به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۵
دریادار خانزادی:
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: هرگونه درگیری در منطقه، عواقب بسیار سنگینی برای نیروی دریایی آمریکا و رژیم تروریست این کشور در پی خواهد داشت.
کد خبر: ۳۷۲۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹ - 02December 2019

هرگونه درگیری در منطقه عواقب بسیار سنگینی برای آمریکا در پی داردبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش در یک برنامه تلویزیونی درخصوص تشکیل ائتلاف دریایی توسط آمریکا به بهانه حفاظت از عبور و مرور دریایی در خلیج فارس اظهار داشت: دشمنی دولت تروریست آمریکا با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم آن، موضوع تازه‌ای نیست و به هر بهانه‌ای تلاش می‌کنند تا اقداماتی را انجام دهند تا جمهوری اسلامی نتواند از ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و منزلتی که وزن ژئوپلتیک این منطقه می‌تواند برای آن ایجاد کند، بهره‌مند شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: ما معتقدیم که خلیج فارس یک دریای بسیار امن است و هیچ ناامنی در آن وجود ندارد. تنها ناامنی که در منطقه وجود دارد، خود آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و رژیم اشغالگر قدس هستند که با حضورشان در منطقه از شکل گرفتن همکاری‌ها و ائتلاف‌های منطقه و دوستی میان کشور‌ها جلوگیری کرده و به دنبال اختلاف‌افکنی و افزایش دشمنی‌ها هستند.

دریادار خانزادی با بیان اینکه آمریکا با اقدامات خود به دنبال بی‌ثبات و ناامن کردن منطقه و تنگه هرمز است تا بتواند حضور خود را توجیه کند، گفت: علی‌رغم تمامی هیاهویی که آمریکا برای شکل‌دهی به این ائتلاف دروغین و نمایشی به راه انداخت، این ائتلاف شکل نگرفت. دو کشور انگلستان و آمریکا که همیشه در اینجا حضور بی‌معنی داشتند تا حدی در این منطقه پرسه زدند که آن هم به دور از مرز‌ها و مناطق دریایی جمهوری اسلامی ایران بود. ما به دقت حرکات ناو‌های آمریکایی و انگلیسی را رصد می‌کنیم و اکنون حضور آن‌ها در منطقه خلیج فارس کاملاً بی‌معنی است.

وی افزود: جامعه بین‌المللی می‌داند که خلیج فارس یک آبراه امن برای خطوط حمل و نقل بین‌المللی است و هیچ نیازی به حضور قدرت‌های خارجی در منطقه نیست. حضور نظامی این کشورها، تهدیدی برای امنیت منطقه است. ایران به همراه نیرو‌های دریایی خود ازجمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حضوری ثابت و دائم در منطقه دارد و توانسته با همکاری دیگر کشورها، امنیت را برقرار کند.

دریادار خانزادی در خصوص بهترین راهکار برای برقراری و تضمین امنیت در خلیج فارس گفت: بهترین راهکار، همان راهکار منطقه‌ای است. در واقع، امنیت در منطقه می‌بایست به دست کشور‌های منطقه حاصل شود. معتقدیم که اکنون و با وجود اینکه ائتلاف معناداری بین کشور‌های منطقه در محدوده خلیج فارس شکل نگرفته و دلیل اصلی آن هم حضور کشور‌های استکباری مثل آمریکاست، امنیت خوبی حاکم است و باید آن را به دست کشور‌های منطقه تقویت و پایداری آن را تحکیم کنیم. امیدواریم که در آینده نزدیک، ائتلافی منطقه‌ای بدون حضور آمریکا‌یی‌ها و انگلیسی‌ها شکل بگیرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش از بررسی حادثه تروریستی که برای نفتکش ایرانی در دریای عمان به‌وجود آمده به منظور شناسایی عوامل آن خبر داد و افزود: با توجه به آثار و بقایای برجای مانده بر بدنه این نفتکش، در حال بررسی این موضوع هستیم که این عملیات تروریستی به وسیله چه کسی انجام شده است. اگرچه می‌دانیم هر جایی در سطح دنیا رد پای مسائل تروریستی پیدا شود، حتما آمریکایی‌ها و رژیم اشغالگر قدس پشت سر آن هستند. هدایت‌گران و حامیان تروریسم برای ما مشخص هستند و قطعاً به تحقیقات خود برای شناسایی عوامل این اقدام تروریستی ادامه می‌دهیم.

وی در خصوص پیشرفت‌های ایران در زمینه ساخت زیردریایی عنوان کرد: موضوع ساخت زیردریایی چند سالی است که در دستور کار نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح قرار گرفته است. آغاز کار با ساخت زیردریایی‌های کلاس غدیر بود که از نوع «میدجت» هستند. میدجت‌ها امروز بهینه و به سامانه‌های پرتاب اژدر و موشک از زیر سطح دریا مجهز شده‌اند. علاوه بر این، در سال گذشته ما زیردریایی کلاس «فاتح» را با حضور شخص رئیس جمهور به ناوگان نیروی دریایی ملحق کردیم و این یعنی زیردریایی برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است.

دریادار خانزادی ادامه داد: دشمنان ایران پیرامون مرز‌های دریایی ما صف‌آرایی و دائما تلاش می‌کنند تا ما را با تهدید نظامی تحت فشار قرار دهند. یکی از تجهیزاتی که همواره دست بلند را برای ما ایجاد و بازدارندگی معناداری را ایجاد خواهد کرد، زیردریایی است. ما دانش ساخت زیردریایی‌ها را بومی‌سازی کردیم و دشمنان باید آمادگی غافلگیری‌های بزرگ‌تری را از سمت زیردریایی‌های ما داشته باشد.

فرمانده نداجا در رابطه با استقرار ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» در منطقه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی تشبیه خوبی در ارتباط با این تجهیزات دارند و می‌فرمایند این‌ها ابزار‌های چشم‌پرکن مادی هستند. امروزه این ابزار‌ها در محاسبات نظامی، به عنوان بخشی از توانمندی به حساب می‌آیند.

وی افزود: آن چیزی که حائز اهمیت است نیروی انسانی است که باید به کار گرفته شوند. این ابزار‌های چشم پرکن هزینه‌های بسیار گزافی را برای مردم آمریکا و دولت تروریستی آمریکا به دنبال داشته است. حدود شش ماه است که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در منطقه حضور پیدا کرده و ۳۰۰ مایل دورتر از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران و در دریای عمان استقرار یافته است. حضور این ناو، یک حضور نمایشی است و هرگز امنیتی از این طریق حاصل نخواهد شد و هر درگیری و یا تهدیدی در این منطقه، عواقب بسیار سنگینی برای نیروی دریایی آمریکا و رژیم تروریست آمریکا در پی خواهد داشت.

دریادار خانزادی در خصوص توانایی‌های نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران گفت: برای مجموعه نیرو‌های مسلح یک کشور، هیچ چیزی با ارزش‌تر از آن نیست که امنیت را بدون آنکه از دیگران گدایی کنند و عاریه بگیرند، برقرار کنند. امنیت عاریه‌ای، امنیت پایداری نیست.

وی ادامه داد: ما امنیت‌مان را خود ایجاد کردیم، تمامی تجهیزات نظامی ما از قبیل موشک، زیردریایی، ناو و پهپاد توسط نیرو‌های داخلی تولید شده است. ایران اکنون به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان پهپاد‌های مدرن شناخته می‌شود و این پهپاد‌ها در خدمت نیروی دریایی و برقراری امنیت قرار دارند. کسی که تجاوز به مرز‌های دریایی ما را در سر دارد، مطمئن باشد که با تجهیزات تمام بومی که غیرقابل برآورد و غیرقابل تحلیل هستند، پاسخ بسیار محکمی را دریافت خواهند کرد.

فرمانده نداجا ناوشکن دماوند را یکی از جدیدترین و بروزترین تولیدات دفاعی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران توصیف و خاطرنشان کرد: این ناوشکن نتیجه همکاری مشترک نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع است. زمانی که از دماوند صحبت می‌کنیم، هدف موقعیت به‌کارگیری آن نیست، بلکه نسل فناوری بکاررفته در این دستاورد است.

دریادار خانزادی گفت: امیدواریم که ناوشکن دماوند تا پایان سال در دریای خزر مجدداً مأموریت خود را آغاز کند. از این پس، تمامی شناور‌هایی که در کلاس موج ساخته می‌شوند، مجهز به فناوری و تکنیک دماوند خواهند بود. همه این تجهیزات کمک می‌کنند تا ما بتوانیم امنیت دریایی مناطق تحت حاکمیت و همچنین امنیت جمعی منطقه‌ای را با کمک دوستان خود تأمین کنیم.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار