به روز شده در: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
یاشار نادری در آئین افتتاحیه گنجینه تصویری دفاع مقدس:
رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح گفت: سیاست روایت فتح در اختیار گذاشتن گنجینه به اهالی فرهنگ و هنر است.
کد خبر: ۳۸۲۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵ - 05February 2020

سیاست روایت فتح در اختیار گذاشتن گنجینه به اهالی فرهنگ و هنر استبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، مراسم آیین افتتاحیه بزرگترین گنجینه تصویری آثار دفاع مقدس همزمان با دهه فجر در محل بنیاد فرهنگی روایت فتح و با حضور سید محمد یاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، سردار حمیدرضا تقی زاده رئیس بنیاد تعاون بسیج، سردار عبدالرضا آزادی معاونت فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین، عبدالرضا دهقانی مدیر عامل موسسه رزمندگان و جمعی دیگر از اعضای هیئت مدیره بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

در ابتدای این مراسم نادری، رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح ضمن خیرمقدم به میهانان و تبریک ایام دهه فجر در باره این گنجینه گفت: صحبت از گنجینه تصویری انقلاب و دفاع مقدس است؛ گنجینه محل نگهداری یک شیء ارزشمند بوده که ما لازم است به واسطه صیانت و مراقبت از آن تمهیداتی را پیش بینی کنیم و نسبت به آن مسئولیتی داریم، وقتی صحبت از گنج می‌کنیم یعنی یک سرمایه داریم که باید از آن مراقبت کنیم و نکته مهم این است که این گنجینه باید برای خود و محیط اطرافش ارزش افزوده هم داشته باشد.

وی افزود: برای به دست آمدن این گنجینه شهدای بسیاری داده ایم و به معنای واقعی کلمه مجاهدت‌ها شده است؛ لذا مسئولیتی داریم که اولا قدرشناس کسانی باشیم که این گنجینه را استخراج کرده و تحویل ما داده‌اند؛ ثانیا نسبت به آن و در مقابل نسل آینده تکلیفی بر گردن ماست که از آن درست مراقبت و محافظت بکنیم و به بهترین نحو ممکن از آن بهره برداری کنیم.

نادری با تاکید بر تلاش بسیار گروه مستند روایت فتح برای راه اندازی این گنجینه اظهار داشت: ساماندهی منظمی نسبت به آرشیو تصویری انقلاب و دفاع مقدس در مجموعه صورت گرفته و انشاالله بتواند مورد استفاده اهالی فرهنگ و هنر قرار بگیرد. مستحضر هستید که آرشیو انقلاب در سازمان صدا و سیما خیلی ارزان فروخته شد و نتیجه در اختیار قرار دادن آن تولید آثاری علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.

رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح ادامه داد: از همه عزیزانی که در این بنیاد فرهنگی از بدو تاسیس تا کنون زحمت کشیدند، تلاش کردند و مجاهدت کردند، تشکر می‌کنم، چراکه امروز این سرمایه بسیار ارزشمند را در اختیار ما قرار داده اند؛ روح سید شهیدان اهل قلم آقا سید مرتضی آوینی انشاالله شاد باشد و همه کسانی که یار و همراه و همسنگر او بودند انشاالله اجرشان در محضر خداوند متعال محفوظ است.

رفیعی: گنجینه تصویری دفاع مقدس ما در خاورمیانه بی‌نظیر است

روح الله رفیعی، مدیر گروه مستند روایت فتح در این مراسم گفت: میزان فیلم‌هایی که در طول این سال‌ها در مجموعه روایت فتح موجود بود چیزی حدود دوازده هزار حلقه فیلم بوده که جمع آوری شده و حدود ۸۵۰ حلقه نگاتیو و پزتیو بوده که الحمدلله بیش از نیمی از این‌ها امروز تبدیل شده و آماده استفاده است.

وی تصریح کرد: غیر از این موارد حدود چهار هزار و پانصد حلقه فیلم هست که از مجموعه‌های هم سو جمع آوری شده و به این گنجینه اضافه شده است و تقریبا آنچه که ما امروز در گنجینه تصویری دفاع مقدس داریم در خاورمیانه بی نظیر است و شاید اگر اطلاعات جامع تری داشتیم می‌توانستیم بگوییم جزء معدود مواردی است که شاید غیر از آلمان و کره دیگر در کشوری آرشیو جنگ قوی‌ای نداریم.

رفیعی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد اطلاعات لیست شده و در پایگاه داده آماده است، گفت: از اینجا به بعد ما نگاهمان به مسئولان بالادستی است تا بتوانیم آن را توسعه دهیم، ضرورت هوش مصنوعی برای آشیو امری اجتناب ناپذیر بوده و قطعا باید در این مسیر از کمک دوستان استفاده کنیم تا بتوانیم بهره برداری درست و صحیحی از این موارد داشته باشیم. گنجینه‌ای که امروز مشاهده می‌کنید در فضای حدود ۲۵۰ متر آماده شده و تمام فرآیند آرشیو امروز در داخل طبقات به صورت متمرکز انجام می‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: در ساخت این آرشیو غیر از ساخت فیزیکی و زیرساخت اصلی آن از امکانات موجود در مجموعه استفاده کردیم و چیزی اضافه بر هزینه‌های مجموعه گرفته نشده است.

انتهای پیام/ ۱۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها