به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
کمالوندی:
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: از پسماندهای دوره‌های گذشته در سایت شهید احمدی روشن ۲۵ تن گاز هگزافلوراید اورانیوم (uf شش) تولید کرده‌ایم.
کد خبر: ۳۶۹۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰ - 06November 2019

۲۵ تن گاز هگزافلوراید اورانیوم (uf ۶) تولید کرده ایمبه گزارش گروه سیاست خارجی دفاع‌پرس، بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار داشت: دو هزار کیلو از این گاز به سایت فردو انتقال یافته و به لوله‌های خوراک سانتریفیوژ تحت نظر بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی متصل شده است.

وی گفت: تزریق گاز، خلاء سازی خطوط، رساندن سانتریفیوژها به دوره اسمی، بررسی شیرها، سامانه‌های اتوماسیون و زنجیرهای سانیریفیوژها با سرعت بسیار زیاد و موفقیت آمیز انجام شده است و تا ساعت ۲۴ امشب کار خارج کردن گازهای سبک را تمام می‌کنیم و به مرحله برداشت محصول می‌رسیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در دوره خارج کردن گازهای سبک، محصول پسماند را دوباره مخلوط می‌کنیم افزود: از ابتدای نیمه شب امشب، شیرها را باز و محصول را جمع آوری می‌کنیم.

کمالوندی تصریح کرد: از فردا محصول، نمونه گیری می‌شود و تا شنبه روند پایداری ادامه خواهد یافت و بازرسان آژانس این نمونه‌ها را می‌بینند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: حدود ۱۰ تا ۱۱ صبح شنبه به سطح غنی سازی چهار و نیم درصد و به حد پایدار می‌رسیم.

وی گفت: در این روز در بازدید خبرنگاران نشست خبری نیز خواهیم داشت.

کمالوندی افزود: در حوزه غنی سازی، دیروز و روز قبل از آن به ۸ هزار و ۶۰۰ سو ظرفیت تولید دست یافتیم و با ۹۰۰ سو که در فردو به این ظرفیت اضافه می‌شود به ۹ هزار و ۵۰۰ سو خواهیم رسید که این در حدود ظرفیت پیش از برجام که حداکثر ۱۱ هزار سو بود، است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: صنعت هسته‌ای کشورمان صنعت شادابی است و دانشمندان ما قله‌های فناوری را فتح کرده اند و در موقعیت بسیار خوبی هستیم.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها