به روز شده در: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸
سرلشکر باقری در دهمین جشنواره مالک اشتر نیرو‌های مسلح:
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: امروز نیرو‌های مسلح ما در مبارزه با ظلم و ستم مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و در راستای سرافرازی پرچم حق در جهان تلاش می‌کنند و در این راه، فشار‌های زیادی را متحمل می‌شوند.
کد خبر: ۳۷۰۳۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴ - 17November 2019

نیرو‌های مسلح در مبارزه با ظلم و ستم مسئولیت سنگینی بر عهده دارندبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز در دهمین جشنواره مالک اشتر نیرو‌های مسلح که در سالن پنج آذر این ستاد برگزار شد، اظهار داشت: قدردانی از عزیزانی که با تلاش و مدیریت بهتر بتوانند خود را در راستای فرامین فرمانده معظم کل قوا قرار دهند و رتبه‌های بالاتری کسب کنند، رسم خوبی است.

وی در ادامه گفت: امروز نیرو‌های مسلح ما در مبارزه با ظلم و ستم مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و در تلاش برای سرافرازی پرچم حق در جهان، فشار‌های زیادی را متحمل می‌شوند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: امروز نیرو‌های مسلح ضمن مقابله با تهدیدات نظامی، در حوزه‌های امنیت ملی، حفظ استقلال و تمامیت ارضی، توسعه انقلاب اسلامی در داخل و منطقه مسئولیت‌های سنگینی را بر عهده دارند.

سرلشکر باقری ادامه داد: نیرو‌های مسلح در جمهوری اسلامی مسئولیت‌های متنوع و فراوانی بر عهده دارند و ما نیز باید از این فرصتی که برای یکایک ما ایجاد شده است در خدمت به ملت استفاده کنیم و باید قدردان باشیم که بدون واسطه تحت فرماندهی ولی امر مسلمین جهان و نائب حضرت ولی عصر (عج) خدمت می‌کنیم.

این مقام عالی‌رتبه نظامی تأکید کرد: امروز ما به تناسب مسوولیت سنگینی که بر عهده داریم، باید همواره بیدار و هوشیار و پا در رکاب فرمانده معظم کل قوا باشیم.

وی در ادامه عنوان کرد: مسئله اشراف، جزو ابداعات فرماندهی معظم کل قواست؛ ایشان مرتبه اول این موضوع را تدبیر کردند که در نیرو‌های مسلح علاوه بر نظارت‌های ستادی و بازرسی‌های موردی، فرم‌ها و سوالاتی تهیه و در مورد حوزه مسوولیت فرماندهان از آنان سوال شود تا نقاط ضعف و قوت آنان احصا و در نهایت رتبه‌بندی شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: قطعاً اگر در سطح دولت هم چنین برنامه‌هایی اجرا می‌شد، عملکرد سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی بهبود می‌یافت.

سرلشکر باقری در خصوص اهمیت و بازتاب اجرای موضوع اشراف در سطح نیرو‌های مسلح گفت: موضوع اشراف پیش از هر چیز سبب شناخت بیشتر فرمانده نسبت به نیرو‌های تحت امرش خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: طی این سال‌ها تلاش‌هایی صورت گرفته است تا نحوه پرسش و پاسخ و فرم سوالات، به‌روز و از حالت سنتی خارج شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در روند اجرای «اشراف فرماندهی معظم کل قوا» انتظار می‌رود که اطلاعات فرماندهان نسبت به نیروها، سرپنجه‌ها، رزمندگان و همکاران بالا برود، سطح اشراف ارتقا پیدا کند و نقاط کور، اشکالات و ضعف‌ها به حداقل برسد.

سرلشکر باقری افزود: فرماندهان و مدیران نیز در این رابطه شرعاً و قانوناً وظیفه دارند تا گزارش خود را صادقانه و شفاف ارائه دهند؛ چراکه فرمانده هنگامی که بر روی هر یک از صفحات گزارش امضا می‌کند به معنای تأیید و صحت اطمینان به آن است.

وی اضافه کرد: البته نظارت‌ها و ارزیابی‌های میدانی ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین ارزیابی میدانی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) مکمل گزارش اشراف است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت مسئله اشراف گفت: خوشبختانه مجموعه سازمان‌های نیرو‌های مسلح از این جهت پیشگام هستند و حوزه اشراف فرماندهی معظم کل قوا نسبت به نیرو‌های مسلح با سایر سازمان‌ها و نهاد‌ها قابل مقایسه نیست.

سرلشکر باقری افزود: البته کسانی که در حوزه ارائه گزارش به فرماندهان عمل می‌کنند، باید از تجربه علم، اندیشه، شجاعت و شفافیت لازم برخوردار باشند تا خدای‌ناکرده موضوعی را کم و زیاد نکنند.

وی ادامه داد: گزارش اشراف موجب استحکام اجرای مأموریت و دقت در تصمیم‌گیری می‌شود؛ لذا این گزارش‌ها باید بتواند بستر‌های لازم را برای اجرای مأموریت ایجاد کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد:‌ برگزیدگان ما در این جشنواره اعم از فرماندهان و مدیران، یک ذخیره و سرمایه ارزشمند برای نیرو‌های مسلح هستند.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: فرمانده معظم کل قوا دو سال قبل در خصوص نام جشنواره که به نام حضرت «مالک اشتر» مزیّن است، فرمودند که این نام باید سبب شود تا ما نیز به تأسی از ایشان از صفاتی، چون بصیرت، عزم راسخ در اجرای مأموریت، قدرت فرماندهی، تقوا، تواضع، شجاعت و آمادگی مجاهدت برخوردار شویم.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مطالبات فرمانده معظم کل قوا جانشین‌پروری و تربیت نسل جوان برای تصدی پست‌های مهم فرماندهی برای آینده است، خطاب به فرماندهان گفت: نسل شما انقلاب اسلامی و دو دهه حوادث بعد از آن را دیده و با گوشت و پوست خود این حوادث را لمس کرده است؛ لذا ما باید به نیرو‌های جوان توجه کنیم و تجربیات خود را به آنان انتقال و در نهایت به آن‌ها میدان بدهیم؛ هرچند که این میدان دادن با آزمون و خطا همراه باشد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: از دیگر تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، بهره‌گیری از کانون‌های اندیشه‌ورز است. بسیاری از افرادِ با تجربه در سطح نیرو‌های مسلح هستند که می‌توانند با مشاوره‌ها و راهکار‌هایی که ارائه می‌دهند، بستر‌های پیشرفت و تکامل را در سطوح مختلف ایجاد کنند.

سردار باقری همچنین به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و عنوان کرد: این بیانیه حکایت از بلوغ کشور دارد و افق‌های ارزشمندی را پیش روی کشور ترسیم می‌کند که باید برای دست‌یابی به این اهداف و افق‌های ارزشمند تلاش کنیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: امروز نیرو‌های مسلح هم در سطح فرماندهی و هم در سطح سازمانی، این بیانیه را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند و می‌دانند که در اجرایی کردن این بیانیه، مسئولیت خطیری بر عهده دارند.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها