به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
جهانگیری با اشاره به وضعیت شهر دماوند، گفت: دماوند از آب و هوا، کشاورزی و شرایط مطلوب برای توسعه گردشگری برخوردار است اما خود اهالی این شهر باید بیش از همه نسبت به تبدیل زمین های کشاورزی به ویلا حساسیت داشته باشند.
کد خبر: ۳۶۶۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵ - 15October 2019

جهانگیری: زمین‌های کشاورزی دماوند نباید تبدیل به ویلا شودبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح همزمان 1982 پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی با 10 هزار کلاس درس در سراسر کشور با قدردانی از دست اندرکاران احداث فضاهای آموزشی در استان‌های مختلف کشور اظهار داشت: احداث 1982 پروژه آموزشی کار بزرگی است که با سرمایه گذاری 3300 میلیارد تومانی به انجام رسیده است.

جهانگیری با اشاره به این که بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها توسط دولت و بخش دیگری با کمک خیرین مدرسه‌ساز انجام شده اظهار امیدواری کرد روند رو به رشد سرمایه‌گذاری در احداث و تجهیز مدارس همانند سال‌های گذشته استمرار داشته باشد و هر سال شاهد افزایش میزان سرمایه‌گذاری در این زمینه باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که یقیناً خدمت به آموزش و پرورش جزو ماندگارترین خدمات محسوب می‌شود، تصریح کرد: مردم ایران همواره در انجام کارهای خیر پیشقدم بوده اند و کار خیر در فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی ریشه دارد و مردم ایران در طول تاریخ همواره در انجام امور خیر پیش‌قدم بوده‌اند.

جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه خیرین مدرسه ساز کشور به خوبی تشخیص می‌دهند که در هر مقطعی نیازهای اصلی کشور در کدام بخش‌ها است و تمرکز خود را برای سرمایه‌گذاری به این بخش‌ها معطوف می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که هیچ سرمایه‌گذاری بهتر از سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و پرورش نیست، خاطرنشان کرد: هزینه در بخش آموزش و پرورش جزو مهم‌ترین و اساسی ترین هزینه‌های سرمایه‌ای هر کشور محسوب می‌شود که امیدوارم سرمایه‌گذاری در این بخش در کشور روز به روز بیشتر شود.

جهانگیری اظهار داشت: باید رفتار و فکر خود را درباره آموزش و پرورش اصلاح کنیم زیرا کشورهای پیشرفته زمانی وارد چرخه توسعه شده‌اند که بیش از آن که به توسعه فیزیکی نظیر احداث کارخانه‌ها و ساخت اتوبان‌ها بیندیشند به آموزش و پرورش توجه کرده‌اند. نسلی که توسط آموزش و پرورش تربیت می‌شود در حقیقت آینده‌ساز کشور است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به برخی ضعف‌های مهارتی در جامعه که بعضاً در کشور مشاهده می‌شود، گفت: این ضعف‌ها که در مقایسه با دیگر کشورها وجود دارد حکایت از آن دارد، در زمانی که باید به این مهارت‌ها در بخش آموزش و پرورش توجه می‌شد، دقت کافی صورت نگرفته که این موضوع از اهمیت آموزش و پرورش و مدارس حکایت دارد.

جهانگیری با تأکید بر این که رسیدگی به آموزش و پرورش که بار اصلی توسعه و تحولات فرهنگی و اجتماعی جامعه را بر دوش دارد، از عهده دولت به تنهایی ساخته نیست، گفت: همه مردم، آحاد جامعه و خیرین باید در صحنه حضور داشته باشند؛ چراکه در هیچ کشوری دولت نمی تواند به تنهایی از عهده این مسئولیت برآید.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فشار حداکثری و جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشورمان گفت: آمریکایی‌ها به زعم خود فکر می‌کردند کشور ایران دچار فروپاشی خواهد شد اما ایران از ظرفیت و توانمندی بسیاری در حوزه جغرافیایی، اقتصادی و نیروی انسانی برخوردار است و توانسته سرفرازانه از مشکلات عبور کند.

جهانگیری گفت: تنها در سال گذشته هفت هزار کلاس درس در سراسر کشور احداث شد و امسال و در اوج جنگ اقتصادی 10 هزار کلاس دیگر در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سفر خود به استان خراسان جنوبی و دیدار با مردم شهر کوچک درح گفت: نکته قابل توجه در این منطقه مرزی اجرای چندین طرح عمرانی و اطمینان و تصمیم مردم بر حل مشکلات با مشارکت دولت بود و این باور باعث شد تا برخلاف روش و شیوه پیشین در مراسم کلنگ زنی یک مدرسه حضور پیدا کنم.

جهانگیری ادامه داد: در استان‌های دیگر و در مناطق مختلف ده‌ها کارخانه با سرمایه چند میلیارد دلاری در حال احداث است، موضوعی که در گذشته تنها در شهرهای بزرگ صنعتی رخ می داد، امیدوارم با عزم و اراده جمعی، کشور را از مشکلات عبور داده و نشان دهیم که می‌توانیم ایران را در اوج فشارها به توسعه و پیشرفت برسانیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به 40 هزار واحد آموزشی نیمه تمام در سراسر کشور گفت: راهکارهای مختلفی برای تأمین منابع لازم به منظور تکمیل این طرح‌ها وجود دارد که یکی از آنها استفاده از راهکار تعیین شده در ماده 56 قانون می‌باشد. با توجه به اراده جدی برای اتمام این طرح‌ها می‌توان با کمک بانک‌ها، سهم دولت در اجرای این طرح‌ها را تأمین و در بودجه سال‌های آینده این بدهی به بانک‌ها بازگردانده شود.

جهانگیری با اعلام حمایت خود از اتمام طرح‌های نیمه تمام در بخش آموزش و پرورش گفت: برنامه دولت برای حذف مدارس ناامن باید به مرحله نهایی برسد تا فرزندان ما که برای تحصیل به مدرسه می‌روند از امنیت کامل برخوردار باشند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با گرامی‌داشت یاد مرحوم حافظی از همه خیرین و نیکوکاران کشور که در امر مدرسه سازی مشارکت دارند تشکر و قدردانی کرد.

جهانگیری با اشاره به وضعیت شهر دماوند در شرق استان تهران گفت: دماوند از آب و هوا، کشاورزی و شرایط مطلوب برای توسعه گردشگری برخوردار است اما خود اهالی این شهر باید بیش از همه نسبت به تبدیل زمین‌های کشاورزی به ویلا حساسیت داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که مخالف ساخت ویلا در مناطق خوش آب و هوا نیست، تصریح کرد: ‌این موضوع باید در زمین‌هایی که امکان زراعت و باغداری در آنها وجود ندارد رخ بدهد. باید وزارت راه و شهرسازی و نیز سازمان حفاظت محیط زیست در این باره اعلام نظر کنند و نظارت داشته باشند تا برخلاف مقررات تصرفات غیرقانونی اتفاق نیفتد.

جهانگیری با بیان این که فساد اقتصادی همواره در دو حوزه پول و زمین بیشتر از سایر زمینه‌ها رخ می‌دهد، گفت: باید از منابع ملی و زمین با حساسیت مراقبت کرد تا اراضی توسط عده‌ای دچار دخل و تصرف غیرقانونی نشود.

معاون اول رئیس جمهور در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد مسایل کشاورزان منطقه دماوند و نیز طرح کمربندی این شهر به منظور رفع ترافیک منطقه با ارائه راهکارهای مناسب از سوی وزارت جهاد کشاورزی و استاندار تهران در سریعترین زمان مرتفع شود.

جهانگیری خطاب به پیمانکاران حاضر در طرح کمربندی دماوند گفت: ممکن است دولت به خاطر شرایط کنونی در پرداخت مطالبات کمی تأخیر داشته باشد، اما دولت جمهوری اسلامی ایران چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی به خوش حسابی معروف بوده و امیدواریم شرکت‌های بخش خصوصی به فعالیت خود در تکمیل این طرح ادامه دهند.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار