به روز شده در: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
روحانی:
رئیس‌ جمهور گفت: بر مبنای بدبینانه تا یک سال دیگر هم درگیر کرونا هستیم. فعلاً مبنا را بر این می‌گذاریم که امسال و شاید سال آینده با این مشکل مواجه هستیم و کار اصلی در مقابل آن، تغییر در سبک زندگی است.
کد خبر: ۴۲۲۴۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲ - 19October 2020

روحانی: بر مبنای بدبینانه تا یک سال دیگر هم درگیر کرونا هستیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا اظهار داشت: هدف من از این جلسه بررسی پرونده این بیماری در هشت ماه گذشته است.

وی ادامه داد: بر مبنای بدبینانه تا یک سال دیگر هم درگیر این بیماری هستیم. فعلا مبنا را بر این می‌گذاریم امسال و شاید سال آینده مواجه با این مشکل هستیم و کار اصلی در مقابل آن تغییر در سبک زندگی است.

رئیس جمهور افزود: مهمترین مساله این است که ما مردم را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی قانع کنیم. با شرایطی که کشور دارد مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند. اینکه می‌بینیم رهبر انقلاب خودشان را نسبت به مصوبات ستاد ملزم می‌دانند، خیلی مهم است.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه برخی متخصصین با لحن یکسانی با مردم سخن نمی‌گویند، گفت: بشارت و انذار باید در کنار یکدیگر باشد. مردم اگر در کنار ما نباشند، موفق نمی‌شویم. مردم نباید فکر کنند از جریمه برای آن‌ها کیسه دوخته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: همه تلاش ما باید این باشد که طرف مبتلا نشود و اگر مبتلا شد، بستری نشود. محیط بیمارستان خودش می‌تواند مبتلاکننده باشد. ما باید زنجیره را متوقف کنیم. وقتی مطمئن شدیم، کسی مبتلا شده است، به دنبال آن برویم و ۲۰ یا ۳۰ نفر را دنبالشان برویم. لازمه آن است که تست را گسترش دهیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما آزمایشگاه‌هایمان را باید تکمیل کنیم. کیت‌هایی که مورد نیاز است را خریداری کنیم و بیاوریم و ما اینجا هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم. ۲۰  میلیون یا ۳۰  میلیون خرید کنیم. وزیر بهداشت ما گفت برای خرید واکسن ممکن است پولی که می‌دهیم به واکسن نرسد و ما گفتیم ایرادی ندارد. ما برای بهداشت و درمان مردم محدودیتی نداریم.

وی اظهار داشت: من این را منظم و مرتب در ستاد گفتم که هر فرد که مبتلا شد، خانواده، دوستان نزدیک و کسانی که با او همراه بودند را فراخوان کنیم و بلافاصله قرنطینه کنیم. ما مجازات سختی برای کسی که قرنطینه را رعایت نکند، گذاشتیم. هر فردی که مبتلا است و قرنطینه را بشکند، هر دفعه که از قرنطینه خارج می‌شود ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. مردم ما نباید از تعداد ابتلای زیاد بترسند و مهم نیست، اما اگر فوتی ما افزایش یافت، این به معنای آژیر خطر است.

رئیس قوه مجریه گفت: وزارت بهداشت اعلام کرده ۲۵ هزار تست PCR گرفته می‌شود من اینجا می‌گویم این تعداد تست را به ۱۵ هزار دیگر یعنی ۴۰ هزار برسانید و ما هم هزینه آن را می‌دهیم. من از نیروی انتظامی می‌خواهم مصوبات را اجرا و عمل کنند. هر موردی که باعث ابتلای بیشتر می‌شود را به مردم بگوئیم.

روحانی بیان کرد: در این جلسه مطرح شد که ما از تجربه کشور‌ها به خوبی استفاده کنیم. من خواهش می‌کنم بخش تحقیقات ما از تجربه همه کشور‌ها استفاده کنند. ما منابع مورد نیاز تخت‌ها و تجهیزات مورد نیاز را تأمین می‌کنیم. ما باید نیروی انسانی مورد نیاز را استخدام کنیم. ستاد‌های استانی همه پر تلاش هستند، اما استان تهران بار بیشتری بر دوشش است و همه ستاد‌های استانی اختیاراتی دارند که از آن‌ها استفاده کنند. اعلام قبل از اینکه ما بررسی کنیم، مشکلی را حل نمی‌کند و مردم را سردرگم می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه ستاد مقابله با کرونا زمان و وقت ندارد، بیان کرد: بعضی از موارد ممکن است به ظاهر مد نظر قرار گیرد، اما در مقام عمل ممکن است تأثیری نداشته باشد. چیزی که در مقام عمل تأثیرگذار است سبک زندگی و حذف زنجیره کرونا است.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه تعطیل می‌کنیم طرفی را که در خانه می‌مانیم چطور مدیریت کنیم. این فرد در خانه نمی‌ماند و تمام کار‌های عقب افتاده خود را انجام می‌دهد. دولت با همه امکاناتی که در اختیار قرار دارد اولویت اولش سلامت است.

رئیس جمهور تاکید کرد: با همه توان برای مسائلی که وزارت بهداشت و درمان ضروری می‌داند در خدمت هستیم. امیدوارم در کنار هم بتوانیم از این موج عبور کنیم. اگر واکسنی در دنیا کشف شد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد، این واکسن حتماً تهیه می‌شود. کسی جوری سخن نگوید که دولت، وزارت بهداشت، پزشکان و پرستاران از توان صد درصدی برای مقابله با این بیماری استفاده نمی‌کنند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها