به روز شده در: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۷
برنامه‌ریزی حج تمتع ۹۹ از سوی مسؤولان کشورمان در حال انجام است و با توجه به درخواست عربستان مبنی بر عدم برنامه‌ریزی برای حج تمتع سال جاری به دلیل شیوع کرونا، ایران نامه‌ای برای تعیین تکلیف نهایی حج به عربستان ارسال کرده است.
کد خبر: ۳۹۰۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲ - 06April 2020

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، نام‌نویسی از زائران حج تمتع از نهم اسفندماه آغاز شد و بر اساس اطلاعیه سازمان حج و زیارت در ابتدا دارندگان فیش حج تمتع تا ۳۰ فروردین ۸۶ امکان ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع را به عنوان زائر اصلی داشتند.

کمتر از یک هفته، نیمی از ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شدند و از ۲۱ اسفندماه نیز نام‌نویسی تکمیل ظرفیت حج تمتع برای دارندگان فیش حج تا تاریخ نیمه اردیبهشت ۸۶ آغاز شد و زائران ذخیره نیز اقدام به ثبت‌نام کردند.

این امر در حالی رخ داد که کرونا در کشورهای مختلف در حال شیوع بود و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر برپا نشدن حج تمتع از سوی سعودی‌ها شنیده می‌شد، اما به گفته مسؤولان سازمان حج و زیارت تا پایان سال گذشته حدود ۶۰ درصد ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شده بود.

۳۰ درصد ظرفیت کاروان‌های حج خالی است/ اولویت‌های جدید به زوی اعلام می‌شود

با شیوع کرونا در جهان و نامشخص بودن زمان بهبود بیماران و مهار این ویروس، چندی پیش عربستان از کشورهای اسلامی خواست تا برنامه‌ریزی برای حج تمتع سال ۱۴۴۱ را متوقف کنند.

با وجود اعلام رسمی عربستان برای عدم برنامه‌ریزی حج تمتع، سازمان حج و زیارت به دلیل اینکه عربستان به صورت قطعی از برپایی یا عدم برپایی حج تمتع خبر نداده است، همچنان در حال برنامه‌ریزی برای تشرف زائران خانه خدا به حج تمتع ۹۹ است.

امروز نیز جلسه شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با حضور مسؤولان این دو نهاد که به عنوان متولی اعزام زائران خانه خدا هستند، برگزار شد.

در این جلسه نیز به ادامه روند نام‌نویسی از حجاج و برنامه‌ریزی برای برپایی حج تمتع اشاره شد. همچنین با توجه به عدم تکمیل ظرفیت کاروان‌ها و وجود حدود ۳۰ درصد ظرفیت خالی، مقرر شد تا به زودی اولویت‌های جدید حج تمتع اعلام می‌شود.

ارسال نامه ایران به عربستان برای تعیین تکلیف حج ۹۹

علاوه بر این، مسؤولان حج کشورمان پس از درخواست عربستان درباره برنامه‌ریزی کشورهای اسلامی برای حج تمتع ۹۹ به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، به عربستان نامه‌ای زده‌اند تا سعودی‌ها نظر نهایی خود درباره برپایی مناسک حج تمتع ۹۹ را اعلام کنند.

بر همین اساس، با توجه به اینکه عربستان هنوز به صورت نهایی اعلام نظر نکرده، روند برنامه‌ریزی حج تمتع ۹۹ با جدیت در حال انجام است و جلسات آموزشی زائران خانه خدا نیز به زودی به صورت غیرحضوری آغاز می‌شود.

امسال در صورت برپایی حج تمتع و موافقت سعودی‌ها برای برپایی مناسک حج ابراهیمی، ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی به حج تمتع مشرف می‌شوند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها