به روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
«عدنان الزرفی» مامور تشکیل کابینه عراق امروز نشستی را با سفرای پنج کشور عضو دائم شورای امنیت برای بررسی تشکیل دولت جدید در عراق و موضوع شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت برگزار کرد.
کد خبر: ۳۸۹۲۸۰
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۸ - 25March 2020

نشست مامور تشکیل کابینه عراق با سفرای کشور‌های عضو دائم شورای امنیتبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، «عدنان الزرفی» مامور تشکیل کابینه عراق بعد از ظهر امروز چهارشنبه با سفرای کشور‌های عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، فرانسه، آمریکا و انگلیس دیدار کرد.

دفتر اطلاع رسانی الزرفی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «الزرفی در دیدار با سفرای کشور‌های عضو دائم شورای امنیت در محل اقامت خود درباره بحران شیوع کرونا در جهان و عراق و موضوع کاهش قیمت نفت و در بازار‌های جهانی و آینده روابط بین المللی در سایه پیامد‌های خطیر این دو چالش پرداخت».

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، در ادامه این بیانیه آمده است: «نشست مذکور اوضاع سیاسی در عراق را در سایه تاخیر در تشکیل کابینه را بررسی کرد و الزرفی دیدگاه خود درباره تشکیل دولت ملی مرکب از همه طیف‌های عراقی که از کفایت و قدرت برای مقابله با بحران‌های داخلی و خارجی برخوردار باشد، مطرح کرد.»

بر اساس بیانیه مذکور، مامور تشکیل کابینه عراق بر ضرورت پاسخ به خواسته معترضان و تحصن کنندگان در شهر‌های مرکز و جنوب عراق، برگزاری انتخابات زودهنگام آزاد و شفاف با همکاری سازمان ملل، از بین بردن همه مظاهر مسلحانه و انحصار سلاح به دست دولت به گونه‌ای که اقتدار و حاکمیت عراق را حفظ کند تاکید کرد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق ۲۷ اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

وی از زمان مکلف شدن طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

در عراق هم با ثبت ۳۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شمار کل مبتلایان به ۳۴۶ نفر رسیده است که از این میان ۲۹ نفر جان باختند و ۸۹ نفر بهبود یافتند.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار