به روز شده در: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵
سی و دومین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی بانوان راوی دفاع‌مقدس با موضوع «بررسی روایت در سینمای دفاع‌مقدس» با حضور انسیه شاه‌حسینی برگزار شد.
کد خبر: ۳۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۶ - 01October 2013

خاطره انسیه شاه حسینی از یک سکانس فیلم «زیباتر از زندگی»

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس به نقل از ایسنا، انسیه شاهحسینی در این نشست خطاب به بانوان رزمنده جانباز و روایتگر گفت: از حضور در جمع شما خجالت میکشم و احساس میکنم به عنوان یک کودک در برابر استاد ایستادهام.چه بگویم که شما نمیدانید؟ از چه خاطرهای حرف بزنم که برای شما ملموس نباشد. احساس میکنم هرچه بگویم تنها کاریکاتوری از آن تصاویر زیبای واقعیتها است.

وی ادامه داد: من قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم دست به قلم بودم اما پیروزی انقلاب باعث شد بهتر و راحتتر قلم بزنم و فرصت بسیاری برای نوشتن ایجاد شد. وقتی هم جنگ تحمیلی آغاز شد به دنبال این بودم که با حضور در جنگ از نزدیک دفاع از کشورم را ببینم و آن را به تصویر بکشم بنابراین نامهنگاریهای زیادی انجام دادم و در نهایت با حضور من در جبهه موافقت شد هر چند در این راه سختیهایی متحمل شدم اما فرموده حضرت امام مبنی بر این که جنگ برای ما نعمت است، برایم مسجل و مجسم شد و حضور در جنگ نگاه جدیدی به من در زندگی داد.
 
کارگردان فیلم «شب به خیر فرمانده» ادامه داد: «فیلم زیباتر از زندگی» که بخشی از زندگی شهید حسین علمالهدی را روایت میکند آبانماه امسال اکران میشود. قصه این فیلم را طوری نوشتهام که آنهایی که به سینما میروند علم الهدی را خوب بشناسند و فکر نکنند که افرادی همچون علم الهدی نگاه بستهای به زندگی داشتند. آنها هم احساس داشتند.
 
وی یادآور شد: دانشگاهیان از اکران این فیلم استقبال کردهاند و امیدوارم با نمایش آن بخشی از دین خودم را به دفاع مقدس و شهیدان ادا کرده باشیم. هر چند معتقدم بیشتر از این میتوان به نقش دانشجویان در دفاع مقدس پرداخت.
شاه حسینی گفت: وقتی فیلم «شب بخیر فرمانده» را میساختم تابستان بود و به دلیل سختی کار و گرمای زیاد هر شب زیر «سرم» میرفتم. بعد از پایان فیلمبرداری هم سر مزار حسین علم الهدی میرفتم و به حسین میگفتم کمک کن این فیلم را به خوبی تمام کنم، قول میدهم یک فیلم در مورد تو بسازم و معتقدم علم الهدی به من کمک کرد و من هم با ساخت فیلم زیباتر از زندگی، به قولم عمل کردم.
 
وی در مورد انتخاب بازیگر نقش حسین علم الهدی هم گفت:خیلی به دنبال بازیگر گشتم. کسانی بودند که شباهت زیادی به علم الهدی داشتند اما بازیگری بلد نبودند. در نهایت حامد کمیلی را انتخاب کردم و در بر سر مزار شهید علم الهدی هم با کمیلی در مورد بازی در این فیلم صحبت کردم.
 
وی به یکی از خاطرات خود از ساخت فیلم زیباتر از زندگی اشاره کرد و گفت: یکی از سکانسهای فیلم مربوط به شب قبل از شهادت حسین علمالهدی و یارانش در هویزه است. صادق آهنگران هم گفته بود تنهایی حسین در آن شب را یادت باشد که خوب بپردازی. ما در فصل تابستان فیلمبرداری میکردیم و برای به تصویر کشیدن آن شب حداقل به وزش نسیم نیاز داشتیم. گفتم خدابا کمک کن این سکانس خوب از آب دربیابد. عصر بود و هم چیز آرام. باورم نمیشد درخواستم به همین زودی اجابت شود. یک باره هوا ابری شد و رعد و برق و باران درگرفت. به حامد کمیلی گفتم حالا برو مقابل دوربین. حسین در چنین شبی از تمام زیباییهای دنیا خداحافظی میکند. هر کار میتوانی انجام بده تا این حس به را به خوبی منتقل کنی و کمیلی به خوبی توانست این حس را منتقل کند.وقتی فیلمبرداری تمام شد باران هم قطع شد و آفتاب درآمد.همه عوامل فیلم حیرت کرده بودند. مخصوصا این که هوا درست پس از پایان فیلمبرداری از این سکانس صاف شده بود. اگر میخواستیم این صحنه را با وسیله دیگری نمایش دهیم غیرطبیعی جلوه میداد و به دل بیننده نمینشست. من این را از کرامات شهدا میدانم.
 
در ادامه این نشست که با سالروز شهادت شهید محمد جهان آرا مصادف شده بود، خاطراتی از این شهید توسط بانوان خرمشهری بیان شد.
 
انسیه شاهحسینی متولد سال 1333، فارغالتحصیل کارگردانی سینما است و کارگردانی فیلمهای «غروب شد بیا»، «شب بخیر فرمانده»، «پنالتی» و «زیباتر از زندگی» را در کارنامه هنری خود دارد.
 
وی اولین بانوی رزمندهای است که با موضوع دفاع مقدس فیلم میسازد و جایزه ویژه کلیسای کاتولیک به خاطر نگاه انسانی برای فیلم «شب بخیر فرمانده»، تحسین ویژه و تقدیر از جشنوارههای فوکوئوکای ژاپن، جایزه ویژه تماشاگران از جشنواره وسول فرانسه، لوح تقدیر از جشنواره فیلم فجر را کسب کرده است.
 
جلسههای هماندیشی بانوان راوی دفاع مقدس به صورت ماهانه و با حضور راویانی چون سیده زهرا حسینی راوی کتاب «دا»، شمسی سبحانی راوی کتاب «از چندهلا تا جنگ»، معصومه رامهرمزی راوی کتاب «یکشنبه آخر»، زهره ستوده راوی کتاب «پاییز 59»، شهلا غیاثوند راوی کتاب «اینک شوکران3»، مینا کمایی راوی کتاب «دختران اُ پی دی»، فرشته ملکی راوی کتاب «اینک شوکران1» و ... برگزار میشود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار