به روز شده در: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
روزشمار جنگ ایران و عراق ـ 13؛
در شرایطی که رزمندگان ایران اسلامی در تلاش شبانه روزی برای بازپس‌گیری مناطق اشغال شده به سر می‌برند گروهگ منافقین خلق با حمایت رژیم بعث و اربابان غربی خود در گشوه کنار کشور دست به ترورهای گسترده می‌زدند.
کد خبر: ۴۲۲۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۵ - 22October 2020

آتش‌افروزی منافقان علیه کشور خود در اوج جنگ تحمیلیبه گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «آزادسازی سرزمین‌های ایران گام دوم: بستان» با عنوان فرعی «اوج‌گیری ترورهای کور؛ تشکیل دولت پس از بحران» شانزدهمین جلد از مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق است که وقایع روزهای 15 مهر تا 30 آذر 1360 را دربرمی‌گیرد.

این کتاب به قلم «علیرضا لطف‌الله زادگان» در 1208 صفحه مصور تدوین شده و توسط «مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس» منتشر شده است.

مطالعه روزهای جنگ تحمیلی به خصوص برای پژوهشگران و هنرمندانی که قصد ورود به این حوزه را دارند بسیار ضروری است و می‌تواند در خلق آثاری عاری از تحریف به آنها کمک کند.

بخش‌هایی از این کتاب طی روزهای آتی منتشر می‌شود که بخش سیزدهم آن را در ادامه می‌خوانید:

جهاد با منافقین

«امروز (1 آبان 1360) عناصر وابسته به گروه‌های مسلح غیرقانونی با مین‌گذاری، شلیک خمپاره، گروگان‌گیری و راه‌بندان، تلفات و خسارت‌هایی به نیروهای نظامی و مردم شهرهای مهاباد، شاهین‌دژ، بانه، سنندج و ارومیه وارد کردند. همچنین امروز سپاه پاسداران در گزارشی اعلام کرد که در هفته گذشته در منطقه کامیاران، 12 نفر از وابستگان به دو گروه کومه له و دمکرات خود را به این نهاد تسلیم و درخواست امان‌نامه کردند.

در ساعت 16:30، یک خودرو جیپ ارتش در ابتدای خیابان رادیو در شهر مهاباد، به مینی که افراد وابسته به نیروهای مسلح غیرقانونی کار گذاشته بودند، برخورد کرد و دو تن از سرنشینان آن شهید و دو نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین در نزدیکی «مائین بلاغ» در محور شاهین‌دژ ـ تکاب، یک خودرو گاز ژاندارمری با پنج سرنشین، روی مین رفت و منهدم شد. در این حادثه، یکی از سرنشینان خودرو که درجه‌دار بود، به شهادت رسید و چهار تن دیگر زخمی شدند.

در بانه، نیروهای مسلح غیرقانونی از تپه «اربابا» چندین گلوله خمپاره به شهربانی مستقر در این شهر شلیک کردند که خساراتی به بار نیاورد. نیروهای گروه کومه له، پنج تن از بانوان را که در مسیر سنندج ـ سقز درحال تردد بودند، در نزدیکی روستای «جنیان» گروگان گرفتند. همچنین 150 تن از افراد حزب دمکرات با ایجاد راه‌بندان در محور ارومیه ـ سرو، یک کامیون پنج تنی و یک خودرو وانت را با تهدید اسلحه از اهالی منطقه ربودند.

براساس اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در هفته گذشته، 12 تن از وابستگان به حزب دمکرات کردستان و گروه کومه له در منطقه کامیاران، خود را به سپاه پاسداران این منطقه معرفی و ضمن اظهار ندامت از عملکرد گذشته، درخواست امان‌نامه کردند.

 در پی پیروزی‌های اخیر رزمندگان اسلام و پاک‌سازی شهرها و مناطقی مانند بوکان، مهاباد، اورامانات، مریوان و جنوب غربی شهر ارومیه، وضعیت این شهرها و مناطق عادی شده است و نهادهای انقلابی و ادارات دولتی کار خود را از سر گرفته‌اند. امروز همچنین مردم اورامانات و مریوان با راه‌پیمایی در مریوان و تجمع در مقابل روابط عمومی سپاه پاسداران اقدامات گروه‌های ضدانقلاب و حامیان آنان را محکوم کردند.

پس از پاک‌سازی شهر بوکان و استقرار نیروهای خودی در این شهر، اوضاع کلی شهر عادی شده است و مردم بوکان زندگی روزمره خود را شروع کرده‌اند. دراین‌باره خبرنگار واحد مرکزی خبر به نقل از فرمانداری مهاباد گزارش داد: هم‌اکنون اکثر ادارات و سازمان‌های دولتی این شهر بازگشایی شده‌اند و به اجرای خدمات اداری و مردمی اشتغال دارند. براساس این گزارش، اداره کشاورزی مهاباد به منظور تحقق این هدف، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در نظر دارد آمار موتور پمپ‌ها و تراکتورهای موجود در حوزه فعالیت این اداره را تهیه و برای آنها کارت سوخت صادر کند.

شایان ذکر است در پی پیروزی اخیر نیروهای خودی در اورامانات و مریوان، امروز مردم اورامانات درحالی که پلاکاردها و تصاویر امام خمینی، دکتر بهشتی، دکتر باهنر و شهید رجایی را در دست داشتند و شعارهایی علیه رژیم صهیونیستی، امریکا و گروهک رزگاری سر می‌دادند، در مریوان راه‌پیمایی کردند. راه‌پیمایان در انتهای مسیر راه‌پیمایی، در مقابل روابط عمومی سپاه پاسداران اورامان اجتماع کردند.

مسئول روابط عمومی سپاه مریوان و یکی از روحانیان اورامان در جمع راه‌پیمایان درباره ماهیت گروهک رزگاری و شیخ عثمان نقشبندی فراری سخن گفتند. در پایان تظاهرات، قطعنامه‌ای صادر شد و یکی از شرکت‌کنندگان آن را قرائت کرد. سپس راه‌پیمایان به‌منظور ادای فریضه نمازجمعه به مسجدجامع شهر رفتند.

علاوه براین، در پی پاک‌سازی «محال دول» و روستاهای اطراف پاسگاه ژاندارمری «شیطان آباد» در جنوب غربی ارومیه از افراد حزب دمکرات، «واحد بسیج» پاسداران انقلاب اسلامی در این منطقه تشکیل شد و فعالیت خود را برای تأمین امنیت منطقه آغاز کرد. روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی با اعلام این خبر یادآور شد که در جریان این پاک‌سازی و خلع سلاح افراد مسلح غیرقانونی، بیش از 100 قبضه سلاح شامل ژ 3، کلاشینکف، برنو، ام 1، پاراشوت و کلت کمری جمع‌آوری شده است.

امروز افراد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) یک عملیات ترور در شهر تهران اجرا کردند. درمقابل، نیروهای امنیتی چند خانه تیمی را در شهرهای تهران، تبریز، رشت و برازجان شناسایی و تصرف کردند. در بندرترکمن نیز یکی از فعالان ضدانقلاب که در درگیری‌های اخیر نقش عمده‌ای داشت، دستگیر شد. همچنین به گزارش سپاه پاسداران، در سه روز گذشته، نیروهای سپاه موفق به دستگیری 25 نفر از اعضای گروه‌های ضدانقلاب در شهرهای ایلام، گرگان، قائم‌شهر، آستانه اشرفیه و شاهرود شدند.

نیروهای سازمان مجاهدین خلق، (منافقین) شخصی 47 ساله به نام اصغر حاج حسینی را در بزرگ‌راه شهید چمران تهران ترور کردند. وی پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید.

در خیابان بیست‌ویک بهمن تهران نیز یک‌خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) که از قبل شناسایی شده بود، در ساعت 11 شب به محاصره نیروهای کمیته درآمد. درخواست نیروهای کمیته برای تسلیم شدن، با امتناع و تیراندازی ساکنان خانه مواجه شد. با تیراندازی متقابل نیروهای کمیته، یکی از افراد سازمان خود را تسلیم کرد و منزل مذکور به تصرف افراد کمیته درآمد.

ولی هنگام بازرسی منزل، یک عضو سازمان که در توالت منزل مخفی شده بود، به سمت نیروهای خودی تیراندازی کرد که یکی از افراد کمیته زخمی شد. در تیراندازی متقابل نیروهای کمیته به سمت فرد مهاجم، وی نیز به هلاکت رسید. در بازرسی این خانه تیمی، دو قبضه اسلحه، مقادیری فشنگ و مواد منفجره و مدارک جعلی و اسناد درون‌سازمانی به دست آمد

همچنین در تبریز، نیروهای سپاه پاسداران دو خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) را شناسایی و تصرف کردند. از یکی از این خانه‌ها که در محله «مارالان» واقع شده بود، 60 عدد بمب سه‌راهی، بیش از 60 بمب دست‌ساز و ساعتی، مقادیر زیادی مواد و وسایل ساخت بمب از قبیل نیترات کلسیم، گوگرد، باروت، لامپ‌های الکتریکی و 50 بطری کوکتل مولوتف و نیز نشریات سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به دست آمد.

در محله عباسی این شهر نیز یک‌خانه تیمی که محل چاپ و تکثیر نشریات و اعلامیه‌های این سازمان بود، شناسایی شد. در بازرسی این خانه، یک دستگاه زیراکس، دو دستگاه پلی‌کپی، دو دستگاه ماشین‌تحریر و مقادیری مرکب و جوهر چاپ، کاغذ استنسیل و همچنین آرشیو نشریات محارب کمونیستی مانند سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر، سازمان چریک‌های فدایی خلق و سازمان وحدت کمونیستی به دست آمد. هنگام تصرف این دو خانه، یک نفر از افراد سازمان به هلاکت رسید، دو تن زخمی و 14 تن دستگیر شدند.

در رشت هم نیروهای سپاه موفق به شناسایی سه خانه تیمی در خیابان‌های تختی، بلوار امام و داناعلی شدند. در جریان کشف این خانه‌های تیمی چهار تن از افراد فعال در این خانه‌ها دستگیر و یکی از افراد سازمان کشته شد. همچنین مقادیر زیادی مهمات، چاشنی مواد منفجره، شش عدد بمب سه‌راهی و تعدادی اسناد درون‌گروهی سازمان به دست آمد.

در شهرستان برازجان استان بوشهر نیز نیروهای کمیته انقلاب اسلامی با کشف یک شبکه تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، 25 عضو فعال در فاز نظامی این سازمان را دستگیر کردند. از افراد دستگیرشده، 10 قبضه انواع کلت، پنج عدد نارنجک، 20 کیلو مواد منفجره، 1200 عدد انواع فشنگ، 9 عدد بمب سه‌راهی و یک عدد مین به دست آمد. طبق اعلام کمیته انقلاب اسلامی، این افراد به ساختمان جهاد سازندگی، ساختمان سپاه پاسداران، ساختمان حزب جمهوری اسلامی و ساختمان اتحادیه دانش آموزان و معلمان مسلمان (در دو نوبت) حمله کرده‌اند. همچنین عملیات ترور نافرجام مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان بوشهر نیز به دست افراد این تشکیلات اجرا شده است.

همچنین در بندرترکمن، یکی از ضدانقلابیون عضو ستاد خلق ترکمن که نقش فعالی در درگیری‌های گنبد داشت، شناسایی و بازداشت شد.

به گزارش ستاد مرکزی سپاه پاسداران، نیروهای این نهاد در سه روز اخیر، 25 تن از عوامل گروهک‌های محارب و ضدانقلاب را در شهرهای ایلام، گرگان، قائم‌شهر، آستانه اشرفیه و شاهرود دستگیر کردند.»

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها