به روز شده در: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
روسیه نسبت به توانمندی کشورهای غربی برای اقناع گروه های شورشی سوریه به منظور شرکت در کنفرانس صلح سوریه در اواسط ماه جاری میلادی ابراز تردید کرد.
کد خبر: ۴۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۱ - 01October 2013

تردید روسیه نسبت به برگزاری کنفرانس صلح سوریه

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس به نقل "ریانووستی"، با توجه به عدم یکپارچگی میان گروه های شورشی در سوریه و همچنین عدم تمایل برخی از آنها برای مشارکت در مذاکرات صلح برای حل بحران، "سرگی لاوروف" وزیر خارجه روسیه، بیان کرد نسبت به توانمندی کشورهای غربی و دیگر حامیان گروه های شورشی برای اقناع آنها به منظور شرکت در کنفرانس صلح در اواسط اکتبر تردید دارد.

در این رابطه لاوروف گفت: روسیه به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار در سوریه که همواره بر برگزار کنفرانس ژنو دو تاکید کرده است، پس از توافق با امریکا برای تخریب تسلیحات شیمیایی سوریه پیشنهاد داد کنفرانس صلح ژنو در در اواسط اکتبر برگزار شود ولی در دوره کنونی معتقد است به دلیل امکان عدم رضایت شورشیان برای شرکت در این مذاکرات صلح و عدم توانمندی حامیان آنها در اقناع این گروه ها، ممکن است مذاکرات صلح در زمان مقرر برگزار نشود.

گفتنی است این سخنان وزیر خارجه روسیه در مورد امکان عدم برگزاری کنفرانس صلح سوریه در زمان مقرر در حالی بیان شد که "اخضر ابراهیمی" فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت: "زمان معین برای مذاکرات 100 درصد قطعی نیست و به دلیل عدم یکپارچگی میان شورشیان ممکن است این مذاکرات برگزار نشود".

شایان ذکر است دولت سوریه پس از توافق امریکا و روسیه در مورد تخریب تسلیحات شیمیایی خود ضمن همکاری کامل در این زمینه آمادگی خود برای شرکت در مذاکرات صلح موسوم به ژنو دو را اعلام کرده است ولی به دلیل اختلافات میان گروه های شورشی هنوز اطمینانی از مشارکت آنها در این مذاکرات وجود ندارد و برخی از گروه های شورشی تندرو مخالفت خود با تلاش های بین المللی به منظور حل سیاسی بحران را اعلام کرده اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار