به روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
موسوی در نشست خبری:
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در روزهای آینده میزبان برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی هستیم، افزایش وحدت میان مسلمانان را مهم‌ترین مولفه در تضعیف قدرت استکبار جهانی دانست.
کد خبر: ۳۶۹۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶ - 10November 2019

ظریف فردا به قزاقستان سفرمی‌کند/کنفرانس وحدت اسلامی برگزار می‌شودبه گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (یکشنبه) در نشست خبری وزارتخانه متبوعش با بیان اینکه در روزهای آینده میزبان برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی با حضور میهمان‌هایی از سراسر دنیا خواهیم بود، اظهار داشت: بزرگترین مولفه در تضعیف قدرت استکبار جهانی، وحدت امت اسلامی و افزایش این امر مهم است.

سخنگوی وزارت خارجه ضمن اشاره به زلزله آذربایجان شرقی به خانواده‌های داغداران تسلیت گفت و عنوان کرد: از شخصیت‌ها و دولت‌هایی که این حادثه را تسلیت گفتند تشکر می‌کنم.

موسوی کاهش گام چهارم تعهدات برجامی را مهم‌ترین تحول هفته جاری دانست و گفت: در صورت عدم تمکین طرف‌های اروپایی نسبت به تعهداتشان در برجام گام به گام تعهداتمان در این توافق را کاهش خواهیم داد.

ظریف فردا به قزاقستان سفر می کند

وی افزود: چند نشست بین‌المللی هم داریم که به زودی شاهد آن خواهیم بود. آقای ظریف فردا به قزاقستان سفر خواهد کرد و در کنار آن با مقامات عالی رتبه در رابطه با مسائل دوجانبه و منطقه‌ای دیدار خواهد کرد.

موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه رئیس جمهور نامه‌ای به کشورهای عربی و دعوت به شرکت در اتحاد صلح هرمز ارسال کرده است، آیا تاکنون پاسخی از این کشورها علی‌الخصوص عربستان داده شده است، تصریح کرد: طرح یا پویش صلح هرمز با جزئیاتش برای کشورهای درگیر و ذی‌نفع ارسال شد. بازتاب‌ها و بازخوردهای خوبی در  کشورهای منطقه‌ای و کشورهای عضو سازمان ملل شاهد آن بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: بررسی‌ها در بعضی از کشورها در حال انجام است و احتمالا بررسی دسته جمعی هم روی این طرح خواهد شد و امیدوار هستیم این گام خیرخواهانه جمهوری اسلامی ایران مورد اقبال باقی کشورها قرار بگیرد و شاهد منطقه‌ای امن و باثبات در منطقه خودمان من جمله کشورهای منطقه خلیج فارس باشیم. 

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه کدام یک از بندهای برجام عملا از ذیل تعهدات ایران خارج شده است تاکید کرد: همانطور که آقای عراقچی هم گفتند جمهوری اسلامی ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد. ما با خواهش و درخواست کشورهای باقی مانده در برجام یک سال صبر کردیم که پس از خروج آمریکا جمهوری اسلامی ایران با تضمین‌هایی که بدهند در برجام باقی بماند.

موسوی افزود: متاسفانه اقدامات صورت نگرفت و جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت تصمیم گرفت براساس حقوقی که دارد نسبت به کاهش تعهدات خود اقدام کند. این کاهش تعهدات می توانست به صورتی دفعی و تدریجی باشد اما جمهوری اسلامی برای اینکه فرصت بدهد گام‌های تدریجی برداشت اما پس از سه گامی که برداشته شد به رغم شعارها و لفاظی‌ها متاسفانه اقدام عملی صورت نگرفت و گام چهارم کاهش تعهدات برداشته شد. این گام براساس بندهای پنجم و ششم برجام برداشته شد و جزئیات فنی را دوستان ما در سازمان انرژی اتمی اعلام کردند. 

اروپایی‌ها نه حق دارند و نه می‌توانند «اسنپ بک» را اجرا کنند

وی ادامه داد: برداشتن این گام نشان داد جمهوری اسلامی ایران در مواضعی که اعلام کرد جدی است و تعارف ندارد و گام‌های مهمی بر می‌دارد. ایران نشان داد وقتی تصمیم مهمی گرفته می‌شود همکاران ما در انرژی اتمی توانایی دارند گام‌ها را عملی کنند و بهتر از گذشته به آنها برگردند.

موسوی در مورد اظهارات عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه در مورد بازبینی دکترین هسته‌ای و اظهارات اروپایی‌ها مبنی اینکه اگر ایران به برداشتن این گام‌ها ادامه دهد ممکن است مکانیزم «اسنپ بک» را اجرایی کنند نیز گفت: ما بارها اعلام کردیم این‌ها نه حق چنین کاری دارند و نه می‌توانند این کار را انجام دهند زیرا کاری که ما می‌کنیم برای حفظ برجام و در دل برجام و براساس مفاد خود برجام است و این حق ما است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: اگر این کار را انجام دهند طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش روی ملت ایران است و بعد از آن ما بسته به شرایط تصمیم خواهیم گرفت که روی کدام یک از انتخاب‌ها بررسی و اقدام کنیم. ما به دیپلماسی بها می‌دهیم. درب دیپلماسی و گفت‌وگو باز است اما به کسی و وعده‌هایی که داده می‌شود امید نبسته‌ایم.

موسوی با بیان اینکه فرصت‌های لازم را به دیپلماسی می‌دهیم، اظهار داشت: بخش‌های مختلف کشور نشان دادند کار خود را انجام می‌دهند و معطل وعده‌ها و مذاکرات آنها نخواهند بود. بخش‌های مختلفی در کشور در این چند ماه نشان دادند آنها هم در کنار وزارت خارجه می‌توانند به کار خود که در راستای منافع ایران است، عمل کنند. 

موسوی در پاسخ به سوالی در رابطه با کنایه همتای آمریکایی در خصوص برگزاری نمایشگاه حقوق بشر و واکنش توئیتری خود دراین راستا اظهار داشت: گاهی اوقات کمی رو می‌خواهد وقتی کشوری با پرونده‌ای مشحون از اقدامات ضد حقوق بشری به کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران طعنه بزند و فکر کند که در جایگاه درستی قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: حقوق بشر آمریکایی دستاوردی جز حمله به هواپیماهای مسافربری، حمله به زنان و کودکان بی‌دفاع، دادن سلاح‌های کشتارجمعی در سطح جهانی نداشته است و نمونه آن کودتای ۲۸ مرداد است که آشکارا نقض حقوق ملت ایران بوده است را شاهد بودیم. جالب است امروز سالگرد شهادت دکتر فاطمی است و این نشان می‌دهد مبارزین ملت همواره در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا ایستاده‌اند و مبارزه کردند. پس آنها در جایگاهی نیستند که از دستاوردهای حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران که روز به روز بیشتر می‌شود انتقادی کنند.

موسوی در پاسخ به سوالی در رابطه با موضع ایران در رابطه با اظهارنظر رئیس جمهور ترکیه در مورد ایران و حمله به روسیه گفت: روابط دوستانه ما با کشورهای منطقه به ویژه کشور دوست و همسایه ترکیه سرجای خود است و ما در اوج روابط هستیم. هیچ وقت روابط دو کشور به مانند امروز خوب نبوده است اما این دلیل نمی‌شود که جمهوری اسلامی از مواضع اصولی خود کوتاه بیاید و مواضع اصولی خود را بیان نکند. ایران مخالف هرگونه مداخله نظامی و نقض حاومیت ملی و تمامیت ارزی کشورهای منطقه است ضمن اینکه عرض کردیم نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کنیم و اعلام کردیم باید به آن نگرانی‌ها توجه و به خواسته‌های آنها جامه عمل پوشانده شود. 

هشدار اردوغان درست و به جا بود

وی افزود: البته برخی اظهارنظرها در داخل کشور صورت گرفته که اظهار نظر رسمی جمهوری اسلامی ایران نیست. آنچه موضع رسمی است توسط این حقیر یا سایر مقامات مطرح شد موضعی است که عرض کردم.  نکته‌ای که جناب اردوغان راجع به احتمال گسترش اغتشاشات به بقیه کشورها بود بیان کردند از دید ما هشدار مهم و به جایی است. به هر حال دست‌های پنهانی هستند که خواستار آشوب و اختلاف افکنی در کشورهای اسلامی هستند که وی به درستی هشدار داد. ما هم از هشدار و موضع ایشان قدردانی می‌کنیم. کشورهای اسلامی در منطقه دشمنان مشترک دارند که خوب است کشورهای منطقه با هوشیاری و  با همدلی و هم افزایی نسبت به آن حساس و هوشیار باشند.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار