به روز شده در: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
عراقچی:
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ایروان گفت که ابتکار ایران می‌تواند مسیری را برای صلح در مناقشه قره‌باغ باز کند.
کد خبر: ۴۲۴۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲ - 30October 2020

عراقچی: ابتکار ایران می‌تواند مسیری برای صلح در مناقشه قره باغ باز کندبه گزارش گروه اخبا داخلی دفاع‌پرس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و نماینده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ که در سومین مقصد سفرش به منطقه شب گذشته وارد ایروان پایتخت ارمنستان شد، در گفت و گویی اظهار داشت: مذاکرات بسیار فشرده‌ای در جمهوری آذربایجان داشتم و مذاکرات مفیدی هم در روسیه انجام شد.

وی گفت که در ارمنستان با وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد، افزود: زمان بسیار حساسی است و نیاز داریم هر چه سریع‌تر درباره روند صلح تصمیم گیری شود و مسیری برای صلح باز شود.

عراقچی با اشاره به میزان تلفات انسانی ناشی از این درگیری‌ها ادامه داد: جای تاسف است که آمار تلفات در حال بالا رفتن است، حمله به غیرنظامیان در حال بالا رفتن است و اصلا قابل پذیرش نیست. به همین دلیل ما تصور می‌کنیم که باید هر چه سریع‌تر مسیری برای صلح ایجاد شود و این موضوع اصلی صحبت من در ارمنستان است.  

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: تصور می‌کنیم ابتکار جمهوری اسلامی ایران می‌تواند این مسیر را باز کند.  

وی گفت: ایران کشور بزرگی در همسایگی ارمنستان و آذربایجان است و با هر دو کشور رابطه قدیمی و خوبی داریم. از هر دو کشور اتباعی در ایران هستند و در صلح، صفا و آرامش در کنار هموطنان ایرانی زندگی می‌کنند. موضع ما در قبال این بحران از روز اول همیشه متوازن و متعادل بوده است.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: ما به یکسری اصول بین المللی معتقد و پایبند هستیم و معتقدیم حسن نیت و ظرفیت‌های ایران می‌تواند در مسیر صلح به کار گرفته شود، بخصوص برای رسیدن به صلح پایدار. ما صحبت از یک آتش بس معمولی نمی‌کنیم، البته آن هم به جای خودش واجب است، اما پیشنهاد ایران یک صلح پایدار را در منطقه هدف قرار می‌دهد و امیدواریم به این هدف برسیم، جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های لازم را در این خصوص دارد، البته با همکاری دیگر کشور‌ها در منطقه.

عراقچی قرار است پس از ارمنستان به ترکیه سفر و با مقامات این کشور میز دیدار و گفتگو کند.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار