به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
روحانی در دیدار رئیس مجلس گرجستان:
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه معتقدیم باید به همه پیامبران الهی و ادیان آسمانی احترام گذاشت، گفت: همه باید به فرهنگ‌های یکدیگر نیز احترام بگذارند، نمی‌شود ادعای احترام به ملتی داشت، اما به فرهنگ و دین آن ملت بی‌احترامی کرد.
کد خبر: ۳۹۴۲۸
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۱ - 25January 2015

باید به همه پیامبران و ادیان الهی احترام گذاشت/شتاب در مناسبات و همکاری‌های تهران و تفلیس ضروری است

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، به نقل از پایگاه اطلاعرسانی ریاستجمهوری، حسن روحانی رئیسجمهور کشورمان روز یکشنبه در دیدار «داویت اوساپا شویلی» رئیس مجلس گرجستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان روابط نزدیکتر بین دو کشور است و این سفر میتواند نقطه عطف و آغاز خوبی برای ایجاد تحرک در روابط تهران – تفلیس باشد.
روحانی اظهارداشت: به رغم ظرفیتها و امکانات گسترده ایران و گرجستان، روابط اقتصادی دو کشور محدود بوده و باید با تشویق بخش خصوصی به سرمایهگذاریهای مشترک و تقویت فعالیت اتاقهای بازرگانی، مناسبات و همکاریهای خود را در همه زمینهها بیش از پیش گسترش دهیم.
رئیسجمهور، حوزه انرژی را یکی از زمینههای مناسب برای همکاریهای گسترده بین دو کشور دانست و گفت: گرجستان میتواند یکی از راههای صادرات گاز ایران به اروپا باشد و از سوی دیگر کریدور شمال به جنوب و مسیر خطآهن جمهوری اسلامی ایران، میتواند بنادر گرجستان را به خلیج فارس و دریای عمان متصل کند.
روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی دارد در زمینه مسایل علمی و فرهنگی، همکاری های خود را با گرجستان گسترش دهد.
رئیسجمهور در ادامه اهمیت همکاریهای دو کشور در زمینه مسایل منطقهای را مورد تأکید قرار داد و گفت: در خصوص مسایل منطقهای همه باید با یکدیگر همکاری کنیم و راهی جز همکاری برای ایجاد ثبات و امنیت وجود ندارد.
روحانی با بیان اینکه وجود تنش بین کشورهای همسایه به ضرر همه و ثبات و امنیت منطقه است، تصریح کرد: راه برقراری صلح و ثبات این است که همه به مرزهای جغرافیایی دیگر احترام گذاشته و چنانچه مشکلی وجود دارد آن را از طریق گفتوگو، حل و فصل کنند.
وی همچنین با تأکید بر اینکه باید بین ادیان، فرهنگ ها و تفکرات مختلف هم ارتباط دوستانه و نزدیکی وجود داشته باشد، اظهارداشت: معتقدیم که باید به همه پیامبران الهی و ادیان آسمانی احترام گذاشت.
روحانی اضافه کرد: همه باید به فرهنگهای یکدیگر نیز احترام بگذارند، نمیشود ادعای احترام به ملتی داشت، اما به فرهنگ و دین آن ملت بیاحترامی کرد.
رئیسجمهور تصریح کرد: همه باید دست به دست یکدیگر داده و با افراطگرایی، خشونت و تروریسم مقابله کنیم.
روحانی ارتباط نزدیک پارلمانها را در توسعه روابط ایران و گرجستان بسیار مؤثر دانست و گفت: دولت از رفت و آمد و روابط نزدیک پارلمانهای دو کشور حمایت میکند.
داوییت اوساپا شویلی رئیس مجلس گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه روابط دو کشور در سالهای اخیر گسترش یافته ،اظهارداشت: امروز همکاریهای خوبی بین وزارتخانههای انرژی و اقتصاد تهران - تفلیس برقرار است و مصمم هستیم، اینگونه همکاریها را هر چه بیشتر گسترش دهیم.
وی با تأکید بر اینکه گرجستان مایل است تحرک جدیدی در همکاریها و روابط دو کشور ایجاد کند، گفت: معتقدیم که باید گامهای مهمی به سمت توسعه و تعمیق همکاریها در بخشهای مختلف برداریم.
رئیس مجلس گرجستان گفت: در شرایط پیچیدهای که بر منطقه حاکم شده، مایل هستیم که روابط و همکاریهای ایران و گرجستان به الگوی همکاری دو ملت و دو دولت، برای کل منطقه و جهان تبدیل شود.
داوییت اوساپا شویلی با اظهار امیدواری از روند مذاکرات ایران با 1+5 و اینکه موفقیت این مذاکرات شرایط و امکانات جدیدی را برای همکاریهای گسترده با کشورهای جهان ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: گرجستان معتقد است در شرایط کنونی هم نباید وقت را تلف کرده و میتوانیم طرحها و پروژههای بزرگی را بررسی و عملیاتی کنیم و با جدیت در این مسیر حرکت میکنیم.
رئیس مجلس گرجستان همچنین با اشاره به جایگاه برجسته ایران در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به روابط نزدیک خود با کشورهای منطقه میتواند نقش مثبتی در زمینه برقراری صلح و ثبات در منطقه بویژه قفقاز جنوبی ایفا کند و در این عرصه میتوانید گرجستان را شریک خود تلقی کنید.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار