به روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
ظریف:
وزیر امور خارجه گفت: بعضی از دوستان اروپایی ما فکر می‌کنند که مکانیسم حل و اختلاف فقط در اختیار آنها بوده است؛ ولی این ایران بود که برای اولین بار از این مکانیسم استفاده کرد.
کد خبر: ۴۰۴۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹ - 06July 2020

ایران برای اولین بار از مکانیسم حل اختلاف در برجام استفاده کردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه عصر امروز (دوشنبه) در سخنرانی خود در نشست گفت‌وگوهای مدیترانه (MED2020) که به‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: برای اولین بار از مکانیسم حل اختلاف در نوامبر ۲۰۱۶ استفاده کردیم و بعد از خروج ترامپ از برجام در می ۲۰۱۸، ما برای دومین بار درخواست این مکانیسم را کردیم.

ظریف ادامه داد: بعضی از دوستان اروپایی ما فکر می‌کنند که مکانیسم حل و اختلاف فقط در اختیار آنها بوده است؛ ولی این ایران بود که برای اولین بار از این مکانیسم استفاده کرد.

وی گفت: اروپاییان تعهداتی دادند که باید به آن عمل می‌کردند. آنها به این تعهدات عمل نکردند و ایران آماده است که اگر آنها تعهدات خود را کامل اجرایی کنند، ما هم تعهدات خود را کاملاً به اجرا دربیاوریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ایران در طول ۴۰ سال تحریم، همیشه ایستادگی کرده است. آنها می‌گویند غذا و دارو جزو تحریم نیست؛ ولی در واقع هیچ بانکی حاضر نیست که برای خرید دارو و غذا پول منتقل کند. ما احتیاجی به کمک مالی نداریم، ما پول داریم و می‌خواهیم از پولی که در اروپا و یا کره جنوبی داریم، استفاده کنیم تا دارو و غذا بخریم.

ظریف عنوان کرد: اروپاییان اینستکس را راه‌اندازی کردند؛ ولی هیچ پولی در این مکانیسم قرار ندادند. اروپا باید در مقابل ویروس یکجانبه‌گرایی بایستد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها