به روز شده در: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
آیت‌الله موحدی کرمانی:
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نباید قیمت بنزین به یکباره از لیتری هزار تومان به لیتری سه هزار تومان می‌رسید، گفت: در اتاق دربسته هیات دولت تصمیم‌گیری می‌کنند، ولی باید تبعات تصمیمات خود را در جامعه بنگرند؛ ضمن اینکه دولت باید برای گرانی فکری کند.
کد خبر: ۳۷۴۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸ - 13December 2019

تقوا سنگر مهم انسان برای پناه از دست وسوسه‌های شیطانی استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های امروز نماز جمعه، تقوا را سنگر مهم انسان دانست و اظهار داشت: انسان برای پناه از دست وسوسه‌های شیطانی باید به این سنگر پناه ببرد؛ زیرا در این‌صورت شیطان دیگر قدرت اغوای انسان را نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه ایمان عین عمل است و اگر کسی در جایی و در عملی کوتاهی کرد، حتماً ایمان ناقص دارد، افزود: خداوند بر اساس حکمت متعالی‌اش، چهار مورد را در چهار نقطه مخفی کرده است و بر همین اساس انسان نمی‌تواند آن را مشاهده کند.

امام جمعه موقت تهران در این زمینه گفت: خداوند رضایت خود را در عبادت پنهان کرده و رسیدن به رضای پروردگار مقامی بسیار عالی است که به‌عنوان مثال، امام حسین (ع) توانست رضایت پروردگار را به دست آورد.

موحدی کرمانی تصریح کرد: انسان نمی‌داند که کدام گناه منجر به غضب خداوند می‌شود، لذا باید همواره عبادت پروردگار را انجام دهد. گاهی کمک به یک فقیر رضای خداوند محسوب می‌شود و گاهی نجات دادن یک فرد گرفتار که همواره عبادت و رضایت پروردگار مدنظرش است؛ لذا باید بکوشیم که مرتکب هیچ‌گاه گناهی نشویم.

وی با تاکید بر اینکه انسان نمی‌داند که اجابت دعا در کدام دعا و کدام اقدام وجود دارد؛ لذا باید همواره همت به دعا کردن داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اولیای خداوند همواره در بین بندگان مخفی شده‌اند که اسم و لباس آن‌ها در گمنامی است و ممکن است یک رفتگر صالح که همواره از محرمات پرهیز دارد، از اولیای الهی محسوب شود که شاید ناله او زندگی مسئولی را زیرورو کند.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت: نباید هیچ‌ فردی را تحقیر کنیم؛ چراکه ممکن است که آن فرد از اولیای خداوند باشد که عبادات زیادی داشته و رضایت خداوند برای او از هر چیزی مهم‌تر است.

موحدی کرمانی با بیان اینکه مسئولان باید گوش‌های خود را باز کنند، تاکید کرد: معنا ندارد که به مردم وقت ملاقات نمی‌دهند.

وی افزود: مسئولان ممکن است به دلیل مشغله فراوان وقت کمی داشته باشند، ولی باید فردی را مامور به دیدار با مردم کنند تا حرف‌های آن‌ها را گوش دهند؛ ندادنِ وقت ملاقات و تلفن پاسخ ندادن، اصلاً خوب نیست و همین کار‌ها مردم را ناراحت می‌کند؛ چراکه نمی‌توانند درد دلشان را به آن‌ها بگویند.

امام جمعه موقت تهران افزود: خداوند از مدیران و مسئولانی که به مردم وقت ملاقات نداده و حرف‌های آن‌ها را گوش نداده‌اند، راضی نخواهد شد تا آن زمان که مردم از دست آن مدیر و مسئول راضی شوند.

موحدی کرمانی تصریح کرد: سنت خدا لزوم نرنجاندن دل مردم و رسیدگی به وضع فقرا و ضعفاست. حج مستحب در زمانی که مظلومان مشکل دارند، نمی‌تواند باعث رضایت خداوند شود.

وی با بیان اینکه خداوند، کربلا، حج مستحب و مشهد رفتن مسئولان وقتی که امانت خداوند در دستشان است را نمی‌خواهد، تأکید کرد: آن‌ها باید به مسئولیت خود یعنی رسیدگی به مردم مشغول باشند. خداوند نماز شب مسئولان را وقتی مردم گرفتار هستند، نمی‌خواهد.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: وقتی مسئولی به زیارت خانه خدا و حج مستحب می‌رود، اما به وظایف اصلی‌اش یعنی رسیدگی به مشکلات مردم عمل نمی‌کند، خدا از او راضی نخواهد شد. ان‌شاءالله خداوند همگان را بیدار کند. برخی اوقات گناهان انسان و تعداد آن‌ها آنقدر بزرگ می‌شود که پروردگار ما را نمی‌بخشد.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به افزایش نرخ بنزین در جامعه و اعتراضات مردم به این اقدام، گفت: چرا دولت تدبیر، تدبیر مناسبی نکرد که چنین چیزی در کشور پیش آید؟ چرا غفلت کردید؟ هرچند که تصمیم گرفتید بنزین را گران کنید و باید قیمت آن واقعی شود، اما این اقدام با حساب و کتاب و برنامه باید باشد.

موحدی کرمانی ادامه داد: نباید مثل آن فردی که گفت من شب خوابیدم و صبح بیدار شدم و دیدم بنزین گران شده است، نسبت به مسائل تدبیر صورت گیرد؛ عجب! شما هم مطلع نبودید و شما از وضع کشور مطلع نبودید که حالا مطلع شده‌اید؟! خدا کند که این حرف که «من هم خبر نداشتم» دروغ باشد.

وی تأکید کرد: در مسائل بعد از گرانی بنزین دیدیم که چه فاجعه‌ای به وجود آمد و چه خسارت‌ها و تخریب‌هایی انجام شد و چه مناطقی را آتش زدند؛ می‌توانیم بگوییم مطلع نبودیم؟!‌ ای کاش در موضوع بنزین اقناع ملی صورت می‌گرفت؛ نباید بنزین هزار تومانی را به یکباره سه هزار تومان می‌کردید؛ باید کم‌کم قیمت بنزین افزایش می‌یافت و مردم اقناع می‌شدند.

امام جمعه موقت تهران گفت: مردمی که از گرانی خسته شده بودند، به یکباره دیدند قیمت اجناس و کالا چندبرابر شده است؛ این رویه کشور‌داری نیست و این تدبیر نیست.

موحدی کرمانی تصریح کرد: در آشوب‌های اخیر نه روشنگری شد، نه مردم مطلع شدند و نه افزایش قیمت بنزین گام به گام و تدریجی بود.

وی افزود: نباید قیمت بنزین به یکباره از لیتری هزار تومان به لیتری سه هزار تومان می‌رسید و بهتر بود مرحله به مرحله ۵۰۰ تومان به قیمت بنزین افزوده می‌شد و این‌گونه افزایش قیمت صورت می‌گرفت.

موحدی کرمانی تصریح کرد: چقدر در جریانات اخیر، گفت‌وگو، اقناع ملی و تدریج در افزایش قیمت صورت گرفت؟ نمی‌خواهم بگویم نبود، ولی بسیار کم بود.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت: مردمی که نمی‌توانند نسخه دارو‌های خود را بگیرند، بعد از گرانی بنزین هیجان‌زده شده و سوار بر موج شدند و دشمن هم مترصد این فرصت‌هاست.

امام جمعه موقت تهران خطاب به دولتمردان گفت: باید در کشور تدبیر باشد؛ شما که الحمدالله دولت تدبیر هستید و باید مسائل را تدبیر کنید.

موحدی کرمانی گفت: در اتاق دربسته هیات دولت تصمیم‌گیری می‌کنند، ولی باید تبعات تصمیمات خود را در جامعه بنگرند، ضمن اینکه دولت باید برای گرانی فکری کند.

وی تأکید کرد: افزود: جان مردم به لب رسیده است و مردم دارو پیدا نمی‌کنند؛ اگر هم دارو پیدا کنند، نمی‌توانند خریداری کنند.

امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به حقوق‌های نجومی در کشور، گفت: حقوق‌های کلان در کشور معنا ندارد و باید آن را کم کنید و نصف کنید و به مردم بیچاره و فقیر بدهید.

موحدی کرمانی در پایان در تذکری به شهرداری خاطرنشان کرد: وقتی پدری می‌خواهد یک طبقه روی خانه خود بسازد و پسر تازه‌ دامادشده‌اش را آنجا ببرد، شهرداری مقدار زیادی پول از او مطالبه می‌کند که این جای گلایه دارد. خدا همگان را از خواب غفلت بیدار کند.

انتهای پیام/ 221

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها