به روز شده در: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
در پی درگذشت «خسرو سینایی» کارگردان سینما، مسئولین سینمایی با صدور پیام‌هایی درگذشت این کارگردان سینما را تسلیت گفتند.
کد خبر: ۴۰۸۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰ - 02August 2020

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، در پی درگذشت «خسرو سینایی» کارگردان سینما، مسئولین فرهنگی و هنری با صدور پیام‌هایی درگذشت این کارگردان سینمای ایران را تسلیت گفتند.

متن پیام محمد حمزه‌زاده رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری به شرح است:

سینمای ایران هنرمندی نجیب و فیلمسازی بزرگ را از دست داد. کارگردانی که همواره کوشید در آثار ارزشمندش سینما را در خدمت اعتلای انسانی و اخلاقی بکار گیرد و زیبایی‌های درون انسان را به تصویر  بکشد. داغ فقدان این هنرمند عزیز را به خانواده محترم ایشان و به جامعه فرهنگی و هنری ایران تسلیت می گویم.

در پیام «علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز آمده است:

انالله و اناالیه راجعون
جامعه‏‌ی سینمایی ایران، امروز یکی دیگر از چهره‏‌های ارزشمند و به یادماندنی خود را از دست داد و سینما و مردم هنردوستِ ایران زمین، به سوگِ یکی از نجیب ترین، شریف ترین و متین ترین شخصیت‌هایِ وزینِ هنرهایِ نمایشی نشسته اند.

داغ فقدان استاد «خسرو سینایی» امروز در حالی بر دل اهالی هنر نشست که او، هنوز تجربیات فراوانی برای به اشتراک گذاشتن با نسل آینده داشت. روحِ نازنینش، راهِ آسمان را غریبانه پیمود ولی خوشا بر احوالش که عمری را کریمانه زیست و هرآنچه به ودیعه نهاد، مهربانی و مهرورزی و مهرآسایی بود.

سینایی در بخش عمده‏‌ای از تاریخِ روشنفکری و فرهنگ مدرن ایران، حضور داشت و قطعه ای از میراثِ فرهنگ و هنر این سرزمین محسوب می‏‌شد که افسوس و حسرتِ از دست دادنش، به این زودی آرام نخواهد شد.

سینایی در هنر ایران، همواره روی مرزِ باریکِ میانِ دوگانه‏‌ی کهنه‏‌ی «هنر بازاری» و «هنر فاخر» ایستاده بود، او نه به خاطرِ بازار هیچگاه حاضر شد استانداردهای هنری آثارش را نادیده بگیرد و نه هیچگاه چنان غرق سنت‌ها و آدابِ نخبگانی شد،‌که مردمش را فراموش کند. این ویژگی، به ویژه در میان هم‏‌نسلان سینایی ویژگی ممتاز و متفاوتی محسوب می‏شود و ما انگشت‏‌شمار هنرمندانی داریم که بتوانند آنچه او به سینمای ایران افزود، ارائه دهند. سینایی راهی را در سینمای ایران گشود که به راحتی قابل پیگیری نیست.

امیدوارم راه و مشی هنری امثال خسرو سینایی، که عزیز سینمای ایران بود، پس از او نیز ادامه پیدا کند و پررنگتر از پیش در منظومه سینمای ایران خودنمایی کند.

از صمیم دل، هجرتش را به خانواده معزّز ایشان و سینماگران فرهیخته، تسلیت و تعزیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال، برای روحِ سترگش، آرامش ابدی آرزومندم.

علیرضا تابش
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار