به روز شده در: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
یکی از شناور‌های سبک نداجا در محدوده آب‌های بندر جاسک دچار سانحه شد.
کد خبر: ۳۹۶۰۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۵ - 11May 2020

بروز حادثه برای یک شناور نیروی دریایی ارتشبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس از بروز حادثه برای یکی از شناور‌های سبک این منطقه در محدوده آب‌های بندر جاسک خبر داد.

بنا بر این گزارش، بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناور‌های نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.

در اخبار منتشره درباره این حادثه، از شناور «کنارک» نام برده شده است. شناور کُنارک با شماره بدنه ۱۴۰۳، یکی از چند شناور کلاس «هندیجان» در نیروی دریایی است که وظیفه اصلی لجستیک و پشتیبانی را برعهده دارند.

شناور‌های این کلاس، ساخت کارخانه کشتی‌سازی damen هلند هستند که با شناسه MIG-S-۴۷۰۰-SC شناخته می‌شوند.

شناور‌های کلاس هندیجان، (ازجمله شناور سانحه‌دیده کنارک) دارای ۴۷ متر طول و ۸.۵ متر عرض بوده و آبخور آن‌ها نیز ۲.۹ متر است.

این شناور‌ها با قابلیت حمل و جابجایی ۴۶۰ تُن بار، می‌توانند نقش یک شناور تدارکاتی سبک و یا نیروبر به تعداد بیشتر از ۱۰۰ نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا کنند.

مین‌ریزی و حمل آب با ظرفیت ۴۰ تن و پذیرش بار تا سقف ۴۰ تن فقط بر روی عرشه نیز از دیگر توانایی‌های این ناو است.

اگرچه این شناور‌ها همان‌طور که گفته شد، وظیفه اصلی پشتیبانی را برعهده دارند، ولی برخی از آن‌ها (ازجمله کنارک) در سال‌های اخیر به تسلیحات مختلف نظیر موشک‌های کروز نور نیز مجهز شدند و درکنار وظیفه اصلی خود، می‌توانند در نقش یک شناور گشتی نیز ظاهر شوند.

از دیگر تسلیحات نصب شده بر روی این شناور‌ها می‌توان به یک قبضه توپ ۲۰ میلی‌متری اورلیکن نیز اشاره کرد.

البته بر روی برخی از این شناور‌های کلاس هندیجان، بجای موشک کروز، لانچر‌های پهپاد نصب شده که به آن‌ها در مأموریت‌های شناسایی کمک شایانی می‌کنند.

شناور کنارک در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷ با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک الحاق شده بود.

این شناور در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها