به روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۲
در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
مدیر مسئول انتشارات نیلوفران گفت: کتاب «پاییز ۶۳» که به سفارش شهید حسن تهرانی‌مقدم به‌نگارش در آمده است شامل خاطرات ۱۳ نفر از بچه‌های موشکی از جمله شهید حسن تهرانی‌مقدم در سوریه است.
کد خبر: ۳۷۹۰۳۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۱ - 12January 2020

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌‌پرس، فعالیت در حوزه نشر کتاب همواره مشکلات فراوانی را به‌همراه داشته است. گرانی کاغذ، مشکلات صنعت چاپ و سرانه پایین مطالعه و ده‌ها مشکل ریز و درشت دیگر همه از مشکلاتی است که سال‌ها موجب شده تا ناشران فعالیت در این عرصه را یک فعالیت سخت بدانند.

در این میان ناشران خصوصی که بدون دریافت هیچ‌گونه کمک دولتی و صرفاً مبتنی بر سرمایه شخصی، علاقه و تعهدی که برای کارشان قائل هستند فعالیت می‌کنند سختی دوچندانی را متحمل می‌شوند.

«عبدالرضا سالمی‌نژاد» مدیر انتشارات نیلوفران یکی از ناشرانی است که فعالیت در عرصه دفاع مقدس را به‌طور خصوصی انجام می‌دهد؛ برگزاری دهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی را با این ناشر داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

دفاع‌پرس: ورود شما به عنوان ناشر در عرصه ادبیات دفاع مقدس چگونه رقم خورد؟

سال ۱۳۷۹ بود که اولین کنگره ۲۳ هزار شهید استان خوزستان برگزار شد و من در بخش نشریه کنگره فعالیت داشتم و اولین نشریه تخصصی دفاع مقدس را تحت عنوان «نخل‌های نور» چاپ کردیم؛ البته پیش از این نشریه‌ای در شیراز برای کنگره شهدای این استان چاپ شده بود.

چاپ ۴۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس/ تعدد ناشران دفاع مقدس مضرر است

این نشریه که ماهیانه به چاپ می‌رسید حدود دو سال چاپ شد که تمام رنگی بود. در ایام راهیان نور نیز نشریه‌ی دیگری ویژه ایام نوروز تحت عنوان «راهیان نور» چاپ کردیم؛ همه این فعالیت‌ها زمینه‌ای شد تا علاقه من به کتاب و فضای نشر ایجاد شود. مدتی بعد که به دلیل نقل و انتقالات کاری به تهران آمدم و به جهت علاقه به کلمه «نیلوفران خاکی» که موجب خاطرات خوشی برایم بود، انتشارات «نیلوفران» را در سال ۱۳۸۵ با چاپ چند کتاب از حوزه دفاع مقدس ایجاد کردم.

دفاع مقدس: اولین کتابی که چاپ کردید چه کتابی بود؟

اولین کتاب ما با عنوان «یاد بیدار» داستان زندگی شهید صفر احمدی به چاپ رسید که مربوط به سرداران شهید شوش بود. بعد از این کتاب، کتاب‌های مختلف دیگری را چاپ کردیم که تا به امروز حدود ۴۰۰ عنوان کتاب از دفاع مقدس به‌‍‌چاپ رسانده‌ایم. البته کتاب‌های عمومی دیگری را نیز چاپ کرده‌ایم، اما بیش از ۸۰ درصد این آثار مربوط به دفاع مقدس است.

دفاع‌پرس: روند کار چاپ در انتشارات نیلوفران به چه شکلی انجام می‎شود؟

ما در روند کارمان در نشر نیلوفران سه برنامه درنظر گرفته‌ایم. اولین حوزه فعالیت ما در زمینه‌های «دفاع اقتصادی»، «پدافند اقتصادی» و «محصولات تراریخته» است؛ حوزه‌ای که در آن توانسته‌ایم یکی از ناشرانی باشیم که بیشترین عناوین کتاب را چاپ کنیم. این فعالیت‌ها با کمک و همکاری سازمان پدافند غیر عامل است که ما اکثر کتاب‌های این مرکز را چاپ می‌کنیم؛ هم‌اکنون در این زمینه پنج کتاب در این موضوعات را در دست بررسی داریم.

چاپ ۴۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس/ تعدد ناشران دفاع مقدس مضرر است

کتاب‌های «لابی‌های موثر در تحریم اقتصادی علیه ایران»، «طراحان تحریم جمهوری اسلامی ایران در دولت و کنگره آمریکا» و کتاب‌هایی که پدافندغیرعامل به کمک دانشگاه اصفهان و اساتید سایر دانشگاه‌ها نوشته شده بود را چاپ کردیم که مورد استقبال قرار گرفتند.

یکی دیگر از فعالیت‌های ما برخلاف فعالیت ناشران دفاع مقدس که عمدتاً با نوشتن از خاطرات شهدا، تاریخ شفاهی و عملیات‌ها به حماسه سرزمینی می‌پردازند پرداختن به نقش مردم در دفاع مقدس است. من شخصاً به‌دلیل اینکه بچه دزفول هستم حدود ۲۰ عنوان کتاب درخصوص مقاومت مردم دزفول در دفاع مقدس؛ به‌خصوص نقش مردم مقاوم دزفول در دفاع مقدس نوشتم که دو کتاب برجسته این حوزه «الف دزفول» و دیگری کتاب «دزفول پایتخت مقاومت ایران» هستند.

این کتاب‌ها چندین بار به‌چاپ رسیده‌اند و هم‌اکنون نیز چاپ آن به‌ اتمام رسیده است. کتاب «الف دزفول» توسط چند ناشر چاپ شده و در نشر نیلوفران نیز دو بار چاپ شده است و کتاب «دزفول پایتخت مقاومت ایران» نیز دو بار چاپ شده است.

چاپ ۴۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس/ تعدد ناشران دفاع مقدس مضرر است

به دلیل اینکه شهر دزفول به‌عنوان شهر نمونه و پایتخت مقاومت در جنگ انتخاب شده بود و در کلام اکثر مسئولین نظامی و سیاسی کشور تکرار شده بود، روایت مقاومت مردمی در دزفول اهمیت داشت و کلمه «الف دزفول» را به این دلیل انتخاب کردم که رژیم بعث هرگاه قصد موشک باران داشت، همواره دزفول در بحث موشک‌باران در لیست الف آن‌ها قرار داشت.

دفاع‌پرس: این کتاب شامل چه اطلاعاتی است؟

این کتاب خاطرات شخصی من از دفاع مقدس و دوستانم از دفاع مقدس است. البته این خاطرات سیر تاریخی دارند و از قبل جنگ شروع می‌شود و تا عملیات فتح‌‎‎المبین ادامه پیدا می‌کند. قصدم از نوشتن این کتاب ایجاد مجموعه آثاری در این زمینه بود که هنوز فرصت مناسبی برای تحقق آن را پیدا نکرده‌انم.

«دژ مقاومت» نوشته غلامرضا کاج و «دزفول دژ استوار» نوشته احمد لطیف‌پور از دیگر آثاری است که در این زمینه چاپ کرده‌ایم؛ این دومین موضوعی بود که ما در فعالیت‌هایمان روی آن متمرکز شدیم و احساس می‌کنیم خلا وجود دارد و آثار متناسبی را منتشر کردیم.

یگان‌نویسی موضوع دیگری است که ما از یگان مردم نهاد دزفول که لشکر ۷، ولی عصر (عج) بود و هم‌ا‌کنون با عنوان سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) فعالیت دارد. ما به کمک فرماندهان قدیمی لشکر ۱۴ کتاب پیش‌بینی کردیم؛ چراکه این لشکر در ۱۴ عملیات مهم شرکت داشت و تصمیم گرفتیم در هر کتاب به فعالیت لشکر در یک عملیات بپردازیم.

چاپ ۴۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس/ تعدد ناشران دفاع مقدس مضرر است

خوشبختانه این کار که از سال ۱۳۹۴ شروع شده را با چاپ هفت کتاب با عناوین «فاتحان سایت و رادار» درخصوص عملیات فتح‌المبین، «فاتحان شلمچه» درخصوص عملیات بیت‌المقدس و ... انجام داده‌ایم؛ هر کدام از این کتاب‌ها عناوین مختلفی دارند.

دفاع پرس: ویژگی این دست از کتاب‌های چیست؟

ویژگی این کتاب‌ها پر راوی بودن آن‌هاست. بالای ۲۵۰ راوی از فرماندهان تا نیرو‌های پایین‌تر در این کتاب‌ها خاطرات خود را در قالب مصاحبه بیان کرده‌اند و سعی می‌شود در این پازل بزرگ عملیات، نقش لشکر ۷ بیان شود که ان‌شالله هفت جلد بعدی آن در آینده منتشر خواهد شد.

دفاع پرس: ظاهرا کتاب‌هایی را در زمینه موشکی چاپ کرده‌اید، توضیحاتی را در خصوص این آثار بفرمائید.

ما در حوزه‌هایی فعالیت داشته‌ایم که سایر ناشران کمتر به آن ورود پیدا کرده‌اند. یکی از این حوزه‌ها مثلاً موضوع زنان شهیده است؛ ما در این زمینه شاید بیشترین حجم کتاب را درخصوص شهدای زن نوشته‌ایم. «دختری کنار شط»، «فرشته نجات» و چندین کتاب دیگر درخصوص زنان شهید و رزمنده نوشته‌ام.

نقش پهپاد‌ها در جنگ موضوع دیگری است که ما در نشر نیلوفران به آن پرداختیم. ما اولین کتاب را درخصوص نقش پهپاد‌ها نوشتیم که سه بار تجدید چاپ شد. عنوان این کتاب «نقش پهپاد در دفاع مقدس» است که به کمک ایمان بابایی نوشته شد. در همین حوزه، چون یگان پهپادی چهار شهید به انقلاب تقدیم کرده است، قصد داشتیم برای این شهدا چهار کتاب تولید کنیم، اما تاکنون فقط توانسته‌ایم یک کتاب با عنوان «ستاره گمنام» درباره شهید حمیدرضا زارعی یکی از خلبانان پهپاد بنویسیم.

نقش موشکی در جنگ موضوع دیگری است که همواره مورد غفلت قرار گرفته است که ما به این موضوع ورود پیدا کردیم و توانسته‌ایم چند کتاب با عنوان «ستارگان راه روشن» را چاپ کنیم که تمام شهدای موشکی در حوادث مختلف را در آن گردآوری کرده‌ایم. بعد از این کتاب، کتاب «پاییز ۶۳» را چندبار چاپ کردیم که خاطرات ۱۳ نفر از بچه‌های موشکی از جمله شهید حسن تهرانی‌مقدم که در سوریه آموزش می‌بینند را آورده است.

این کتاب به سفارش شخص شهید حسن تهرانی‌مقدم به‌نگارش درآمده بود و دقیقاً روزی که کتاب چاپ شد، انفجار صورت گرفت و ایشان به‌شهادت رسیدند و متاسفانه موفق نشدند این کتاب را ببینند.

بچه‌های خلبان پهپاد در قضایای سوریه نقش مهم و محوری داشتتند به‌طوری که ما شش شهید از تیم پهپادی در سوریه داشتیم که در پایگاه «تی‌فور» مورد شناسایی و مورد موشک‌باران قرار می‌گیرند. بنا داریم از این شش شهید پهپادی، شش کتاب زندگینامه نوشته شود.

چاپ ۴۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس/ تعدد ناشران دفاع مقدس مضرر است

اولین کتاب از این مجموعه تحت عنوان «پرواز از تی‌فور» که به زندگی تنها مدافع حرم شهید استان خراسان جنوبی، شهید مرتضی بصیری‌پور می‌پردازد، چاپ شد.

دفاع‌پرس: مهم‌ترین مسئله و مشکل شما به‌عنوان ناشر دفاع مقدس چیست؟

ناشران دفاع مقدس به برکت توجه مسئولین زیاد شده‌اند به‌گونه‌ای که در هر استان ادارت حفظ آثار سپاه هرکدام اداره نشر دارند. آسیب کار این انتشارات‌ها تداخل کاری است که به‌وجود می‌آید و به سطح علمی کتاب ضربه می‌زند؛ چراکه هیچ چیز بدتر از اینکه یک کتاب غیرعلمی و غیرکارشناسی چاپ شود وجود ندارد و منجر به کم شدن جمعیت کتاب‌خوان ما بشود. یعنی وقتی مخاطب با یک کتاب مواجه شود فکر کند که همه کتاب‌های دفاع مقدس در همین سطح هستند.

من فکر می‌کنم اگر به‌جای ایجاد انتشارات مختلف در سطح استان‌ها، ناشران خصوصی تقویت و حمایت می‎شدند، زودتر و بهتر نتیجه می‌‎داد تا اینکه سطح گسترده‌ای از ناشران ایجاد شود و به موازی کاری و کار‌های بی‌کیفیت بپردازند. در شرایط فعلی من به این ناشران خوشبین نیستم، ولی امیدوارم در آینده ترتیبی انجام شود تا از لحاظ محتوایی نیز تقویت علمی صورت بگیرد.

انتهای پیام/ ۱۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار