ما ضدانقلاب نیستیم

وی گفت: خیلی‌ها دوست دارند ما را به ضدانقلاب نسبت دهند در حالی که این طور نیست ما از کسی خط نمی‌گیریم، خط ما خط شهید همت و باکری است. با این حال از آقای رییسی خواهش می‌کنم به قضیه هپکو ورود کنند.

در ادامه سیدپویان حسین‌پور فعال رسانه‌ای توضیح داد: هپکو، تنها کارخانه‌ای نیست که به این روز افتاده است متاسفانه در این چند وقتی‌که جریان خصوصی نمود پیدا کرد، تعداد زیادی کارخانه به این وضع دچار شد. باید به این موضوع هم اشاره کنم که معترضان هپکو، انقلابی هستند و اصلا وصله «ضد انقلاب بودن» با هیچ چسبی به آنها نمی‌چسبد حتی در بین آنها رزمنده‌ مدافع حرم هم وجود دارد.

سپس وحید ایمانی مدیرکل روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: هر آدم منصفی وقتی ببیند در حدود ده دوازده سال چه مصیبتی بر سر کارگران هپکو آمده است نمی‌تواند چیزی بگوید البته اگر این افراد با این همه مصیبت، هنوز پای انقلاب ایستاده‌اند جای تشکر و تقدیر از آنها دارد اما همین کارگران نزد هر دستگاهی که رفتند پاسخ مناسبی نشنیدند. وقتی درباره چند و چون هپکو مطلع شدم خدا را شاهد می‌گیرم که به خودم گفتم شرم برتو که متوجه درد اینها نشدی.

ایمانی توضیح داد: در این میان به نظرم مهم‌ترین اتفاق لغو پرونده‌سازی‌هایی است که برای معترضان هپکو به وجود آمده است.

مدیر روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه بخشی از مطالبه‌گری جریان هپکو مربوط به پرداخت حقوق کارگران، برگرداندن کارخانه و شروع فعالیت‌های آن است، گفت: ما باید به این موضوع هم توجه کنیم که چه اتفاقی رخ داده که کارخانه هپکو درحالی که تنها دستگاه‌هایی به ارزش ۲۸۰ میلیارد تومان داشته کل این مجموعه هفتاد میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود بدتر اینکه به‌صورت قسطی به فروش می‌رود. چه کسی آن زمان این کارخانه را قیمت‌گذاری کرده است؟ در چهار سال اخیر چه اتفاقی افتاده که وزارت دفاع به‌یک‌باره از جریان این کارخانه عقب کشیده است؟ ما ضمن توجه به این مسائل، باید مطالبه گری را هدفمند و ریشه اصلی فساد را شناسایی کنیم.

سپس سیدامیر میرناصری نماینده کارگران هپکو توضیح داد: هپکو در سال ۵۴ راه‌اندازی شد، شکوفایی آن به دوران جنگ برمی‌گردد به‌طوری که در سال ۶۳ سالن‌های بسیار مدرن داشت حتی این شرکت به بورس راه پیدا کرد. هپکو پیش از انقلاب واردکننده دستگاه‌های مختلف، سپس مونتاژ کننده و در ادامه تولیدکننده بود تا جایی که پا به پای خارجی‌ها در بازار رقابت می‌کرد. همان‌طور که گفتم هپکو به جریان دفاع مقدس کمک کرد به‌طوری که صدام سه بار هپکو را بمباران کرد اما این شرکت سال ۸۶ واگذاری شد و حالا هم تبدیل به یک مرده متحرک شده است. تاسف بار است که بگویم در اوج جنگ بالغ بر دو هزار دستگاه در این شرکت تولید شد اما تولید آن در یکی دو سال گذشته صفر بوده است.

ضربه قانون‌دان‌های قانون‌شکن

میرناصری با بیان اینکه یک سری قانوندان‌های قانون‌شکن به قضیه هپکو ورود و جریانات تاسف باری را ایجاد کردند، توضیح داد: شرکت هپکو به شخصی واگذار شد که تنها می‌توانست یکی از نماینده‌های این مجموعه باشد اما با رانت تمام هپکو را به دست آورد باید بگویم مزایده هپکو در پشت درهای بسته انجام شد. در ادامه نیز ویژه‌خواران در راس هپکو قرار گرفتند، کاهش تولید و پرسنل صورت گرفت، شرکت‌های اقماری با ریخت و پاش‌ها به وجود آمد.

سپس حسین پور عنوان کرد: با همه جریاناتی که پیش آمده هپکو هنوز به نام علی‌اصغر عطاریان است یعنی بعد از همه این داستان‌ها باز همم شرکت را به نام او کرده‌اند.

تماس براندازان با کارگران هپکو

میرناصری در همین قسمت گفت: ما به هیچ ارگان بیگانه ای وابسته نیستیم جالب اینجاست که براندازان با ما تماس گرفتند و گفتند ما به شما پول می‌دهیم ولی ما قبول نکردیم و به مسئولان هم گفتیم که آنها می‌خواهند از این قضیه سوءاستفاده کنند.

وی گفت: مسئولان پنج سال است ما را روی لبه تیغ نگه‌داشته‌اند با همه این اوصاف هدف ما این است که هپکو به‌صورت درست تعیین تکلیف شود از همین رو اعتراضات ما صنفی و برای نگه‌داری هپکو بوده است درواقع ما می خواهیم این شرکت برای بچه‌های ما هم باقی بماند از همین رو معترضان هپکو مستحق گرفتن حکم نیستند.

ایمانی در همین بخش اظهار کرد: قطعا از موضوعات این چنینی باز هم در سال‌های آینده به وجود می‌آید بنابراین از همه شما خواهش می‌کنم قبل از اینکه هدایت این اتفاقات به دست خارج نشینان بیفتد، به دنبال مطالبه گری باشید تا نگذاریم غریبه ها مطالبه گری کنند.

در پایان حسین پور بیان کرد: جالب اینجاست که جریان ضد انقلاب فقط پرداخت معوقات را اصل می‌داند در حالی که این موضوع، همه خواسته کارگران نیست بلکه آنها می‌خواهند کارخانه حفظ شود و از مسیر به جریان افتادن این کارخانه معوقات پرداخت شود.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار