به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
در مجمع عمومی سازمان ملل؛
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه است و باید اصلاح شود.
کد خبر: ۳۷۱۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱ - 26November 2019

نماینده ایران: شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست روز گذشته مجمع عمومی درباره اصلاحات شورای امنیت این سازمان اظهار داشت: نگاهی گذرا به عملکرد شورا در گذشته و حال نشان می‌دهد که این نهاد، دموکراتیک، شفاف و پاسخگو نبوده و اقداماتش مبتنی بر قانون نیست؛ انتظارات ما را برآورده نمی‌کند و عملکردش در بسیاری از موارد غیرمنطبق با منشور ملل متحد و نیز فراقانونی است.

وی افزود: هم‌اکنون شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه بوده و نمی‌تواند همگام با تغییرات گسترده جهانی اقدام کند.

نماینده کشورمان با بیان اینکه تنها استاندارد طلایی برای ارزیابی عملکرد شورای امنیت، «اصول عدالت و حقوق بین الملل» است، گفت: به عنوان مثال بررسی عملکرد شورا بر این اساس در منطقه خاورمیانه، آشکارا نشان می‌دهد که «عدالت و قانون» اصلی‌ترین عناصر مفقود در اقدامات آن است.

وی افزود: این واقعیت را می‌توان در قدیمی‌ترین بحران خاورمیانه، یعنی اشغال غیرقانونی و نامشروع فلسطین و بخش‌هایی از سوریه و لبنان، تجاوز صدام به ایران، تجاوز آمریکا به عراق، تداوم محاصره غیرانسانی غزه و ایجاد بدترین بحران بشردوستانه جهان در یمن مشاهده کرد.

تخت روانچی در ارزیابی ترکیب کنونی اعضای شورای امنیت گفت: از نظر ژئوپلیتیکی، این نهاد عمدتا تحت سلطه کشورهای غربی است که سه تای آن‌ها نیز دارای حق وتو هستند و از نظر جغرافیایی هم، در حالی که گروه غرب دارای کرسی‌های بیش از سهم خود است، کرسی‌های کشورهای در حال توسعه بسیار کمتر از سهم متناسب آن‌ها است.

وی افزود: در حالی که تا امروز یک سوم اعضای سازمان ملل فرصت حتی یک بار عضویت در شورای امنیت را نداشته‌اند، ۲۰ کشور هر کدام بین ۱۰ تا ۲۲ سال عضو این نهاد بوده‌اند.

وی تأکید کرد: این عدم تناسب و بی‌عدالتی باید اصلاح و فرصت‌های برابر برای تمام کشورها جهت عضویت در شورا فراهم و از تسلط یک گروه جغرافیایی یا ژئوپلیتیکی بر این نهاد نیز جلوگیری شود.

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: در نتیجه اصلاحات شورا باید اطمینان حاصل شود که تصمیمات آن نه بر اساس منافع ملی اعضای این نهاد، بلکه طبق منافع مشترک کل اعضای سازمان ملل اتخاذ می‌شود.

تخت روانچی در پایان بر لزوم توجه به شفافیت، پاسخگویی و پایبندی به منشور توسط شورا و اعضای آن در روند اصلاحات این نهاد تأکید کرد.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار